پرسش در اسرائیل: جانشین جان بولتون در مقام مشاور امنیت ملی، در کاخ سفید واشنگتن کی خواهد بود؟

محافل سیاسی در اسرائیل هم اکنون بسیار کنجکاو هستند بدانند که چه کسی جایگزین جان بولتون در مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید خواهد شد. پرزیدنت ترامپ به طور غیرمستقیم شکایت می کرد که بولتون با سیاست های سختگیرانه خود، خواستار رویارویی نظامی بود. حکومت ایران از این رویداد بسیار خرسند شده است. محمد جواد ظریف در ماه های اخیر بارها در پیام های توییتری خود ادعا کرده بود که سه شخصیت که نام آن ها با حرف ب آغاز می شود، می خواهند آمریکا را به سوی جنگ با حکومت ایران پیش برند که چهره اصلی، بولتون بود و در کنار او بنیامین نتانیاهو و محمد بن سلطان ولیعهد عربستان قرار داشتند.

اکنون رژیم ایران خواهان برکناری مایک پمپئو و دیگر چهره هایی می باشد که در برقراری تحریم ها علیه رژیم ایران و اِعمال آن نقش نخست را داشته اند.

مهمترین چهره ای که در محافل سیاسی واشنگتن به عنوان جانشین احتمالی بولتون مطرح می شود، برایان هوک است که مقام کنونی او نظارت بر اجرای تحریم های اعلام شده از جانب ایالات متحده است.

به گفته آشنایان امور، حتی اگر برایان هوک از قاطعیت و سیاست آشتی ناپذیر بولتون برخوردار نباشد، ولی یکی از سیاستمداران جدی برای ایستادگی در برابر رژیم ایران است و اوست که توانسته است صادرات نفت رژیم ایران را به پایین ترین سطح برساند.

در مورد مایک پمپئو در راستای ادامه پست وزارت خارجه، گزارش های مختلفی رسیده است. پمپئو در آخرین سخنانی که شب گذشته (چهارشنبه) ایراد کرد، دوباره مخالفت قاطع خود را به حکومت اسلامی ایران و همبستگی خود با ملت ایران را مورد تاکید قرار داد. اما شایع است که او ممکن است از مقام کنونی کنار رود و خواهان ورود به مجلس سنای ایالات متحده باشد.

رادیو پیام اسرائیل سه ماه پیش از قول منابع آگاه در واشنگتن که از آن ها نام نبرد، نوشته بود که پمپئو از عدم قاطعیت پرزیدنت ترامپ خشنود نیست و احتمال کناره گیری خود را بررسی می کند. در آن زمان، این خبر تکذیب شد، ولی اکنون با برکناری بولتون، این احتمال دوباره تقویت شده است.

یک دیدگاه

  1. پرزیدنت ترامپ در نشست کابینه صحبت از کاهش تحریم های ایران اورده.امانئل مکرون اعلان کرده که امریکا با خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری موافقت نموده است.
    کاستن فشار از اقشار درون ایران به ایجاد یک وحدت رویه و تحکیم مقاومت مردم در برابر رژیم و اسقاط رژیم ج.ا کمک شایان می نماید.
    مخالفان در ایران نیاز به حمایت مالی جامعه جهانی دارند

Comments are closed.