پس از آن که رژیم ایران از خشونت به آذربایجان سودی نبرد، اکنون راهکار دیپلماسی در پیش گرفته است

پس از یک رشته تهدیدهای شدید جنگی از جانب حکومت ایران علیه جمهوری آذربایجان، وزیران خارجه دو کشور تلفنی به گفتگو پرداختند و ابراز علاقه کردند که از تنش بکاهند و با تفاهم بیشتری برای حل مشکلات بکوشند. هر دو تن تاکید کردند که مشکلات و اختلافات بین آن ها، باید از راه گفتگو و نشان دادن حسن تفاهم حل و فصل شود.

حسین امیرعبداللهیان به همتای آذری خود گفت که اگر اختلافاتی بین طرفین به وجود می آید، باید از طریق مذاکرات دوستانه آن را حل کنند. این سخنان در حالی بیان شده که ماه گذشته، پس از آن که دو راننده کامیون در راه انتقال کالا از یاران به شهروندان ارمنستان بودند، در جاده ای که آذربایجان ادعای حاکمیت آن را دارد، بازداشت شدند زیرا حاضر به پرداخت حق عبور نبوده اند. به دنبال این رویداد بود که سپاه پاسداران به انجام رزمایشی در نزدیکی مرز آذربایجان پرداخت و پس از آن نیز ارتش رزمایش بزرگتری انجام داد و مقامات رژیم تهدید کردند که نیروهای مسلح ایران وارد خاک آذربایجان خواهند شد.

وزیر خارجه آذربایجان نیز در مکالمه تلفنی، خواستار حل مشکلات و اختلافات از طریق مذاکرات دوستانه شد.

رژیم ایران در کارزار تبلیغاتی خود، دولت آذربایجان را به همکاری های نظامی با اسرائیل علیه امنیت رژیم ایران متهم ساخته بود – ادعای که غیرمنطقی و نادرست استا.

اکنون تصور می رود که رژیم به این گمان رسیده که شیوه تهدید و زور بی نتیجه بوده و حکومت بازی را باخته و باید با شیوه دیگری با آذربایجان کنار آید و نگذارد که دولت باکو به طور کامل به جبهه ترکیه و پاکستان بپیوندد و همکاری های نزدیک تری با اسرائیل برقرار سازد.

جمهوری آذربایجان در طول ماه های اخیر، قاطعانه در برابر تهدیدهای رژیم ایران ایستاد و ثابت کرد که از تهدیدهای آن کشور بیمی به خود راه نمی دهد.

در اوج تهدیدهای ایران، ارتش آذربایجان یک رزمایش دیگر با ارتش ترکیه برگزار کرد و به انجام رزمایش مستقل خود در آب های دریای خزر پرداخت و اعلام کرد که بزودی سفارتخانه خود را در تل آویو برقرار خواهد ساخت و بر حجم روابط دوستانه با اسرائیل خواهد افزود.