پروپاگاندای ایران و ایده‌هایش: از امام مقوایی تا سلیمانی ابری

وبگاه رهبر ایران تصویر جدیدی با عنوان «سنصلی فی القدس» منتشر کرده که در صف اول نماز جماعت حسن نصرالله رهبر پیکارجویان حزب‌الله لبنان، اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس، مفتی کل قدس و فلسطین و عیسی قاسم روحانی شیعه بحرینی ایستاده‌اند

به نظر می‌رسد هر روز که می‌گذرد ایده‌های عجیب‌تری به ذهن دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی ایران می‌رسد؛ ایده‌هایی که گاه جنجال‌ساز شده و گاه اسباب خنده و تمسخر مخاطبان را فراهم آورده است.

این ایده‌ها از ساخت «امام مقوایی» به عنوان ماکت سید روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در سالروز انقلاب ایران گرفته و بعدها به قراردادن تصویر قاسم سلیمانی در کنار پرچم همجنسگرایان و سلیمانی در بهشت رسید و حالا او را به ابری تشبیه کرده‌اند که احتمالا کوچکترین بادی او را با خود خواهد برد.

وبگاه رهبر ایران تصویر جدیدی با عنوان «سنصلی فی القدس» منتشر کرده که در صف اول نماز جماعت حسن نصرالله رهبر پیکارجویان حزب‌الله لبنان، اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس، مفتی کل قدس و فلسطین و عیسی قاسم روحانی شیعه بحرینی ایستاده‌اند. زیاد النخاله رهبر گروه جهاد اسلامی فلسطین، اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس ایران و بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه و تعدادی دیگر هم در این تصویر حضور دارند.

آنچه در این تصویر به وضوح به چشم می‌آید، غیاب چهره‌های عراقی نزدیک به ایران است. حتی ابومهدی المهندس، معاون سابق شورای حشد الشعبی که در ۳ ژانویه ۲۰۲۰ به همراه قاسم سلیمانی در منطقه پیرامونی فرودگاه بین‌المللی بغداد کشته شد، هم در این عکس نیست. از رهبران دیگر گروه‌های شبه‌نظامی هوادار ایران هم خبری نیست.

اما چهره اصلی عکس، قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه است که در این عکس به صورت تکه ابری در آسمان ترسیم شده؛ ابری که به نظر می‌رسد کوچکترین بادی هم آن را با خود ببرد.

بسیاری از کاربران فضای مجازی این تصویر را نشانگر شکل نگاه ایران به پیکارجویان طرفدارش و رده‌بندی آنها از نظر ارج و قرب نزد مقامات ایران توصیف کرده‌اند.

سپاه پاسداران ایران «ناحیه شهید مطهری منطقه ۷» تهران همزمان با چهلمین روز کشته شدن قاسم سلیمانی، تصویری از او منتشر کرد که چند «فرشته مذکر» پیرامون او را گرفته‌اند و رنگین‌کمانی که سمبل «دگرباشان جنسی» است در بالای سر آنها قرار دارد، چنین تصویری بیش از تصاویر دیگری که رسانه‌های دولتی ایران پیشتر او را در حالت‌های مختلف در بهشت نشان دادند جنجالی شد.

پیش از این نیز تصویری از سلیمانی در «بهشت» منتشر شده بود که نشان می‌داد برخی نظامیان ایرانی کشته شده در جنگ با عراق و همچنین آیت‌الله خمینی، رهبر پیشین ایران و دو پیشوای مذهبی که احتمالا امام سوم شیعیان و برادرش عباس بن علی باشند، به استقبال قاسم سلیمانی در بهشت آمده‌اند.

انتشار این تصویر نیز بلافاصله از سوی کاربران مخالف نظام در شبکه‌های اجتماعی پاسخ داده شد و تصویری از سلیمانی در «جهنم» ساخته شد که افرادی چون آدولف هیتلر، ابوبکر البغدادی، اسامه بن لادن و چند شخص دیگر در میانه زبانه‌های آتش به استقبال او آمده‌اند.

 

برگرفته از العربیه فارسی