پروازهای مستقیم بین اسرائیل و مراکش آغاز شد

مراسم افتتاحیه پروازهای مستقیم اسرائیل به مراکش در فرودگاه بن گورین

امروز (یکشنبه)، اولین پرواز برنامه ریزی شده خط هوایی اسرائیل، ال آل، به مراکش  انجام می‌شود. پرواز شماره LY553 در ساعت ۵:۰۰ بعد از ظهر امروز به وقت اسرائیل، پس از حدود شش ساعت پرواز، در فرودگاه بین المللی مراکش فرود می‌آید.

دسامبر گذشته، به موازات امضای توافق نامه‌های ابراهیم، دولت‌های اسرائیل و مراکش توافق نامه عادی سازی روابط را امضا کردند که به موجب آن پروازهای منظم بین دو کشور انجام می‌شود و اسرائیلی‌ها می‌توانند به عنوان گردشگر ازمراکش بازدید کنند. این توافق‌نامه، دروازه‌های این کشور را برای بسیاری از اسرائیلی‌ها که منتظرند طعم و بوی این کشور رنگارنگ و تاریخی را از نزدیک تجربه کنند، با چشم انداز صحرا از کوههای اطلس و بازارهای رنگارنگ، باز می‌کند.

به مناسبت این پرواز، صبح امروز، مراسمی در فرودگاه بن گوریون با حضور وزیر جهانگردی اسرائیل، مدیرعامل و دست اندرکاران ال آل و سفیر مراکش در اسرائیل، برگزار شد. بلافاصله پس از مراسم، مسافران هیجان زده سوار هواپیما شدند و به سوی مراکش پرواز کردند.

وزیر گردشگری اسرائیل، آقای یوئل رابوزوف در این مراسم گفت: «ما به ساخت زیربناها و ایجاد لنگرگاه‌های توریستی که موجب ارتقاء صنعت گردشگری اسرائیل می‌شوند، ادامه می دهیم. اسرائیل – فرودگاه مراکش بدون شک یک لنگر مهم و قابل توجه است. این فرودگاه به ارتقاء توافق نامه‌های همکاری گردشگری، تجاری و اقتصادی میان دو کشور کمک می‌کند. همه اینها خزانه دولت را غنی می‌سازند.»

آویگال سورک، مدیر عامل شرکت ال آل در این مراسم گفت: «ما افتخار می‌کنیم که اولین پروازهای مستقیم به مراکش را آغاز کنیم، پروازهایی که امکان ورود راحت تر از گذشته به این مقصد مهم را فراهم می کنند. این گام دیگری در تحقق واقعی جاده‌هایی است که در چارچوب “توافق های ابراهیم” گشوده شده و پل‌هایی که بین شهروندان دو کشور ساخته شده است. ما امیدواریم که اکنون بسیاری بتوانند مراکش را بهتر بشناسند و  این کشور خاص را که ریشه عمیق در میراث، فرهنگ و موجودیت اسرائیل دارد، از نردیک ببینند.»

معاون مدیرعامل شرکت ال آل نیر در این مراسم گفت: «این قطعاً یک رویداد مهیج است. من مانند بسیاری از اسرائیلی‌ها ریشه قوی در مراکش دارم. پدر و مادرم در آنجا متولد شده‌اند و قصد دارم به زودی به آنجا پرواز کنم.»