پروردگار عالم، ملت ایران چه گناهی مرتکب شده است؟ تفسیر سیاسی هفته، نوشته منشه امیر

دانلود فایل صوتی تفسیر

تفسیر سیاسی هفته
نوشته و کلام: منشه امیر

مگر ملت ایران چه گناهی کرده است که پروردگار عالم مصیبت پشت مصیبت برایش می آفریند؟

به دست گرفتن قدرت در ایران توسط گروهی از افراد متعصب مذهبی کافی نبود که  کوتاه مدتی پس از آن اشغال سفارت آمریکا و آغاز تحریم های دولت واشنگتن علیه ایران به وجود آمد.

پس از آن جنگ هشت ساله با عراق بود که آن همه مصیبت برای ملت ایران به وجود آورد.

به دنبال آن برنامه‌های موشکی و اتمی رژیم بود که موجب برقراری یک رشته دیگر از تحریم‌ها و این بار نه تنها از جانب ایالات متحده بلکه توسط بسیاری از کشورهای دنیا بود.

تو گویی این همه مصیبت کافی نبود جریان زلزله های پیاپی در ایران به وقوع پیوست.

و پس از آن فاجعه سیل بود که اینچنین ویرانی به بار آورد.

و اکنون از بازگشت ملخ ها سخن گفته می شود.

مصیبت پشت مصیبت!

پروردگار عالم ملت ایران چه گناهی  مرتکب شده است؟

کمتر از یک هفته دیگر مرحله بسیار دشوار تحریم های اقتصادی ایالات متحده آغاز می‌شود و آن هنگامی است که همان هشت کشور نیز از معافیت ایالات متحده برای ادامه خرید نفت از رژیم ایران محروم می گردند.

آنگاه دیگر هیچ کشوری باقی نمی ماند که به طور رسمی و آشکار و با اجازه ایالات متحده بتواند خرید نفت از رژیم ایران ادامه دهد.

مفهوم آن می تواند این باشد که صادرات نفت ایران به صفر نزدیک می شود.

البته خود مقامات حکومت ادعا می‌کنند که چنین نخواهد شد.

علی خامنه‌ای می‌گوید ما هر مقدار که بخواهیم میتوانیم به فروش نفت خود ادامه دهیم.

فرماندهان سپاه پاسداران نیز می‌گویند که صادرات نفت ایران ادامه خواهد یافت.

تو گویی که آنها کارشناسان امور بین المللی و اقتصادی جهان هستند که می توانند چنین پیشگویی کنند و یا شاید از طریق نظامی تصور می‌کنند که می‌توانند صادرات نفت ایران را ادامه دهند.

علی خامنه‌ای می‌گوید ما هر مقدار که اراده کنیم می توانیم نفت بفروشیم.

به چه کسی می تواند نفت بفروشد در حالی که هیچ کشوری به صورت علنی و قانونی جرأت نمی‌کند که از دستور ایالات متحده سرپیچی کرده و به خرید نفت از رژیم ایران ادامه دهد.

حسن روحانی تهدید می‌کند که اگر فروش نفت ایران قطع شود رژیم اجازه نخواهد داد که دیگر کشورهای نفت خیز منطقه به صادرات نفت خود همچنان ادامه دهند.

حسن روحانی که ظاهراً گفته بود که از ایجاد تنش با کشورهای دیگر و یا گسترش نزاع به شدت پرهیز می کند اعلام می دارد که حکومت ایران بر تنگه های بسیار مسلط است.

فرماندهان سپاه پاسداران رودربایستی را کنار می‌گذارند و می‌گویند اگر صادرات نفت ایران متوقف شود آنها تنگه هرمز را خواهند بست.

محمد جواد ظریف می‌گوید که از این پس رفت و آمد کشتی های بین المللی از تنگه هرمز باید به اجازه سپاه پاسداران صورت بگیرد.

در حکومتی که هر نهادی همه قدرت ها را در انحصار خود تلقی می کند سپاه پاسداران نیز می‌تواند خودسرانه به انجام چنین اقدام تعرضی بپردازد و رژیم ایران را در برابر یک امر انجام شده قرار دهد بی آنکه به  پیامدهای آن اندیشیده باشد.

حسن روحانی می گوید که عربستان سعودی و امارات عربی متحده به اسلام خیانت می کنند زیرا حاضر شدند که کمبود نفت ایران در بازار جهانی را از طریق افزایش صادرات خود جبران کنند.

