پرزیدنت جو بایدن به مقام‌های حکومت ایران و در راس آن خامنه ای هشدار داد: رژیم ایران نمی‌تواند از پیامد اقداماتش در امان باشد

پرزیدنت جو بایدن،  یک روز پس از حمله هوایی ارتش آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران در شرق سوریه، در پاسخ به حملات راکتی اخیر به مواضع ایالات متحده  در عراق، در جمع خبرنگاران، خطاب به مقام‌های رژیم هشدار داد و گفت: جمهوری اسلامی  نمی‌تواند از پیامد اقداماتش مصون باشد ، مواظب باشید».

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز حمله اخیر به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در شرق سوریه را پیامی “روشن” به حکومت ایران  خواند و گفت: «آنها نمی‌توانند از پیامدهای اقداماتشان علیه شرکا، منافع و مردم ما مصون باشند و فکر می‌کنم پیام ما به وضوح دریافت شده است».

وی افزود: طی ده روز اخیر مواضع آمریکا بارها مورد حمله قرار گرفته و تاکید کرد واشینگتن باید به “این حمله‌ها و نیز تهدیدهای مداوم” پاسخ می‌داد.

حمله دو شب پیش به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه، اولین اقدام نظامی دولت بایدن از زمان روی کار آمدنش در یک ماه گذشته است که به گفته سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، در جریان آن دست‌کم ۲۲ شبه‌نظامی مورد حمایت ایران کشته شدند.

پنتاگون نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که در واکنش به حملات اخیر به مواضع آمریکا و نیروهای ائتلاف ضد داعش در عراق، نیروهای نظامی ایالات متحده به دستور جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، و پس از هماهنگی با شرکای خود، تاسیسات مورد استفاده نیروهای مورد حمایت ایران در شرق سوریه را هدف قرار دادند.

در این بیانیه آمده است:  در این حمله‌ها به طور مشخص چندین ساختمان مورد استفاده کتائب حزب‌الله و کتائب الشهدا، دو گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران، در نزدیکی یک پست بازرسی مرزی منهدم شد

در ادامه این خبر ،  وزارت‌خارجه فرانسه نیز از حملات آمریکا به مواضع رژیم ایران در سوریه استقبال کرده و گفته است : در کنار حملات هوایی آمریکا علیه شبه‌نظامیان تحت حمایت رژیم ایران در سوریه می‌ایستیم

همچنین دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا، نیز تأکید کرد که بریتانیا از پاسخ ایالات متحده به شبه‌نظامیان مهاجم به پایگاه‌های ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در سوریه و عراق، حمایت می‌کند.

راب گفت: «ما از تهدید ناشی ازشبه‌نظامیان آگاهیم و با آمریکا در راستای همکاری با شرکا برای آرام‌سازی امور، هم داستانیم.»

در همین راستا وزارت دفاع آمریکا تاکید داشت که «حمله آمریکا به سوریه در پاسخ به هدف قرار دادن نیروهای ائتلاف و آمریکایی در عراق است و پرزیدنت بایدن در راستای حمایت از سربازان آمریکایی و نیروهای ائتلاف، اقدام خواهد کرد. اقدامات ما به شکلی محاسبه شده‌ است تا وضعیت عمومی در شرق سوریه و عراق متشنج نشود.»

یادآور می شود  که در حمله ۱۵ فوریه، موشک‌ها به پایگاه نظامی آمریکا در فرودگاه بین‌المللی اربیل در منطقه زیر کنترل کُردها، اصابت کرده و منجر به کشته‌شدن یک پیمانکار غیر آمریکایی و زخمی‌شدن شماری از پیمانکاران آمریکایی و یک سرباز آمریکایی شدند.

چند روز بعد نیز، موجی از موشک‌ها به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در شمال بغداد اصابت کرد آمد و دست کم یک پیمانکار زخمی شد.

هفته  گذشته نیز راکت‌ها منطقه سبز بغداد را هدف قرار دادند که منطقه‌ای است که سفارت آمریکا و دیگر نمایندگی‌های دیپلماتیک را در خود جای داده ‌است.