پرزیدنت ترامپ هشدار داد که اگر شناورهای سپاه به رزم ناوهای آمریکایی نزدیک شوند، نابود خواهند شد

هشدار پرزیدنت ترامپ خطاب به حکومت ایران، دایر بر این که از این پس، تعرضات قایق‌های سپاه پاسداران را تحمل نخواهد کرد، هنوز با واکنش رسمی در ایران روبرو نشده است. ولی آشنایان امور می‌گویند که این سخنان باید زنگ خطر را در حکومت اسلامی ایران به صدا درآورد، که اگر واقعا در پی ایجاد یک درگیری جنگی با ایالات متحده نیست، باید این عملیات تحریک آمیز را متوقف سازد.

پرزیدنت ترامپ که در چند روز اخیر نسبت به نزدیک شدن قایق‌های نظامی سپاه پاسداران به سوی رزم ناوهای آمریکایی سکوت کرده بود، امروز (چهارشنبه) هشدار داد و گفت: «از این پس عملیات تحریک آمیز رژیم ایران علیه رزم ناوهای آمریکایی در خلیج فارس، با واکنش کوبنده روبرو خواهد شد».

پرزیدنت ترامپ در یک پیام توئیتری که امروز انتشار یافت، نوشت که به نیروی دریایی ارتش آمریکا دستور داده است که اگر از این پس، شناورهای سپاه پاسداران در خلیج فارس برای ناوگان جنگی آمریکا مزاحمتی ایجاد کردند، باید هدف قرار گیرند و نابود شوند.

این دستور در رابطه با یازده شناور کوچک سپاه پاسداران است که چند روز پیش با یک اقدام نمایشی، تا فاصله ده متری به ناوهای آمریکایی نزدیک شدند و دور آن‌ها به مانور پرداختند. ناوهای آمریکایی به آن‌ها هشدار دادند از محل دور شوند ولی به سوی آن ها شلیک نکردند.

چند آخوند سوار بر قایق‌های سپاه، مشغول فیلمبرداری از سربازان آمریکایی بر روی ناو

اکنون پرزیدنت ترامپ در پیام توئیتری خود اعلام می‌کند که دستور داده است در صورت تکرار این اقدام تحریک آمیز، رزم‌ ناوهای آمریکایی، مستقیما قایق‌ها را هدف قرار داده و آنها را نابود کنند. مفهوم چنین اقدامی ممکن است “بروز جنگ” باشد.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل گفته بود که سپاه پاسداران با این گونه عملیات تحریک آمیز مایل است یک زدوخورد محدود در خلیج فارس به راه اندازد تا افکار عمومی مردم ایران را از ناکارآمدی رژیم در رسیدگی به ویروس کورونا منحرف سازد.

سپاه پاسداران که امروز فرستادن یک ماهواره نظامی به دور زمین را با سروصدای بسیار اعلام کرد، مدتی است می کوشد همه قدرت را در ایران به دست گیرد و احتمال می‌رود که فرماندهان سپاه با این گونه اقدامات، می‌توانند در راه تسلط بر امور ایران، یک پله دیگر بالا روند.

تحلیلگر دیگر رادیو پیام اسرائیل، به دنبال سقوط بهای نفت در بازار جهانی، این احتمال را مطرح ساخت که اگر خلیج فارس به صحنه درگیری نظامی مبدل گردد، بهای نفت در بازارهای جهانی دوباره به سرعت بالا خواهد رفت و کمپانی‌های آمریکایی از ورشکستگی نجات خواهند یافت. در روزهای اخیر بهای نفت در آمریکا به حدی سقوط کرد که گفته شد کمپانی‌ها حاضرند به هر خریدار حتی پول بپردازند تا نفت را به طور رایگان از انبارهای پر شده تحویل بگیرد. درگیری در خلیج فارس موجب بالا رفتن فوری بهای نفت در بازارهای جهانی خواهد شد.

فرماندهان سپاه و از جمله سپاهی تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی آن، در روزهای اخیر به خودستایی و زیاده گویی درباره قدرت جنگی سپاه ادامه داده‌اند. آن‌ها از جمله ادعا کردند که قایق‌های نظامی متعلق به سپاه، سه برابر شناورهای نظامی آمریکایی سرعت دارند.

 

2 دیدگاه‌

  1. خدایا این چه بلایی بود که بر سر ما نازل کردی. روضه خون آفتابه بدست از کی قایق سوار میشه و عکس میگیره. درود به پرزیدنت ترامپ که با قاطعیت جلوی این … اضافه خوردنهای آخوندی ایستاده.

  2. امیدوارم که هیچگونه درگیری اتفاق نیفتد .چون بازم مردم ایران هستند که با مشکلات زیادتری روبرو خواهند شد .از این به بعد معلوم خواهدشد که سپاه جرات نزدیک شدن به ناو های امریکا را خواهد داشت

Comments are closed.