اما در همان حال از زبان سران عراق نیز می شنوند که آنها نیز حاضرند با افزایش استخراج نفت کمبود بازار جهانی را جبران نمایند.

بله عراق کشور همسایه و شیعه و مسلمان همسایه ایران نیز به حکومت اسلامی خیانت می کند.

یک فرمانده سپاه پاسداران می‌گوید که ما نفتکش های دیگران را در آبهای بین المللی رصد خواهیم کرد.

به عبارت دیگر او با زبان بی زبانی می خواهد بگوید که ما می‌توانیم نفت‌کش‌ها را در آبهای جهانی کنیم و نمی داند که اگر چنین کند رژیم ایران با چه عواقبی روبرو خواهد شد.

یک فرمانده دیگر سپاه پاسداران می‌گوید که همه سربازان آمریکایی در منطقه در معرض خطر قرار خواهند داشت و یک آخوند حکومتی در خطبه نماز جمعه می گویند آنقدر خرخره آمریکا را فشار خواهیم داد که جان به جان آفرین تسلیم کند.

تو گویی که آمریکا یک حیوان ضعیف و بی دست و پا است که بگذارد این چنین رژیم ناتوان و نالایق اسلامی در ایران خرخره او را بفشارد تا جان از بدن اش خارج شود.

آخوند احمد علم الهدی در خطبه نماز جمعه خود در مشهد ادعا میکند که قطع فروش نفت  زیانی به انرژی وارد نخواهد ساخت زیرا تنها ۴ درصد از درآمد رژیم ایران را تشکیل می دهد و نه ۳۰ درصد و ۴۰ درصد و ۷۰ درصد و ۸۰ درصد و سپس می گوید که ای مردم نگران نباشید امام علی خامنه‌ای در مناجات های خود از پروردگار می خواهد که این کمبودها را جبران کند و خداوند به این خواسته امام علی خامنه‌ای توجه نشان می‌دهد بنابراین قطع فروش نفت و شدت گیری تحریم‌های آمریکایی اهمیتی می تواند داشته باشد.

حسن روحانی می کوشد زمینه از سرگیری مذاکرات با ایالات متحده را آماده سازد آمریکایی‌ها نیز جزء این هدفی ندارند.

رزیدنت دونالد ترامپ گفته است که هدف ما تغییر رفتار حکومت ایران است و نه تغییر رژیم.

او می گوید که حکومت ایران باید از اندیشه تولید بمب اتمی برای همیشه صرف نظر کند. برنامه های موشکی خود را متوقف سازد.از حمایت از تروریسم در جهان دست بردارد و کمک های مالی و تسلیحاتی خود را به گروه‌های تروریستی متوقف سازد.

اما حکومت ایران تاکنون به همه این خواسته‌ها پاسخ رد داده است.

اما حسن روحانی در هفته‌ای که گذشت می گوید که اگر آمریکا از رژیم ایران پوزش بخواهد و تحریم‌ها را متوقف سازد ما حاضر به مذاکره با آنها هستیم و سپس به جواد ظریف دستور می‌دهد که اندیشه مبادله زندانیان را مطرح سازد که شاید گام نخستین در راه هموار کردن مسیر گفتگوها با ایالات متحده باشد.

اما دولت پرزیدنت ترامپ هوشیارتر از آن است که به اینگونه دام ها بیفتد.

خمینی وعده داده بود که اسلام را بر ایران و منطقه و جهان مسلط خواهد ساخت.

شرم کنند در راه رسیدن به این هدف نه تنها به کوچکترین موفقیتی نرسیدند بلکه اکنون کشورهای اسلامی را بیش از پیش از خود دور ساخته اند.

عربستان مسلمان با اسرائیل لاس دوستی میزند زیرا می خواهد خطر رژیم شیعه ظاهر مسلمان ایران را خنثی کند.

اهل تسنن در منطقه و جهان بیش از پیش از اهل تشیع دور شده و نسبت به آنها ابراز خشم و خشونت می کنند.

شرم کنند که قول داده بودند مستضعفان ایران و جهان را به ثروت برسانند اما نه تنها به چنین هدفی نرسیدند بلکه عامه مردم ایران را نیز به ذلت و محنت کشاندند.

