پرزیدنت ترامپ: هر ضربه به ما وارد شود هزار برابر پاسخ خواهیم داد 

khamenei

پرزیدنت ترامپ، در واکنش به خبرقصد حکومت ایران برای ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی با هدف انتقام کشته شدن سلیمانی، در صفحه توییتر خود نوشت: «هر حمله‌ رژیم ایران علیه ایالات متحده، به هر شکلی که باشد، با حمله‌ای هزار برابر عظیم‌تر پاسخ داده خواهد شد».

رئیس جمهوری ایالات متحده، در این باره افزود: «بر اساس گزارش رسانه‌ها، حکومت ایران ممکن است برای یک ترور یا حمله دیگر علیه ایالات متحده برای انتقام کشتن رهبر تروریست‌ها [قاسم] سلیمانی برنامه ریزی کند».

در همین رابطه مقام‌های آمریکایی نیز اعلام کردند که بر اساس برآوردهای اطلاعاتی، حکومت ایران در حال بررسی حمله به اهدافی به انتقام مرگ قاسم سلیمانی است و از جمله به استناد برآوردهای اطلاعاتی در صدد کشتن سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی است.

ترامپ در ادامه تاکید کرد که تصمیم ایالات متحده برای کشتن قاسم سلیمانی به دلیل اقدام او در «طرح حمله برای کشتن نیروهای آمریکایی و مرگ و رنجی که طی سال‌های طولانی به بار آورده بود» صورت گرفت و هشدار داد که «هر حمله‌ ایران علیه آمریکا، به هر شکلی که باشد، با حمله‌ای هزار برابر عظیم‌تر به ایران پاسخ داده خواهد شد.»

پیشتر نیز دو مقام دولت آمریکا یی به استناد گزارش‌های اطلاعاتی، به نشریه پولیتیکو گفتند که حکومت  ایران در حال توطئه برای کشتن لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی، به عنوان انتقام مرگ قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، است که دی ماه گذشته با دستور دونالد ترامپ  طی حمله ارتش آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.

این نشریه در ادامه از قول یک مقام آمریکایی نوشت: «سفارت حکومت اسلامی در پرتوریا نیز در این توطئه نقش دارد».

مقام‌های آمریکایی گفته اند که از  بهار گذشته در مورد تهدیدات رژیم  ایران علیه لانا مارکس، سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی، با خبر بوده‌اند، وبر اساس  برآوردهای اطلاعاتی این تهدیدات طی هفته‌های اخیر جدی‌تر شده است.

نشریه پولیتیکو در ادامه تاکید کرد که عملی شدن تهدیدات علیه سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی، می‌تواند به تنش‌های‌ جدی بین ایالات متحده و ایران منجر شود و ترامپ را در میانه رقابت‌های انتخاباتی تحت فشار زیادی برای ضربه متقابل قرار دهد.

مقام‌های دولت آمریکا با تاکید بر اینکه حکومت ایران همچنان در پی گرفتن انتقام مرگ سلیمانی است، افزودند که حمله به سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی یکی از چند گزینه‌‌ای است که آنها برای این انتقام جویی در نظر دارند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده ، پیشتر گفته بود که آمریکا سلیمانی را کشت تا در برابر ایران بازدارندگی ایجاد کند.

لانا مارکس طراح کیف و تاجر متولد آفریقای جنوبی است و ۶۶ سال دارد. او از مهر ماه سال گذشته به عنوان سفیر ایالات  متحده در آفریقای جنوبی منصوب شد و انتصاب او به عنوان سفیر با انتقاداتی همراه بود.

مارکس بیش از دو دهه است که با پرزیدنت ترامپ، آشناست و عضو باشگاه تفریحی مارالاگو در فلوریدا بوده که متعلق به ترامپ است.