پرزیدنت پوتین فروش ماهواره پیشرفته اطلاعاتی به ایران را “جعلی” خواند، ولی نگرانی در اسرائیل همچنان ادامه دارد

با آنکه پرزیدنت ولادیمیر پوتین خبر فروش یک ماهواره اطلاعاتی و جاسوسی به حکومت ایران را نادرست و جعلی خواند، آشنایان امور در اسرائیل همچنان ابراز نگرانی می کنند که اگر چنین ماهواره ساخت روسیه در اختیار حکومت ایران قرار گیرد، یک خطر بزرگ امنیتی برای اسرائیل و برخی دیگر از کشورهای منطقه به وجود می آورد و توازن نیروها در خاورمیانه را به کلی دگرگون می سازد.

روزنامه آمریکایی “واشنگتن پست”  در گزارش روز گذشته خود از موافقت روسیه با فروش چنین ماهواره ای خبر داده بود. ولی رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه ای این خبر را جعلی خواند و آن را قاطعانه رد کرد.

در واکنش های روز گذشته، از جمله گفته شده بود که روسیه یک دوست اسرائیل در منطقه است و تجهیزاتی را به حکومت ایران نمی فروشد که امنیت این کشور را چنین به سادگی به خطر اندازد. ولی در مقابل یادآوری می شود که روسیه سامانه ضد موشکی اس ۳۰۰ را برخلاف همه تکذیب های پیشین خود، بالاخره به حکومت ایران تحویل داد و نمی توان به واکنش پوتین اعتماد کرد.

آگاهان امور نظامی در اسرائیل امروز (شنبه) گفتند اگر رژیم ایران به چنین ماهواره اطلاعاتی مجهز گردد، به آسانی خواهد توانست همه فعالیت های نظامی در پادگان های اسرائیل را زیر نظر داشته باشد و فعالیت های دیگر را نیز دنبال کند.

به گمان آنان، رژیم می توانست درباره همه کشورهای همسایه نیز چنین اطلاعاتی را گردآوری کرده و نه تنها برای حمله نظامی احتمالی علیه آن ها مورد استفاده قرار دهد، بلکه بی تردید در اختیار سازمان ترور وابسته به خود (موسوم به “محور مقاومت”) نیز قرار خواهد داد.

پرزیدنت پوتین در مصاحبه ای که شبکه تلویزیونی ان بی سی با او انجام شد، خبر فورش چنین ماهواره ای را یک گزارش دروغین نامید و ادعا کرد که چیزی در این مورد نمی داند.

آشنایان امور در اسرائیل می گویند که ماهواره ساخت روسیه به یک دوربین بسیار پیشرفته مجهز است که می تواند از فضای خارج تصویرهایی با کیفیت بالا از هر نقطه ای در کره زمین و از جمله خاک اسرائیل تهیه کند.

کارشناسان اسرائیل در رابطه با خطرات امنیتی این ماهواره، به عنوان نمونه گفتند که می تواند ماز محل استقرار سامانه ضد موشکی عکسبرداری کند و به سازمان های ترور فلسطینی بگذارد.

این ماهواره، همچنین می تواند محل دقیق استقرار سربازان آمریکایی در عراق را شناسایی کرده و به گروه های تروز مزدور خود در آن کشور بسپارد.

حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی فلسطین با بهره گیری از این تصاویر فضایی ممکن است بتوانند موشک های خود را به صورتی دقیق تر به سوی خاک اسرائیل نشانه بروند.

در حال حاضر برخی شرکت های دارای ماهواره های جاسوسی، اطلاعات گردآوری شده را به برخی کشورها و از جمله رژیم ایران می فروشند. ولی هنگامی که رژیم یک توانایی مستقل در این زمینه داشته باشد، از کارایی تخریبی بیشتری برخوردار خواهد گردید.

گزارش روزنامۀ “واشنگتن پست” در مورد موافقت روسیه با فروش این ماهواره به رژیم ایران، چند روز پیش از دیدار پوتین با پرزیدنت بایدن انتشار می یابد.

در این دیدار مهم سیاسی، قرار است سران دو کشور برای ایجاد تفاهم و پایان بخشیدن به تنش فزاینده ای که اکنون در صحنه بین المللی جریان دارد به گفتگو بپردازند.

در گزارش روزنامه آمریکایی آمده بود که قرار است ماهوارۀ خریداری شده توسط حکومت ایران، چند ماه دیگر توسط یک موشک روسی به فضا پرتاب گردد و در مدار کره زمین قرار گیرد.

در این گزارش آمده بود که رژیم ایران از چند سال پیش مشغول مذاکره با دولت مسکو برای خرید این نوع ماهواره است و قاسم سلیمانی نیز به همین منظور چند بار از مسکو دیدن کرده بود.در ادامه گزارش آمده بود که کارشناسان روسی نیز چند بار به تهران سفر کرده بودند تا شیوه کاربری از این ماهواره را به مسئولان حکومت ایران نشان دهند.

نهادی که حکومت ایران برای این منظور برپا کرده در حومه کرج قرار دارد.

رژیم ایران اعلام داشته بود که بزودی چهار تا پنج ماهواره اطلاعاتی را به فضا خواهد فرستاد.