شرم کنند که از اصول معنوی و اخلاقی سخن گفتند و وضعی به وجود آوردند که تن فروشی و صدور دختران به کشورهای عرب همسایه به صورت یک فاجعه عمومی درآمده است.

نظر بیاندازند و ببینند که کشورهای همسایه تا چه حد پیشرفت کردند و رژیم ایران تا چه حد از مردم این کشور را به عقب برده است.

شرم کنند که آرزوی نابودی اسرائیل را داشتند و امروز اسرائیل یکی از ابرقدرت‌های جهان در بسیاری از زمینه ها می باشد.

شرم کنند که وعده داده بودند که با پیروی از اقتصاد اسلامی ایران را تبدیل به بهشت خواهند کرد و آن را به جهنم مبدل ساخته اند که اکنون حتی مهاجران افغانی دیگر حاضر به زندگی در ایران نیستند و راهی بازگشت به کشور خود می شوند.

سرزمینی که تا روز به روی کار آمدن آنها در مسیر پیشرفت گام بر میداشت

و به تدریج به یکی از ابرقدرت‌های جهانی نزدیک می‌شد.

در شمال شهر تهران بروید و ببینید که با ثروت های وارد شده مردم ایران که زندگی های تجملی برای خود برپا ساختند.

اینها همان گدایان دیروز بودند که امروز به مستکبران این رژیم مبدل  شدند و هیچ خدایی را برای خود نمی شناسند.

با بی رحمی از مردم ایران می داد زدند و با قساوت قلب مردم ایران را سرکوب می کنند و با بی رحمی به ملت محنت زده ایران به نظر تحقیر می نگرند.

امروز مردم ایران از پروردگار عالم می پرسند چه کرده ایم که ما را به این مصیبت دچار کرده ای؟

پروردگار عالم کجایی؟

امّا پروردگار نیز می داند که این وضع دوام نخواهد آورد امروز همه شرایط برای خیزش مردمی در ایران برای فروپاشی این رژیم آماده شده است.

این دیگر به همت مردم ایران بستگی دارد که تشخیص دهند چه زمانی مناسب این خیزش است و به پا خیزند و این رژیم ستمگر را برای همیشه بر اندازند.

16 دیدگاه‌

 1. عده ای با تسلط بر اقتصاد کشور ، همه پایه های حکومتی را مزدور خود ساخته اند.
  جهل ریشه همه بدبختیهای این کشور است.
  آنچه همه مثل بلا بر سر مردم فرود آمده است ، ثمره پیروی از جهل و خرافه و سپردن امورات مردم به دست گروهی است که بویی از تدبیر و سلامت فکر نبرده اند.

 2. جناب امیر مردم ایران همه نوع استبدادی رو تجربه کرده بودنند بجز استبداد مذهبی … ما این نوع استبداد را به تاریخ بدهکار بودیم تا به خود آییم در این ۴۰ سال حیاط جمهوری اسلامی ماهیت ایدولوژی اسلامی برای مردم روشن شد .
  امروزه آیت الله ها در جامعه ایرانی هیچ اعتبار و جایگاهی در بین مردم ندارند و این همان رونسانسی هست که برای ما ایرانیان لازم بود…
  به امید رهایی

 3. قوم ایرانی چوب جهالت خود را می خورد
  ۴۰ سال پیش قوم ایرانی و روشنفکران ؟ ! نادان چپ و اسلامی این قوم همگی دست به خود کشی دسته جمعی زدند . و همچون کوری که عصای کج چپ و اسلامی دارد خود را به اعماق چاهی متعفن انداختند امریکا ی کارتر نیز با خطای استراتژیک خود به بقدرت رسیدن خمینی کمک کرد . اکنون بعد از ۴۰ سال تنها امریکا و اسرائیل هستند که با حمله نظامی می توانند این رژیم فاشیسم اسلامی را سرنگون کنند و باید این امر را انجام دهند در غیر این صورت اسرائیل مورد تهدید جدی داعش شیعه ایران قرار خواهد گرفت وامریکا نیز هژمونی خود را در جهان از دست خواهد داد. . کوروش ۲۵۰۰ سال پیش قوم یهود را آزاد کرد . ترامپ ونتانیاهو نیز باید اکنون ایران را آزاد کنند . با درود

 4. چه گناهی از این بدتر که پادشاه فهمیده و ایران دوست را نفی کردند و هزار افترا دروغ به او نسبت دادند و آخوندی دروغ گو و شیاد را بر ایران حاکم کردند. آری خود کرده را تدبیر نیست.

