پس از انفجار سایت اتمی نطنز ایران هشدار داد:  احتمال خطر نشت مواد رادیواکتیو از سایت نطنز می رود

کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نامه‌ای به رافائل گروسی، مدیرکل این آژانس با اشاره به خرابکاری اخیر در تاسیسات غنی سازی نطنز گفته است  که چند روز پیش  حمله‌ای به شبکه «توزیع برق مرکز غنی سازی احمدی روشن انجام گرفت که موجب بروز اختلال در این سایت هسته ای حساس شد که تحت نظر آژانس نیز قرار دارد.»

وی در این نامه  مدعی شد که حمله صورت گرفته به تاسیسات هسته‌ای نطنز می‌توانست نشست مواد رادیواکتیو را به همراه داشته باشد.

غریب‌آبادی گفت: «اقدام به موقع کارکنان تاسیسات نطنز و سازمان انرژی اتمی ایران، مشکل به وجود آمده را کنترل کرده است و در غیر این صورت، اتفاق رخ‌داده می‌توانست به یک فاجعه زیست‌محیطی و انسانی تبدیل شود».

وی افزود:  «عاملان چنین اقداماتی باید مجازات شوند و هر کسی که چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم در این حادثه دست داشته است، باید به عنوان یک شریک جرم در یک اقدام تروریستی مسئول دانسته شود.»

مقامات حکومت ایران و برخی رسانه‌های غربی و اسرائیلی می‌گویند اسرائیل پشت این خرابکاری بوده است. به گفته کارشناسان آمریکایی و اسرائیلی این حادثه احتمالاً برنامه غنی‌سازی ایران را تا ۹ ماه به تاخیر می‌اندازد.

حسن روحانی، نیز روز گذشته (چهارشنبه)  در جلسه هیئت دولت در این باره گفته بود : «البته مقامات امنیتی و اطلاعاتی ما باید گزارش‌های نهایی را به ما بدهند ولی در ظاهر این کار اسرائیل است.»

کوتاه مدتی پس از روحانی ،  محمود واعظی، رئیس دفتر او نیز  گفت «نشانه‌هایی از اتفاق اخیر نطنز داریم که نشان می‌دهد اسرائیل پشت آن بوده است».