پس از افزایش تنش ها میان دولت عراق و حشد شعبی: نیروهای ویژه ارتش در منطقه سبز بغداد مستقر شدند 

پس از دستگیری قاسم محمود مصلح، فرمانده شبه نظامیان حشد شعبی وابسته به حکومت ایران در استان الانبار،توسط  نیروهای امنیتی عراق تنش بین نیروهای امنیتی و نیروهای حشد شعبی در بغداد افزایش یافته است. منابع نظامی عراق هم از استقرار تیپ یکم نیروهای ویژه ارتش عراق برای تامین امنیت منطقه سبز بغداد خبر دادند.

همزمان جمعه عناد سعدون، وزیر دفاع عراق، هم در این باره گفت که محمود مصلح  پس از بازداشت تحویل ستاد عملیات مشترک شده و کمیته‌ای متشکل از نمایندگان نهادهای امنیتی، ارتش، وزارت کشور و حشد شعبی در حال تحقیق از او هستند.

وزیر دفاع عراق  در ادامه افزود:  روش بازداشت قاسم مصلح، فرمانده بلندپایه حشد شعبی اشتباه بود و باید بازداشت مصلح به دستگاه امنیتی حشد شعبی واگذار می‌شد.

اما با این حال، وزیر دفاع عراق از تبلیغات حشد شعبی در مورد جنگ با داعش نیز انتقاد کرد و افزود آنهایی که فکر می‌کنند آزادسازی عراق از چنگ داعش، بدون حضور حشد شعبی ممکن نبود اشتباه می‌‌کنند چون ارتش نقش اصلی را در مقابله با داعش داشت و بدون حملات هوایی پیروزی به دست نمی‌آمد و حضور حشد فقط این روند را تسریع کرد.

در همین راستا، گزارش شد که در چند روز گذشته ، شبه‌نظامیان حشد شعبی در اطراف دفتر مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر، و در دروازه ورودی منطقه سبز بغداد تجمع کرده‌اند.

در مقابل، نیروهای امنیتی و ضد تروریسم عراق نیز برای حفاظت از ساختمان‌های دولتی و سفارت‌خانه‌ها در این مناطق مستقر شده بودند و اکنون رسانه‌های عراق از استقرار تیپ یکم نیروهای ویژه ارتش عراق در منطقه سبز بغداد گزارش داده‌اند.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، اقدامات شبه‌نطامیان شیعه و تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران را نمایش قدرت و نقض جدی قانون اساسی عراق خواند و تاکید کرد که دستور داده در این مورد تحقیق و تفحص فوری انجام شود.

همزمان وزارت خارجه آمریکا هم  دو روز پیش در بیانیه‌ای از اقدامات مصطفی الکاظمی و تلاش دولت عراق برای پاسخگو کردن شبه‌نظامیان حمایت کرد.

وزارت خارجه آمریکا با ابراز خشم نسبت به اعمال و تکرار «خشونت وحشیانه» شبه‌نظامیان علیه تظاهرات‌کنندگان عراقی هشدار داد و تاکید کرد که نقض حاکمیت قانون در عراق از سوی شبه‌نظامیان به همه مردم این کشور آسیب می‌زند.

همزمان  وب‌سایت دیلی کالر هم به نقل از دو منبع آگاه خبر داد که پنتاگون قصد دارد اجازه بایدن برای حمله به شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران در عراق را کسب کند.

یکی از این منابع گفته است که دولت آمریکا با جدیت در حال بررسی طیف گسترده‌ای از پاسخ‌ها به حملات این شبه‌نظامیان علیه نیروهای آمریکایی در عراق است.

بایدن پیشتر از این نیز یک‌بار دستور بمباران به مواضع کتائب حزب‌الله و کتائب سید الشهدا، دو گروه شبه‌نظامی عراقی تحت حمایت ایران به تلافی حمله راکتی به محل استقرار نیروهای آمریکا در فرودگاه اربیل را صادر کرده است.

این حمله در اسفند ماه  سال گذشته رخ داد شد و بایدن دو روز بعد در نامه‌ای به کنگره آمریکا گفت که دستور او برای حمله به مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران، مطابق حق آمریکا در دفاع از خود بوده است.