 5. خیالتان راحت باشد .اینرا بدانید که واقعا خداوند عزوجل هرایرانی را که درجمهوری اسلامی به اصطلاح زندگی کرده باشد و بمیرد مستقیماً وارد بهشت وعده داده اش خواهد کرد و بدون سوال وجواب به نزد حوریان خواهد رسید زیرا در این مدت چهل سال تمامی گناهانشان ریخته و پاک شده اند. از انواع شکنجه بگیر تا انواع مختلف فقرو فلاکت و بی چاره گی و بی سرانجامی ودرماندگی. تمامی ملت ایران در حکومت جعلی جمهوری اسلامی ایران مورد عفو و بخشش واقعی خداوند قرار خواهند گرفت مگر آنهایی که به ملت خیانت کرده اند مثل سپاه پاسداران- حفاظت اطلاعات سپاه – دادستانی وقوه قضائیه- ولی وقیح سید علی خامنه ای- چوپان دروغگو حسن روحانی (همان حسن فریدون سابق)- صادق لاریجانی آملی ریاست قبلی قوه قضائیه- پور ابراهیم – رئیسی مسول اعدامهای رسمی – کلیه برادران آملی لاریجانی- طائب- قضات دادگاه های نظامی وانقلاب- لاجوردی- خلخالی و….

 6. با درود
  فقط جهل است که باعث خسارت میشود.
  آنچه در ایران رخ میدهد ، نتیجه حکومت و مدیریت افراد فاقد شرایط بر امور مملکت است.
  هر چه متخصص و انسان توانا و شایسته بود ، یا از کشور رفتند ، یا خانه نشین شدند و یا در جای مناسب بکار گرفته نشدند.
  گروهی خاص اقتصاد کشور را در اختیار کامل خود گرفتند و کلیه اجزا حکومت را در تسلط خود دارند. ساختار حکومتی کاملا ناکارآمد و فساد آور است. اما گروهی همین ساختار را میپسندند و از آن حمایت میکنند.

 7. جناب منشه امیر عزیز گناه ملت ایران ان بود که ۱۷۰ سال پیش سید مظلوم باب رو به دستور علمای جاهل ان زمان شهید کردند.. ان روز قرار بود بلایای ناگهانی بر ملت ایران ناظل بشه ولی بنا به حکمت الهی به بعد موکول شد.حالا انچه در ایران بر سر ان ملت امده و خواهد امد ثمره ظلمی است که به فرمان یک مشت عالم جاهل اخوند بر ملت ایران واقلیت مظلوم روا شده.ولی باید خوشحال بود که بزودی از صفحه تاریخ محو خواهند شد.وبجز نام شریری از انها چیز دیگری باقی نخواهد ماند. درود بر شما و ملت ایران و اسرائیل کورش

  • کاربر ارجمند به نام Kourosh بیائید دست از این خرافات مذهبی بردارید۰ من به قوانین سازمان ملل احترام می گذارم که هر کس حق داشتن یک مذهب را دارد۰ ولی به مذهبی که بنیانگذارش سیدی به نام باب* که نژاد ایرانی ندارد ولی مذهب خود را ایرانی می داند۰ همچنین با این ادعا که اولاد پیامبر اسلام و از نژاد برتراست ایراد می گیرم۰ سید چه ربطی با Airyanam Vaejah و یا پارسی میانه Eran Shahr (در شاهنامه آمده) که در پارسی نو ایران شده دارد؟
   در زمان حمله هلاکو خان مغول به ایران خلیفه خراسان مستحکم به الله بود۰ وقتی جارچیان روی بامها فریاد می زنند که مغولها دارند نزدیک می شوند و او می داند که کشته می شود به عده ایی می گوید که اگر کشته شود دنیا زیرورو خواهد شد۰ این خبر را به هلاکو خان می رسانند۰ هلاکوخان دستور می دهد که او را توی نمد بپیچانند و نمد مال کنند و اگر اتفاقی افتاد خلیفه را زود رها سازند۰ ولی چون هیچ اتفاقی نیفتاد به طرز بسیار بد و زجرآوری کشته شد۰
   ویلهلم رایش روانشناس و روانکاو اتریشی-مجاری در کتاب خود به نام گوش کن آدمک می نویسد: ” شخصیت ها را ما خودمان می سازیم و آنقدر بالا می بریم تا بتوانیم آنها را بهتر ببینیم و بیشتر بپرستیم”۰ اگر ما بیگانه پرست نبودیم حالا کشورمان اینجوری ویران نمی شد و دست بیگانگان نمی افتاد!

