پرونده سازی جدید حکومت ایران علیه نازنین زاغری 

صدا و سیمای رژیم اسلامی ایران  به نقل از «یک منبع آگاه» گزارش داد که دادگاه انقلاب پرونده جدیدی علیه نازنین زاغری،‌ شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در اوین،‌ تشکیل داده و به او ابلاغ کرده است.

در این گزارش اشاره‌ای به موارد اتهامی جدید نشده و صرفا گفته شده که نازنین زاغری «در حال مطالعه پرونده جدید» است.

در این گزارش آمده است این این پرونده جدید حکومت ایران علیه زاغری در حالی تشکیل می‌شود که به تازگی بریتانیا بدهی به تهران در زمینه قرارداد خرید تانک‌های چیفتن را که مدت‌ها بر پرونده زاغری سایه انداخته است،را  پذیرفت.

روزنامه گاردین نیز در این باره نوشت:   بن والس، وزیر دفاع بریتانیا، در نامه‌ای به وکلای زاغری برای اولین‌بار پذیرفته بریتانیا در قبال قرارداد فروش تانک به ایران در زمان محمدرضا شاه پهلوی، حدود ۴۰۰ میلیون پوند،  به دولت ایران  بدهکار است.

گفته شده است که سال گذشته یک قاضی دادگاه عالی بریتانیا بادرخواست تهران مبنی بر پرداخت ۲۰ میلیون پوند سود مربوط به لغو قرارداد تانک‌ها را مورد مخالفت قرار داده بود.

روزنامه گاردین در ادامه نوشته است که اکنون والس به وکلای زاغری اطمینان داده کشورش از «تمامی راه‌های موجود» برای پرداخت این بدهی استفاده خواهد کرد.

نازنین زاغری ۴ سال پیش  در فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» تهران زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام «جاسوسی»‌ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت و با رای دادگاه به پنج سال زندان  محکوم شد اما  نازنین زاغری تمامی اتهام‌ها را رد کرده است.

آگاهان امور در این باره می گویند : احتمال می‌رود بریتانیا در آینده نه‌چندان دور مبلغی را که محمدرضا شاه پهلوی برای خرید تجهیزات نظامی پرداخته بود پس بدهد. به‌موجب این قرارداد، ایران تانک‌های چیفتن را که در دهه ۱۹۷۰ پیشرفته‌ترین تانک‌های بریتانیا بود خریداری کرد اما با روی کار آمدن حکومت اسلامی در این کشور هرگز به ایران تحویل داده نشد.

حال این سوال پیش آمده که آیا با بازپرداخت این مبلغ، بریتانیا نیز مانند ایالات متحده که در دوران محمدرضا شاه پهلوی  با ایران قرارداد تحویل سامانه‌های تسلیحاتی بسته بود عمل می کند و مثل باراک اوباما، مبلغ دریافتی را به ایران پس می دهد؟