«پروژه ققنوس ایران» در تلاش است نام ایران را به فهرست کشورهای تحت پوشش اینترنت آزاد ماهواره‌ای اضافه کند

پروژه ققنوس که به ابتکار شاهزاده رضا پهلوی تشکیل شد در روزهای گذشته و طی فراخوانی اعلام کرد که   ایرانیان باید صدای خود را به گوش مدیران پروژه استارلینک برسانند،  تا بتوان در تماس با مسئولان این پروژه اضافه کردن نام ایران را پیگیری کرد.

” استارلینک”  پروژه عظیم شرکت “اسپیس اکس”  است که خرداد ماه امسال با مشارکت ناسا دو فضانورد آمریکایی را با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد.

سخنگوی “پروژه ققنوس ایران” اعلام کرد که در  تلاش است  تا برای کمک به ایرانیان،  که توسط رژیم  اسلامی ارتباطات اینترنتی شان سانسور،  فیلتر و محدود  می شود و  قادر به ارتباط با خارج از ایران نیستند،   نام ایران را  به فهرست کشورهایی که تحت پوشش اینترنت آزاد ماهواره‌ای استارلینک هستند، اضافه کند.

الهه بقراط، سخنگوی پروژه ققنوس ایران گفت:  اینترنت آزاد ماهواره‌ای برای جوامعی مانند ایران که با سانسور، محدودیت، فیلترینگ وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، و همچنین ارسال پارازیت بر روی تلویزیون‌های ماهواره‌ای از سوی حکومت روبرو هستند، اهمیت دو چندان دارد.

خانم بقراط افزود:   «اگر موضوع سانسور و فیلترینگ و انحصار مخابرات در دست حکومت در ایران وجود نمی‌داشت،  موضوع اینترنت آزاد ماهواره‌ای تا این اندازه مورد توجه ققنوس قرار نمی‌گرفت؛ اما این پروژه، برای رفع مشکل سانسور و فیلترینگ تا جایی که بتواند برای این که نام ایران در لیست کشورهایی که می‌توانند از این تکنولوژی استفاده کنند قرار بگیرد، تلاش می‌کند».

به عبارتی باید گفت که “استارلینک” قصد دارد که اینترنت پرسرعت را با هزینه کم و سرعت بالا به صورت ماهواره‌ای ارائه کند. این موضوع تحولی در زندگی بشر امروز خواهد بود؛ چرا که حتی در کشورهای پیشرفته دنیا نیز برخی نقاط دسترسی محدود و یا گران قیمت به اینترنت پرسرعت دارند و در برخی کشورهای دیگر فیلترینگ سد محکمی برای دسترسی آزاد به اینترنت است.

و اکنون نیز استارلینک خبر می دهد که  اینترنت ماهواره‌ای با یک گیرنده ساده و قیمتی حتی ارزان‌تر از اینترنت‌های فعلی موجود ارائه خواهد شد.

خانم بقراط افزود:    مشکلی که وجود دارد اینست که نام ایران  به دلیل شرایط موجود و سیاست‌های حکومت اسلامی در ایران در فهرست کشورهای مورد نظر استارلینک برای خدمات رسانی قرار ندارد.

سخنگوی پروژه ققنوس می گوید:  «از نظر فنی این موضوع به پروژه استارلینک بستگی دارد که ایران را به لیست کشورها اضافه کند. اما از نظر سیاسی به نظر می‌رسد می‌بایست وارد مذاکراتی با دولت آمریکا شد که همان گونه که در برخی موارد، استثنائاتی در مورد تحریم‌ها قائل شده‌اند، در این مورد هم توجه داشته باشند و در مرحله‌ اول، نام ایران در لیست این پروژه قرار بگیرد».

خانم بقراط در حمایت از ایرانیان گفت:    «اگر تحریم‌ها علیه رژیم ایران  دلیل حذف نام ایران از لیست پروژه استارلینک است، باید به صدای بلند به مدیران این پروژه و دولت آمریکا اعلام کرد که ایران، همان جمهوری اسلامی نیست و وقتی پای تکنولوژی ارتباطات در میان است اتفاقا ایرانیان و جوامع مشابه می‌بایست در صدر لیست دریافت‌کنندگان قرار داشته باشند».

منبع:صدای آمریکا بخش فارسی