   * برای اطلاع بیشتر از این مذهب کتاب بابیگری نوشته احمد کسروی را بخوانید!

 8. از بس نا له زدند
  از هم شکا یت کردند
  حسا د ت کر دند
  بین زن و شو هر بهم ز دند
  گفت این مملکت با ید ویران بشه
  زیر و رو بشه چر ا
  من گل سر….ان را ندا رم
  گفتد خداچرا سا کتی
  بببین چه کفشی خر یده

 9. ملت ایران آلترناتیو رژیم جمهوری اسلامی ایران مصطلح ولی فقیه است بعبارت صحیح تر و روشن تر ملت ایران خود ولی فقیه خود است و ولایت فقیه را خود اداره خواهد کرد بعبارت تفضیلی مستدل های دین شیعه و علم انرژی هسته ای مسالمت آمیز از توانمندی های ملت ایران است و اسرائیل همواره قاعده مستثنی نخواهد بود

 10. Friedrich Nietzsche می گوید: “موانع و مشکلات پله هایی هستند که از آنها بالا می رویم و در بلندی می ایستیم”. اینطور که پیش می رود وضع از این بدتر هم خواهد شد چون سرزمین ما کشور سیدان شده و در راس آن سید لجوجی است که روی کوچکترین چیزها لج می کند و حرف دیگران را هم نمی پذیرد۰ وقتی ملتی با این خیال نشسته که قدرتی مانند آمریکا آنها را نجات دهد که می دانیم چنین هدفی را ندارد باید پیش بینی وضع بدتری را هم کرد۰ هیچ کشوری خواهان نجات ما نیست آنها دوست دارند ما را به بردگی بگیرند۰ در گستردگی روابط اجتماعی امروزی هر کس به فکر این است که بیشترین بهره را از دیگری بگیرد تا بهره بدهد پس به دیگران نباید دل خوش کرد۰ به گفته Gerhard Uhlenbruck زیست شناس آلمان[Immunology ]” آدمها جانداران پستانداری هستند هرکس دیگری را تا جایی که می تواند می خواهد بمکد”۰ از Winston Churchill پرسیدند: چرا برای یک دولت استعماری و دست نشانده به آنسوی اقیانوس هند می روید و دولت هند شرقی را بوجود می آورید۰ اما اینکار را نمی توانید در بیخ گوش خودتان یعنی در ایرلند که سالهاست با شما در حال جنگ و ستیز است انجام دهید؟ چرچیل جواب میدهد برای انجام اینکار به دو ابزار مهم احتیاج است که این دو ابزار را در ایرلند در اختیار نداریم// یکی اکثریت نادان و دیگری اقلیت خائن// وقتی آمریکا و یا کشور دیگری آخوند و سید و پاسدار را به عنوان اقلیت خائن در کشور ما دارد و این گروه میهن فروش خیال می کند ملت خدای ناکرده نادان است و می خواهد آنها را نادان نگه دارد , دیگر چه مشکلی هست که بیاید و رژیم را تغییر دهد؟ فقط خواهان آن است که رفتارش را عوض کند۰ این را هم آقای ترامپ بارها گفته است۰ به هر حال اگر ملت ایران می خواهد از این مصیبت نجات یابد باید خودش بر خیزد!

