پس از به آتش کشیدن کنسولگری رژیم ایران در کربلا، نیروهای عراق به محاصره امنیتی آن ادامه می دهند

نیروهای ارتش و نظامیان عراقی ، امروز (دوشنبه) همچنان ساختمان آتش زده کنسولگری حکومت ایران در کربلا را در محاصره خود دارند، تا از اشغال و آتش زدن دوباره آن جلوگیری شود . این تدابیر احتیاطی، بدنبال به آتش کشیده شدن روز گذشته (یکشنبه )کنسولگری رژیم ایران در کربلا صورت گرفته است .

اعتراض‌عراقی‌ها این بار بیشتر متوجه رژیم ایران و گروه‌های مسلح عراقی حامی آن  نیز بوده است. “دخالت‌های جمهوری اسلامی ” در عراق حساسیت شهروندان این کشور را برانگیخته و در تظاهرات شعارهایی علیه ایران نیز سر داده شده است. بسیاری از عراقی‌ها معتقدند که حاکمان آنها “دست‌نشانده‌های” ایران هستند و خواستار کناره‌گیری آنها شدند.

حکومت ایران قیام سراسری مردم در عراق را حرکات مشکوک توصیف می کند درحالیکه این جنبش مردمی و این یک اعتراض مشخصی است .

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت : معترضان در پایتخت عراق و دیگر مناطق جنوب آن کشور با قراردادن خودروها در وسط چهارراه‌ها اقدام به بستن خیابان‌ها و راه‌ها، واداره‌های دولتی و مدارس کرده‌اند.

در ادامه مده است : همزمان اتحادیه آموزگاران انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی از جمله پزشکان، مهندسان و وکلای عراقی از اعتراضات حمایت کرده‌اند.

تاکنون از تلفات انسانی در این اعتراض گزارشی منتشر نشده‌است.

خبرگزاری فارس  وابسته به سپاه پاسداران مهاجمان را “افرادی ناشناس” توصیف کرده و نوشته است که شرایط به حالت عادی برگشته است.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق در بیانیه ای از  معترضان خواسته است به احیای روند عادی در کشور کمک کنند چرا که ادامه اعتراضات “میلیاردها دلار” خسارت به اقتصاد کشور می‌زند.

نخست وزیر عراق در حالی این سخنان را مطرح می کند که وضعیت اقتصادی در یکی از بزرگ‌ترین منابع نفتی جهان، در کنار اتهام‌های گسترده در مورد فساد اداری و سیاسی، بی‌کاری و شرایط و کیفیت زندگی در این کشور خود جرقه اولیه‌ای بود که اعتراضات گسترده را در عراق شعله‌ور کرد.

گفته شده است  در پی اعتراضات مردمی عراق تاکنون بیش از ۲۶۰ تن  کشته و ۱۲ هزار تن زخمی شده‌اند.

آیت الله سیستانی نیز گفته که  “هیچ شخص یا گروه یا طرفی و هیچ طرف منطقه ای یا بین المللی حق ندارد اراده عراقی ها را مصادره کند و دیدگاه خودش را بر آنها تحمیل کند.”

جناح پرقدرت سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، در تصمیم گیریهای کلان حکومت عراق از جمله تشکیل دولت٬ موضع  گیریهای رسمی در مسائل بین المللی و تنظیم روابط عراق با دیگران نقش و دخالت مستقیم دارد. این امر از طریق نفوذ در بین احزاب اسلامگرای اصلی در عراق صورت می‌گیرد.

مردم معترض عراقی با تاسیس کمپینی خرید تمامی  کالاهای ساخت ایران را تحریم کردند. تا کنون هزاران تن  از مردم عراق به این کمپین پیوسته اند .

2 دیدگاه‌

  1. خامنه ای اگر حمایت پوتین ویا لوکاشنکو را نداشته باشد از چایچسکو هم به مراتب ضعیفتر است و آمریکا و اسرائیل اگر میخواهند او رابیرون کنند نباید به اواجازه سرکوب مردم معترض در ایران و عراق را بدهند و باید از مردم معترض مانند سرکوب مردم عراق و لیبی توسط صدام حسین و قزاافی جلو گیری کنند و با اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و حتی عراق و افغانستان پایگاههای نظامی و مقرهای نظامی سپاه پاسداران بمب باران کنند و فقط به چند تحریم آبدوغ خیاری بسنده نکنند بلکه به زندانهای سپاه پاسداران و دولتی روحانی در شهرهای مختلف حمله کنند و زندانیها را آزاد کنند و در اختیار آنها اسلحه و نقشه برای تهاجم به مقرهای سپاه پاسداران بگذارند و آینقدر دفع الوقت نکنند که ۷ الی ۸ میلیون نفر ایران به دنبال بهانه زندان برای خروج از ایران و پناهندگی و برهم زدن اوضای امنیتی و اقتصادی اروپا و آمریکا باشند چرا آمریکا و اروپا و ناتو ۴۰ سال است در برابر قدرت واهی و پیزورتی آخوندهای پیزورتی درجا میزنند که آنها بتوانند مردم ایران برای خرابکاری های بیشتر به گروگان بگیرند و از منابع آن برای ساخت انواع موشک و بمب اتم و محو اسرائیل استفاده کنند به قول معروف کرم از خود درخت آمریکا و اروپا است که ۴۰ سال در برابر حکومت آخوندهای هموسکسیول فقط به منفعت طلبی بیشتر و انفعال بیشتر میکنند تا آخوندها همچنان بتوانند با پول مفت نفت و گاز منطقه از خاورمیانه تا آمریکای لاتین را به گروگان بگیرند و همه را به مرض ایدز مسری آخوندی مبتلا کنند.

  2. آمریکا و اسرائیل باید علاوه بر تهاجم هوایی به زندانهای رژیم آخوندی و رژیم مادرو از دهها هزار زندانی آزادشده برای رهایی مردم ایران از شر آخوندها استفاده کنند وحتی از آنها حمایت هوایی کنند و نقشه مقرهای نظامی سپاه پاسداران را برای آنان ارسال کنند و همین نیروی هوایی غرب برای سرکوب آخوندها کافی است فقط به شرط آنکه برای مردم هم سلاح بفرستد و یا مردم ایران به سوی انبارهای سلاح سپاه پاسداران هدایت کند و یا از یگانهای سپاهی که میخواهن از رژیم تمرد کنند و کودتا بدون آنکه در تله آنها بیافتد حمایت کند و برای آنها نقشه راه و سلاح ارسال کند

Comments are closed.