پرزیدنت ترامپ همچنان خواستار شفاف شدن علت مرگ جمال خاشکچی می باشد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه گفت که همچنان از توضیحاتی که ازجانب عربستان درباره مرگ جمال خاشقچی شنیده ناراضی است

در دو اتفاق که همزمان گزارش شدند ابتدا رئیس جمهوری آمریکا از روایت عربستان سعودی از ماجرای قتل جمال خاشکچی ابراز نارضایتی کرد و سپس خبر رسید که رئیس سی‌آی‌ای در رابطه با همین موضوع به آنکارا سفر کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه گفت که همچنان از توضیحاتی که ازجانب عربستان درباره مرگ جمال خاشقچی شنیده ناراضی است ولی با این حال تصریح کرد که آمریکا خواهان از دست دادن سرمایه گذاری عربستان نیست.

جمال خاشکچی از منتقدان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان است و یادداشت نویس روزنامه واشنگتن نیز بود سه هفته پیش برای ثبت ازدواج خود به کنسولگری سعودی در استانبول مراجعه کرد و از این کنسولگری خارج نشد.

مقام های عربستان دست‌کم دو هفته از سرنوشت او ابراز بی اطلاعی کردند اما بعدتر ابتدا مرگ بر اثر مشاجره در کنسولگری و سپس کشته شدن او را تایید کردند و آن را به عوامل خودسر نسبت دادند. دونالد ترامپ که با خبرنگاران در کاخ سفید صحبت میکرد در خصوص مرگ جمال خاشقچی ابراز داشت از آنچه که تاکنون شنیدم ناراضی هستم رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد من نمی‌خواهم همه سرمایه گذاری عربستان که در کشور ما انجام داده است را از دست بدهیم اما قصد دارم این قضیه را روشن کنم.

دونالد ترامپ پیشتر نیز از روایت عربستان درباره چگونگی کشته شدن قاچاقچی ابراز نارضایتی کرده بود اما دیروز گفت که با محمد بن سلمان تلفنی صحبت کرده و مقام‌های آمریکایی در عربستان حضور دارند.

آقای ترامپ همچنین افزود مأموران اطلاعاتی و امنیتی آمریکا نیز در ترکیه با مقام‌های این کشور در خصوص پرونده مرگ خاشکچی در حال همکاری هستند در همین حال جرألد کوشنر داماد پرزیدنت و مشاور کاخ سفید گفت که از محمد بن سلمان خواسته در پرونده آقای خاشکچی کاملا شفاف عمل کند چرا که جهان را نظاره گر نحوه رفتار عربستان سعودی در این خصوص می باشد.

همچنین گزارش‌ها حاکیست که استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا با محمد بن سلمان در عربستان دیدار کرده است.

دو منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفتند  رئیس سازمان اطلاعات مرکز برای کمک به تحقیقات در خصوص مرگ خاشکچی به ترکیه رفته است.

در همین حال دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان شامگاه دیروز در تلفنی در خصوص پرونده   صحبت کردند.

ترامپ می گوید من یک گروه عالی در ترکیه دارم و یک گروه عالی در عربستان که به تحقیق در این مورد ادامه می‌دهند.

سخنگوی حزب حاکم ترکیه می گوید قتل خاشکچی در کنسولگری سعودی در استانبول به شیوه‌ای وحشیانه از قبل برنامه‌ریزی شده بود.

این مقام گزارش‌ها درباره مذاکره مقام‌های ترکیه و عربستان بر سر قتل وی را رد کرد و چنین امری را غیر اخلاقی خواندند.