پس از اعلام آماده سازی روابط بحرین با اسرائیل، نتانیاهو از تلاش های پرزیدنت ترامپ سپاسگزاری کرد

تصمیم امیرنشین بحرین برای عادی سازی روابط با اسرائیل، که شب گذشته (آدینه) توسط پرزیدنت ترامپ اعلام گردید و با استقبال گرم نخست وزیر اسرائیل روبرو شد، برای آشنایان امور شگفت آور نبود. ریزا بحرین از سال ها پیش همکاری های نیمه پنهانی با اسرائیل داشت و حتی زنده نام ایتسخاک رابین  نخست وزیر وقت و شیمعون پرس که به ریاست جمهوری اسرائیل رسید، برای حضور در کنفرانس های بین المللی به بحرین سفر کرده بودند.

رادیو پیام اسرائیل ارزیابی کرده بود که پس از امارات عربی متحده، نزدیکترین احتمال برای گام آینده در میان کشورهای عرب، به بحرین نسبت داده می شود.

پرزیدنت ترامپ در سخنان شب گذشته خود مژده داد که در ظرف کمتر از یک ماه، دومین کشور در میان امیرنشین ها تصمیم می گیرد با اسرائیل روابط عادی برپا سازد.

نتانیاهو در واکنش به این مژده گفت که این رویداد نشان آن است که دوران تازه ای در خاورمیانه آغاز شده است و کشورها عقب نشینی اسرائیل از زمین ها را شرط اول برقراری روابط عادی قرار نمی دهند. نتانیاهو گفت که اصل جدید، صلح در برابر صلح است و کشورهای مربوطه پیش شرط هایی برای اسرائیل قائل نمی شوند.

او گفت که گسترش صلح می تواند هم برای اسرائیل و هم برای کشورهایی که در این راه پیشگام شده اند، از نظر اقتصادی و تامین رفاه مردمان بسیار سودمند باشد.

نتانیاهو در یک پیام تلویزیونی گفت که اسرائیل از دیرباز تلاش کرده روابطش با همه کشورهای جهان و به ویژه ممالک همسایه دوستانه باشد و ما صلح را در برابر صلح قرار داده ایم و دست دوستی هر کشوری را که بخواهد با ما دوستی کند می پذیریم.

نخست وزیر اسرائیل در ادامه این پیام از پرزیدنت  ترامپ بابت همه تلاش هایی که به هدف پیشبرد صلح به عمل آورده سپاسگزاری کرد و تاکید کرد که بدون این تلاش و حسن نیت وی، مناسبات اسرائیل با کشورهای همسایه نمی توانست به این حد برسد.

آئین امضای پیمان عادی سازی روابط بین اسرائیل و امارات عربی متحده روز سه شنبه این هفته (سه روز دیگر) در کاخ سفید و در حضور پرزیدنت ترامپ برگزار خواهد شد و جالب توجه آن است که آیا یک مقام ارشد بحرینی نیز در این مراسم حضور خواهد داشت؟

در آئین کاخ سفید، در کنار نخست وزیر اسرائیل، وزیر خارجه امارات قرار خواهد داشت و این در حالی که انتظار می رفت ولیعهد امارات در این مراسم حضور یابد.

دولت بحرین اعلام کرد که برقراری روابط با اسرائیل، برای فلسطینی ها نیز سودمند خواهد بود و به آرمان آنان نیز کمک خواهد کرد و اعراب، هرگز انتظارات فلسطینیان را به دست فراموشی نسپرده اند.

سفیر بحرین در ایالات متحده، شیخ عبدالله بن راشد در رابطه با عادی سازی روابط با اسرائیل در پیام توییتری خود از قول مشاور امیر بحرین نوشت:«برقراری روابط میان بحرین و اسرائیل، به سود تحکیم امنیت و افزایش ثبات و تامین رفاه بیشتر مردم خاورمیانه می شود و همزمان به مردم اسرائیل  این پیام دلگرم کننده را می دهد که

یک صلح عادلانه و جامع بین مردم اسرائیل و فلسطینیان می تواند بهترین مسیر باشد» او نوشت: «صلح اسرائیلی فلسطینی، نه تنها برای آینده خود آن ها، بلکه برای آینده مردم منطقه می تواند سودآور باشد».