پس از آزادی فرمانده حشدالشعبی، دوباره حملات موشکی به پایگاه‌های آمریکایی در عراق آغاز شد

پس از آزادی قاسم مصلح فرمانده رده بالای حشد الشعبی،  دو موشک، شب گذشته (چهارشنبه )  از سوی شبه نظامیان وابسته به حکومت ایران،  به طرف پایگاه نظامی ویکتوریا در فرودگاه بین المللی بغداد شلیک شد. یک ساعت پیش از آن هم چهار موشک به پایگاه نیروی هوایی آمریکا در شمال بغداد پرتاب شده بود.

هم‌زمان، پایگاه هوایی “بلد” در استان صلاح‌الدین عراق هم بار دیگر هدف حمله موشکی قرار گرفت. به گفته مقامات عراقی، این پایگاه هدف ۳ فروند موشک قرار گرفت ولی این حمله تلفاتی در پی نداشت.

نیروهای امنیتی در حال جستجو برای یافتن محل پرتاب این موشک‌ها در استان صلاح‌الدین هستند.

این حملات که غالبا به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران نسبت داده می شود در روزی انجام گرفت که قاسم مصلح فرمانده رده بالای حشد الشعبی که به اتهام دست داشتن در ترور ایهاب الوزنی فعال سیاسی مخالف دولت عراق دستگیر شده بود، آزاد شد. او دو هفته در بازداشت بود و حشد الشعبی فشار زیادی بر دولت عراق برای آزادی او وارد کرد. حشد الشعبی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است.

در ماه‌های گذشته حملات موشکی متعددی به پایگاه‌های محل حضور نیروهای آمریکایی در عراق صورت گرفت و واشینگتن گروه‌های شبه‌نظامی مسلح وابسته به ایران در دست داشتن در این حملات متهم کرده است.

پیشتر هم  منابع امنیتی عراق گزارش کردند پایگاه «بلد» در استان صلاح‌الدین این کشور مورد حمله موشکی قرار گرفت.

منابع امنیتی  گزارش کردند که حمله به پایگاه بلد با ۳ فروند موشک کاتیوشا صورت گرفت. فرمانده پایگاه بلد هم با تایید سقوط سه موشک کاتیوشا در این پایگاه، گفت که این حمله هیچ خسارتی در پی نداشت.

بخشی از نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش، در این پایگاه مستقر هستند. پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا اعلام کرد در پی حمله موشکی به پایگاه بلد، هیچ آسیبی به نیروهای آمریکایی وارد نشد.

عصر یکشنبه دوم می هم یک منبع امنیتی عراقی گزارش کرد، پایگاه ائتلاف بین المللی مبارزه با تروریسم در فرودگاه بغداد با پنج موشک کاتیوشا هدف قرار گرفت و سیستم پدافند هوایی عراق مستقر در فرودگاه این موشک‌ها را رهگیری و منهدم کرد.

قاسم مصلح پس از آزادی‌اش گفت که قضات عدالت را اجرا کرده‌اند و تحقیقاتشان را با آزادی او پایان داده‌اند.

قوه قضاییه عراق گفته که “هیچ مدرکی” از دست داشتن مصلح در ترور الوزنی به دست نیاورده است. یک عضو بلندپایه دولت عراق اما تصمیم دادگاه برای آزادی مصلح را محکوم کرده و گفته تمامی مدارک و اسناد دست داشتن او در قتل الوزنی نزد دولت بغداد است. او گفته قضات برای آزادی مصلح تحت فشار بودند و به همین دلیل او را آزاد کردند.