پرزیدنت پوتین می گوید که ایالات متحده همه درها را به روی رژیم ایران نبسته است

رئیس جمهوری روسیه، که در تلاش برای جلوگیری از لغو برجام نقش مستقیم دارد و در رایزنی های اروپائیان نیز شرکت کرده است، اکنون می کوشد فضای خوش بینانه ای تصویر کند و تاکید نماید که هنوز امیدها به یاس مبدل نشده است.

پرزیدنت پوتین در آخرین سخنان خود گفت که پرزیدنت ترامپ در سیاست های خود، همه درها را برای مذاکره با ایران نبسته است.

برخی تحلیلگران می گویند که این ارزیابی پوتین کاملا درست است، زیرا از سیاست راهبردی جدید ایالات متحده چنین می توان نتیجه گرفت که هدف همه اقدامات، کشاندن رژیم ایران به موقعیتی است که حاضر شود برجام را دوباره بگشاید و برای پذیرفتن خواسته ها و شرائط اعلام شده دولت واشنگتن نرمش و آمادگی نشان دهد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده هنگام ادای شهادت در کنگره و همچنین مصاحبه با صدای آمریکا سخنانی گفت که این ارزیابی را تائید می کند. او در بخشی از سخنان خود گفت که در مجموع، خواسته های ایالات متحه به سود مردم ایران نیز تمام خواهد شد. این خواسته ها، از جمله شامل قطع دخالت رژیم ایران در جنگ های سوریه و یمن، و همچنین متوقف ساختن برنامه های موشکی و قطع کمک های مالی به سازمان های ترور است.

با این همه، آنانی که رژیم ایران را بسیار خوب می شناسند، بعید می دانند که رژیم حاضر شود با آن چه که خامنه ای در سال های گذشته “نرمش قهرمانانه” خوانده بود، با شرائط آمریکایی به نحوی کنار آید. ولی برخی دیگر از تحلیلگران می گویند که حفظ بقای رژیم و به ویژه حفظ پول و قدرت سران حکومت، ممکن است آنان را تشویق کند به برخی خواسته های آمریکایی پاسخ مثبت دهند. در همین راستا می باشد که پرزیدنت پوتین می گوید که ایالات متحده همه درها را نبسته است.

پرزیدنت پوتین در بخش دیگری از سخنان خود، این پرسش را مطرح ساخت که آیا اگر حکومت ایران خروج خود از برجام را اعلام کند، این امر به زیان اسرائیل نخواهد بود؟ او خود در پاسخ گفت که در صورت خروج ایران از برجام، شفافیت برنامه های اتمی آن کشور متوقف خواهد شد و امنیت کشورهای منطقه، و به ویژه اسرائیل، بیشتر به خطر خواهد افتاد.

رژیم ایران بارها تهدید کرده که ممکن است از برجام خارج شود و حتی معاهده منع گسترش جنگ افزار هسته ای، موسوم به ان پی تی را ترک گوید. ولی برخی ناظران ارزیابی می کند که چنین اقدامی بعید است، زیرا حکومت ایران به طور کامل در دنیا منزوی خواهد شد و در برابر خطر رویارویی جنگی با ایالات متحده و اسرائیل قرار خواهد گرفت – امری که یه هیچ وجه به صلاح حکومت نیست.

 

یک دیدگاه

  1. خیر، این سخنان به کل نادرست است، دونالد ترامپ از ایران می خواهد تبدیل به یک نوکر بی اراده آمریکا شود، برنامه هسته ای تنها یک بهانه برای فریب آدم های کم اطلاع است که نمی دانند اگر ایران کلاهک هسته ای اورانیمی حاضر و آماده را از آمریکا بگیرد توان شلیک آن را ندارد، وگرنه اگر ایران می خواست سلاح هسته ای تولید کند تنها و تنها با پلوتونیم می توانست این کار را انجام دهد، راکتور اراک هم اگر راه بیافتد هر سال یک کیلو پلوتونیم هم تولید نمی کند، تازه نوع پلوتونیم آن نیز مانند راکتور اسرائیل نیست که برای تولید سلاح مناسب باشد، آگاهان به خوبی می دانند با برجام هم ایران امکان تولید سلاح هسته ای قابل استفاده را نداشت، اگر ناظران خروج ایران از برجام را بعید بداننددلیل اصلی آن انزوا در دنیا نیست چون با شرایط کنونی هم ایران منزوی هست و هر قدر هم در برابر آمریکا و اسرائیل کوتاه بیاید ترامپ و نتانیاهو دست از این کشور بر نمی دارند و امتیازهای بیشتر طلب خواهند کرد، خارج نشدن ایران از برجام به این دلیل است که بسیاری از کسانی که در ایران شعار های ضد غرب و آمریکا سر می دهند اموال غارت شده از ثروت مردم ایران را در همان کشور های غربی سرمایه گذاری کرده اند و نمی خواهند پول هایشان به خطر بیافتد وگرنه اگر این مشکل نبود آمریکا و اسرائیل با ایرانی که سلاح هسته ای واقعی داشته باشد بسیار راحت تر کنار می آیند، فشار و تهدید تا زمانی شدید است که مانند ایران و عراق در سال ۲۰۰۳ سلاح هسته ای وجود نداشته باشد و آمریکا تنها سلاح های موهوم را دست آویز کرده باشد

Comments are closed.