پس از حمله خمپاره ای دیشب از غزه، آرامش محلی در ساعات امروز برقرار بود

پس از واکنش کوبنده ارتش اسرائیل علیه حملات راکتی از غزه به سوی نواحی مسکونی در داخل اسرائیل، در ساعات پیش از ظهر امروز (یکشنبه) آرامش شکننده ای در آن ناحیه برقرار بود و زندگی عادی مردم، در نواحیِ پیرامونیِ غزه ادامه یافت.

در ساعات شب گذشته چندین راکت از داخل غزه به سوی خاک اسرائیل شلیک شد که سیستم ضد راکتی گنبد آهنین شماری از آن ها را که ممکن بود به آبادی ها و نواحی مسکونی اسرائیل اصابت نماید شکار کرد و متلاشی ساخت. در مجموع، همه راکت ها در زمین های خالی سقوط کرد و آسیب جانی و یا زیان مالی وارد نساخت.

هنوز کسی در غزه مسوولیت این حملات را به عهده نگرفته، ولی اسرائیل می گوید که حماس را مسوول هرگونه تعرضی می داند، زیرا این گروه است که بر غزه حکومت می کند و باید جلوی تعرض نسبت به اسرائیل را بگیرد.

آگاهان نظامی می گویند که در عملیات سپیده دم امروز نیروی هوایی اسرائیل در خاک غزه، پانزده نقطه نظامی متعلق به حماس هدف قرار گرفت. اسرائیل در عین حال می کوشد که در این گونه حملات هوایی، تلفاتی به غیرنظامیان وارد نیاید.

دو نقطه که مورد بمباران قرار گرفت، کارگاه تولید جنگ افزار و مکان ذخیره کردن آن ها بود. بقیه اماکن نیز محل فعالیت های نظامی سازمان های ترور در غزه بود.

در هنگام انجام این بمباران ها و همچنین هنگامی که اسرائیل هدف حمله راکتی قرار گرفت، صدای آژیر بارها در آبادی های اسرائیلی در پیرامون نوار غزه شنیده شد. در اسرائیل همه خانه ها و شهرک ها و شهرها دارای پناهگاه های ویژه، در صورت خطر وقوع حملات موشکی و راکتی می باشد.

در نوار غزه، آئین خاکسپاری یک امدادگر فلسطینی که روز آدینه (پریروز) در جریان آشوب های هفتگی در طول خط مرزی با اسرائیل کشته شده بود، دیروز با حضور هزاران نفر برگزار شد. این پرستار با نام “رُزان نجار” در فاصله چند متری از جدار مرزی که بخش ورود ممنوع می باشد هدف گلوله قرار گرفت و این در حالی که بارها به فلسطینی ها هشدار داده شده بود که به خط مرزی نزدیک نشوند.

امدادگران فلسطینی در غزه، در آئین خاکسپاری همکار خود

ارتش اسرائیل اعلام کرد که درباره چگونگی این حادثه، تحقیقات جامع به عمل خواهد آمد. برخی سیاستمداران اسرائیلی گفتند که آن امدادگر از خطرات نزدیک شدن به جدار مرزی آگاه بوده و نمی بایست به چنین اقدامی دست می زد.

حماس از این حادثه به بهره برداری تبلیغاتی گسترده پرداخت.

تظاهرات هفتگی آدینه گذشته، برخلاف معمول در ساعات بعدازظهر انجام گرفت و بطور نسبی کوتاه بود و شمار کمی از فلسطینیان در آن شرکت کردند.

حماس می گوید که از برگزاری تظاهرات روزهای آدینه دست بر نخواهد داشت و به آن ادامه خواهد داد. حماس روز جمع آینده را “یوم النَکسُه” به مفهوم روز بدبختی اعلام کرده است. اشاره حماس از این واژه، جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ است که اسرائیل توانست در ظرف شش روزه، ارتش های سه کشور مصر، سوریه و اردن را شکست دهد. به دنبال این جنگ بود که نواحی فلسطینی نشین به تصرف اسرائیل درآمد و قضیه فلسطینی ها در ابعاد گسترده در جهان مطرح شد.

همزمان اعلام گردید که حملات از داخل غزه به صورت بادبادک های آتشزا ادامه دارد و حتی امروز (یکشنبه) نیز این بادباک ها که از نوار غزه به سوی خاک اسرائیل به هوا فرستاده شده بود موجب چند آتش سوزی در مزارع جنوب کشور گردید.

ده ها گروه از آتش نشانان اسرائیلی در ظرف ساعات امروز کوشیدند شعله های آتش را در چندین مزرعه فرونشانند. ارزیابی می شود که در هفته های اخیر سه میلیون متر مربع از مزارع اسرائیل هدف آتش سوزی قرار گرفته و اهالی خواستار آن هستند که دولت و ارتش راه چاره ای بیابند.

اسرائیل در روزهای آینده پرنده های مکانیکی به صورت پهپاد به مَصاف بادباک ها فرستاد، ولی این شیوه چندان کارساز نیست و راه حل دیگری هنوز یافت نشده است.

امروز نیز بادبادک های آتشزا از غزه، موجب بروز حریق های زیادی در مزارع جنوبی اسرائیل شد

برخی سیاستمداران می گویند: اسرائیل با قدرت اطلاعاتی خود می تواند افرادی را که مشغول تدارک دیدن پرواز این گونه بادبادک ها هستند شناسایی کند و آن ها را هدف قرار دهدو این سیاستمداران می گویند که ترور بادبادکی، با عملیات تروریستی دیگری چون حفر تونل های جنگی و یا بم گذاری و پرتاب نارنجک به سوی سربازان اسرائیلی تفاوتی ندارد.

 

2 دیدگاه‌

  1. حماس و دوستانش فقط به دنبال اینن که با این راهپیمایی ها جلوه اسراییل رو در جهان و بین مخصوصا عوام تخریب کنن که باید به نظر اینجانب مورد توجه قرار گیرد مخصوصا که در خصوص پیش نویس قطعنامه آمریکا این مسئل بیشتر خودش رو نشان داد-

Comments are closed.