پرزیدنت ترامپ نخستین دور از گفتگوها با رهبر کره شمالی را سودمند توصیف کرد

در پایان نخستین درو گفتگوها بین رهبران دو کشور در سنگاپور، مشاوران پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون به خبرنگاران گفتند که پیشرفت مذاکرات بهتر از آن بوده که ابتدا تصور می رفت. رئیس جمهوری ایالات متحده حتی ابراز امیدواری کرد که به زودی توافقی به امضا برسد

سخنگوی وزارت خارجه ایران، پیشتر به رهبر کره شمالی هشدار داده بود که در رسیدن به توافق با ایالات متحده بسیار محتاط باشد، زیرا به گفته او آمریکا زیر قول های خود می زند و به تعهدات خویش عمل نمی کند. اشاره بهرام قاسمی به خروج پرزیدنت ترامپ از توافق برجام بود که در دوران ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما امضا شده بود و تعهد برای دولت جدید ایجاد نمی کند.

در سنگاپور، در ساعات بامداد امروز، ابتدا پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون به طور خصوصی گفتگو کردند و سپس مشاوران آن ها به دیدار پیوستند و  و گفتگوهای گسترده تری انجام گرفت.

در پایان مذاکرات، رهبران دو کشور جلسه را ترک گفتند و در کنار هم در باغ هتل به گردش پرداختند. پرزیدنت ترامپ در توییتر خود نوشت که پیشرفت مذاکرات بیشتر از انتظار او بوده و طرفین، در راه رسیدن به توافق گام بر می دارند.

این دیدار پس از سالیان دراز خصومت و تهدید متقابل برگزار می شود و همگان آن را یک امر تاریخی می خوانند که ممکن است به یک نزاع طولانی پایان دهد و امنیت و آرامش را به خاوردور بازگرداند.

در دوران جنگ سرد، ایالات متحده خواهان برانداختن نظام کمونیستی کره شمالی و الحاق آن به کره جنوبی بود. این برنامه شکست خورد و رژیم کمونیستی کره شمالی برای حفط موجودیت خود، به بمب هسته ای و موشک های نظامی روی آورد.

ولی کیم جونگ اون که یک دوران طولانی گرسنگی و عقب ماندگی در کشور خود را تجربه کرده، اکنون حاضر است جنگ افزارهای اتمی را برچیند و برگ تازه ای را در کتاب روابط با ایالات متحده و کره جنوبی بگشاید.

ولی کارشناسان ارزیابی می کنند که توافق در یک روز یا یک هفته به دست نخواهد آمد و ممک است ماه ها به درازا بکشد.

برخی تحلیلگران می گویند که ایالات متحده با حسن نیت کامل می خواهد همه خطرات امنیتی از جانب کره شمالی را برطرف کند و در این راستا، خواهان برچیدن همه برنامه های اتمی و موشکی کره شمالی است. ولی دولت پیونگ یانگ متقابلا خواهان آن است که سلاح های اتمی آمریکایی نیز از کره جنوبی بیرون برده شود و اصولا حضور نظامی آمریکا در شبه جزیره کره به هیچ برسد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران، ساعاتی پیش از نخستین دیدار بین ترامپ و اون، به خبرنگاران گفت: «ایران اسلامی همیشه خواهان صلح و ثبات در شبه جزیره کره بوده است و از هرگامی که در این راه برداشته شود، استقبال می کند»

با اینهمه، قاسمی به دولت کره شمالی هشدار داد و گفت: «آمریکا سوابق بدی دارد و دولت ترامپ تعهدات آمریکا را به ویژه در رابطه با برجام زیرپا گذاشته  و بنابراین، دولت کره شمالی باید با هوشیاری و دوقت عمل کند» سخنگوی وزارت خارجه ایران افزوده گفت: «رفتارهای دولت آمریکا به گونه ای است که نمی توان نسبت به آن خوشبین بود».

پیش از آغاز مذاکرات امروز، پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون در برابر روزنامه نگاران در تالار کتابخانه هتل دست یکدیگر را فشردند و پرزیدنت ترامپ به خبرنگاران گفت: دیدار با آقای اون، برای من یک افتخار است و اطمینان دارم که دیدار ما پیامدهای سازنده خواهد داشت.

کیم جونگ اون، در حالی که لبخند به لب داشت، در پاسخ به پرزیدنت ترامپ گفت: «موانع بسیاری را پشت سر گذاشته ایم و پیشداوری های بسیاری را به باد هوا سپردیم، تا بتوانیم به این جا برسیم». او سپس خطاب به پرزیدنت ترامپ گفت: «افراد بسیاری تصور می کردند که این ملاقات ما یک نوع خیالبافی سینمایی است، ولی اکنون انجام می گیرد».