پرزیدنت ترامپ می گوید: حضور  نیروهای نظامی ایالات متحده در عراق به خاطر ایران است

رئیس جمهوری ایالات متحده در دیدار با نخست وزیر عراق تأکید کرد که حضور اندک نیروهای آمریکایی در عراق به این خاطر است که همسایه‌اش ایران اقدامی انجام ندهد.

او افزود: چشم‌انتظار روزی است که مجبور به نگهداری نیروهای نظامی در عراق نباشد.

حکومت ایران پس از کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله پهپادهای ایالات متحده در نزدیکی فرودگاه بغداد ، بارها به حضور نظامی آمریکا در این کشور انتقاد کرد و به تبعیت از رژیم ایران پارلمان عراق نیز رأی به خروج نیروهای نظامی خارجی، از جمله امریکایی از این کشور را  داد.

اما در همان زمان پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که آمریکا میلیاردها دلار در پایگاه‌های نظامی عراق سرمایه‌گذاری کرده و اگر عراق خواهان خروج نیروهای آمریکایی است باید خسارت آمریکا را پرداخت کند، وگرنه با تحریم مواجه خواهد شد.

ایالات متحده،  حکومت ایران را  عامل مخرب و بر هم زننده امنیت در خاورمیانه می داند و اعلام کرده است که رژیم ایران با ایجاد و حمایت گروه‌های شیعی شبه‌نظامی در منطقه، خصوصاً گروه‌هایی مانند حشد شعبی در عراق موجب ناامنی در این کشور شده است. در مقابل  حکومت ایران  نیز بارها خواهان خروج نیروهای آمریکا از عراق است.

مصطفی الکاظمی که پس از استعفای دولت عادل عبدالمهدی به خاطر اعتراضات مردمی، نخست‌وزیر عراق شد، روابط خوبی با آمریکا دارد. او البته پیش از دیدار از آمریکا نیز به ایران سفر کرده بود و از جمله با علی  خامنه‌ای دیدار داشت.

یادآور می شود:  علی خامنه ای در دیدار با الکاظمی، امریکایی ها را تهدید کرده و خواستار انان  از عراق شده بود

ایالات متحده در حال حاضر پنج هزار نیروی نظامی در عراق دارد، و روابط تجاری گسترده‌ای نیز با این کشور ایجاد کرده است. روز چهارشنبه پنج شرکت عمده نفت و گاز، همچنین برق آمریکایی بیش از هشت میلیارد دلار قرارداد با عراق امضا کردند.

امضای قراردادها بعد از دیدار مصطفی کاظمی با وزیر انرژی آمریکا اتفاق افتاد.

پرزیدنت ترامپ نیز در دیدار خود با نخست‌وزیر عراق گفت که شرکت‌های آمریکایی در بسیاری از پروژه‌های عراقی حضور دارند و علاقمند به ادامه همکاری با این کشور هستند ، الکاظمی نیز گفت که از حضور شرکت‌ها و سرمایه‌های آمریکایی در عراق استقبال می‌کند.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده که عراق در سال جاری با رشد اقتصادی منفی ۴.۷ درصدی، کسری بودجه ۳۹ میلیارد دلاری (معادل ۲۲ درصد از کل تولید ناخالص داخلی) مواجه شود و بدهی ناخالص دولت با جهشی تقریبا دو برابری به ۱۴۳ میلیارد دلار (معادل ۸۲ درصد از کل تولید ناخالص داخلی) اوج بگیرد.

عراق به شدت نیازمند حضور شرکت‌ها و جذب سرمایه‌های خارجی است.

مرکز آمار آمریکا می‌گوید در نیمه اول سال جاری میلادی، عراق ۲.۲ میلیارد دلار صادرات و ۳۸۵ میلیون دلار واردات از آمریکا داشته است.

مصطفی الکاظمی پیش از دیدار از واشنگتن گفته بود که کشورش به حمایت امریکا نیاز دارد .