پس از انصراف جناح تندرو از برکناری حسن روحانی، روند برکناری چند وزیر شتاب می گیرد

در ادامه گزارش های اختصاصی رادیو پیام اسرائیل در مورد نزاع درون گروهی در حکومت اسلامی و احتمال بروز تغییرات گسترده سیاسی، آگاهان می گویند که حسن روحانی ناچار شده زیر فشار جناح تندرو حکومت، شماری از اعضای کابینه خود را برکنار کند. تندروها امید دارند که بدین سان بتوانند افراد مورد نظر خود را به کابینه روحانی وارد کنند و اختیارات او را بیش از پیش محدود سازند.

خبرگزاری تسنیم نوست که این راهکار، ضربه شدید تازه ای به آن جناح رژیم که “اصلاح طلب” نامیده می شود، وارد می کند.

امام جمعه موقت تهران، آخوند کاظم صدیقی نیز در خطبه روز گذشته (آدینه) گفت “روحانی باید هرچه سریعتر، کابینه خود را ترمیم کند. شماری از نمایندگان مجلس نیز به ویژه خواستار شده اند که وزیران امور اقتصادی دولت روحانی عوض شوند.

به گفته منابع خبری رادیو پیام اسرائیل، جناح تندرو حکومت تصور می کند که با این تغییر و تحول، خواهد توانست اعتراض ها را فرونشاند و ادعا کند که مسؤولان نابسامانی اقتصادی برکنار شده اند و از این پس مشکلات حل خواهد شد. ولی در همان حال آن ها امیدوارند که بتواند با استفاده از تغییرات، افراد خود را وارد دولت روحانی سازند.

گرچه شخص حسن روحانی این رفتار را نادرست می داند و وزیران کابینه خود را از مسوولیت این بحران معاف می خواند، ولی جناح تندرو امید دارد که بدین سان، عملیات اعتارضی مردم فرو کش کند.

روحانی در آخرین سخنرانی خود به صراحت گفته بود که ریشه بحران اقتصادی کنونی، خروج ایالات متحده از برجام است. با استناد به این استدلال می توان گفت که تغییر وزیران نیز هیچ بهبودی در اوضاع اقتصادی رژیم به وجود نخواهد آورد. ولی جناح تندرو می گوید که تغییر وزیران، کم هزینه ترین شیوه برای آرام ساختن مردم است.

یک عضو اصولگرای هیات رئیسه مجلس به نام احمد امیرآبادی روز گذشته (آدینه) گفت که دولت روحانی باید همزمان با تغییر وزیران اقتصادی، راهکاریهای پیشنهاد شده از جانب هیات رئیسه دوم را برای حل بحران اقتصادی بپذیرد و آن را به اجرا گذارد.

شماری از محافظه کاران دولتی نیز خرسندی خود را از سخنان اخیر حسن روحانی که او هم گفته بود باید در ساختار مدیریتی کابینه تغییراتی به ویژه در امور اقتصادی داده شود استقبال کردند.

شماری از نمایندگان مجلس در لفافه گفته اند که تعیین سیاست های اقتصادی در حیطه دخالت های رهبر رژیم و ساختار سیاسی آن بوده و اگر امروز بحران اقتصادی در ایران وجود دارد، شخص خامنه ای و مشاوران او را باید مقصر دانست.

محمد باقر نوبخت  معاون حسن روحانی به خبرگزاری صدا و سیما گفت که تغییر برنامه های اقتصادی دولت کنونی یک امر الزامی است. او گفت که تحریم های شدیدتری از جانب ایالات متحده در راه است که حکومت را ناچار می سازد به یک رشته صرفه جویی های مالی دست بزند. نوبخت گفت که یکی از ماموریت های اصلی دولت باید تقویت پول ملی باشد.

خبرگزاری تسنیم نیز نوشت که ترمیم کابینه و برکناری وزیران امور اقتصادی یک امر حتمی است. این خبرگزاری که دیدگاه های سپاه پاسداران را بازتاب می دهد، نوشت که ترمیم کابینه یک امر حتمی است. ولی در عین حال ادعا کرد که مسوولیت بحران کنونی به عهده جناح موسوم به اصلاح طلب (و نه تحریم های ایالات متحده) است و آن ها باید بهاز آن را بپردازند.

تسنیم ادعا کرد که اصلاح طلبان خواهان دریافت پست های بیشتری در دولت روحانی هستند. ولی به آن ها هشدار داد که در رسیدن به این خواسته ناکام خواهند ماند.

تسنیم در گزارش دیگری، ادعا کرد که مسؤولیت مستقیم گران شدن نرخ ارز و نایاب شدن آن، به عهده جناح اصلاح طلب می باشد – و این در حالی که به موازات تحریم از جانب ایالات متحده، یک رشته کاستی هایی که در ساختار رژیم ریشه دارد موجب این بحران و نابسامانی شده است.