 11. اقای مهرداد شما که از لقب سید اشفته شده اید واز ریشه عرب بودن ان شاکی هستید خواستم به عرضتان برسانم که بغیر از یهودیان وگروهی زرتشتی که مورد تجاوز اعراب قرار نگرفتند. مابقی بانوان و دوشیزگان ایرانی رگه عرب و خون عرب در رگ هایشان جاریست بنا بر این نمیشه خیلی از بابت ریشه عرب داشتن ایرانی شاکی بود.انشاالله روزی خواهد رسید که با تعلیم و تربیت درست و روحانی بشر به این نتیجه خواهد رسید که همه از یک ریشه هستیم .درضمن خواندن کتابی که از زبان شخص مخالف شخص دیگری نوشته شده باشد ارزش خواندن ندارد.خداوند خودش عالم رو به راه راست هدایت کند تا همه از این مشکلاتی که عالم را احاطه کرده خلاص شویم

  • جناب Kourosh اگر گمان می کنید که ما ایرانیان رگ عرب یا تازی داریم بدانید که در اشتباه هستید۰ اعراب وقتی به ما حمله کردند ما زرتشتی بودیم و آن ۳۰۰ هزار زن و دختری که به آنها تجاوز کردند دینشان زرتشتی بود و بچه هایی که از آنها بدنیا آمدند برای اینکه بتوانند از بچه های ایرانی آنها را تشخیص دهند صفتی به نام سید بر روی آنها گذاشتند۰ برمی گردیم به Biological Anthropology کاوش هایی که روی کروموزم Y انجام شده نشان می دهد که هاپلوگروپ ما ایرانیان R1a , R1b , R1e, g2 * می باشد در صورتی که اعراب دارای هاپلوگروپ g1 هستند که ما این هاپلوگروپ را نداریم امکان دارد که یک ایرانی با عربی ازدواج کرده باشد و این هاپلوگروپ را داشته باشد که این تنها یک نمونه غیر معمولی است۰ دیگر اینکه اگر به کتابهای تاریخ نگاهی بیندازید مانند کتابهای محمدبن جریر طبری و یا دکتر زرین کوب با خط سیاه روی کاغذ سفید نوشته شده که وقتی اعراب به ایران حمله کردند بیش از ۶۰ هزار زن را با ۹۰ بار شتری زر و سیم به داراخلیفه بردنند و زنان را در بازارهای برده فروشی فروختند و با زنان به نوبت هم خوابی شد و از آنها بچه های پدر ناشناخته بسیاری بوجود آمد۰ به آنها شال سبزی می بستند و صفتی به نام سید بر روی آنها می گذاشتند تا همه بدانند آنها از پدری عرب و کنیز ایرانی به دنیا آمده اند۰ کتاب حاصل اندیشه آدمی است و هیچگاه نمی شود حقیقت را از زبان کسی شنید که تنها یک کتاب دارد و آنرا مقدس می داند۰ از چنین آدمی باید ترسید که یک کتاب دارد و نه آنکه کتابهای زیادی دارد!

   * از روی گورستانهای عهد ایران باستان استخوانهایی را بر داشته اند که قبل از حمله اعراب و مغول است و کروموزم ما ایرانیان با آنها یکسان است این دلیل و مدرک است۰ حالا امکان دارد دشمن ما ایرانیان بیاید و بگوید که نژاد ایرانی وجود ندارد و یاوه های دیگری که آنها همه چیز بی اساس و یا unscientific hypothesis هستند !

 12. استاد گرامی و گرانقدر‌، جناب منشه امیر با درود و خسته نباشید،
  پیشاپیش ازپرسش بجای شما سپاسگزارم.
  گناه ما ملت ایران خالی کردن پشت شاهنشاه فقید ایران محمد رضا پهلوی و اعتماد صد درصد به عقب افتاده ترین جریان دینی است. با بدترین دشنام و بی حرمتی ها نسبت به خاندان پهلوی آغازو دست آخر به انقلاب مشروعه رسید. هیچکس از خود نمی پرسید که اگر آن رویا که در سر پروراندیم محقق نشد چه میشود؟ نسلی نمک نشناس سال ۵۷ ایران را به گذشته ای دور و بس تاریک بُرد و تاکنون پس از چهل سال هنوز بهای این گناه را باید پرداخته و بپردازیم. طنز تلخ روزگار ایرانیان را همانند مار گزیدِها که از ریسمان سیاه و سپید میترسند تبدیل نموده و ما کی بخود خواهیم آمد شاید درستاره ها نوشته شده باشد.
  باری بس سنگین بر دوش ایرانیان بخصوص نسل جوان بوده و پروردگار بزرگ یاریمان کند تا دست در دست هم داده و با کمک کشورهای آزاد و دمکراتیک مانند آمریکا و اسرائیل هر چه زودتر با درس گرفتن از گذشته به منزل مقصود رسیم.
  ارادتمند سهراب پارسیان

Comments are closed.