پس از حمله موشکی از خاک لبنان، جنگنده‌های اسرائیلی، مواضعی را در جنوب لبنان بمباران کردند

در واکنش به سه موشک که از خاک لبنان به سوی اسرائیل شلیک شده بود، نیروی هوایی اسرائیل امروز (پنجشنبه) مواضعی را در داخل خاک لبنان مورد حمله قرار داد و هشدار داد که در آینده هیچگونه تعرضی نسبت به خاک اسرائیل تحمل نخواهد شد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که هدف از این حمله، ویران کردن راه‌های ارتباطی با نقطه‌ای بوده که موشک‌ها از آن‌جا به سوی خاک اسرائیل شلیک شده بود.

دو موشک در بخش شمالی اسرائیل، در نقطه‌ای غیرمسکونی به زمین افتاد و آسیب جانی وارد نکرد، ولی انفجار آن‌ها موجب آتش سوری در سبره‌زار محل اصابت گردید. یک موشک نیز در داخل خاک لبنان به زمین افتاد و منفجر شد.

اسرائیل، پیش از حمله هوایی سپیده دم امروز، حدود صد خمپاره به سوی خاک لبنان شلیک کرد تا به عاملان حمله نشان دهد که تعرض آن‌ها بی‌پاسخ نخواهد ماند.

با آن که اسرائیل ارزیابی می‌کند که شلیک موشک‌ها توسط گروهی از فلسطینیان در جنوب لبنان بوده، ولی دولت تصمیم گرفته شهرک‌ها و آبادی های شمال اسرائیل را به شیوه‌ای ایمن کند که به جان شهروندان آسیبی نرسد. این تصمیم که پس از سالیان دراز گرفته می‌شود، نشان می‌دهد ارزیابی دولت اسرائیل بر این است که احتمال دارد در آینده ای نه چندان دور، اوضاع در مرز با لبنان بحرانی تر از امروز گردد.

گرچه حزب‌الله لبنان در ماه‌های اخیر چنان درگیر هرج و مرج داخلی در لبنان می‌باشد که جرات عملیات فتنه‌گرایانه علیه اسرائیل را نخواهد داشت، ولی احتمال جنگ بین اسرائیل و ایران، ممکن است این ارزیابی را باطل سازد.

در هفت سال اخیر، امروز نخستین بار بود که جنگنده‌های اسرائیلی به صورت آشکار در آسمان لبنان حاضر شدند و به بمباران پرداختند. حزب‌الله در سال‌های اخیر بارها هشدار داده بود که اگر اسرائیل به عملیات تعرضی در داخل خاک لبنان دست بزند، با واکنش کوبنده آن گروه تروریستی وابسته به رژیم ایران روبرو خواهد شد.

روز گذشته سالروز وقوع انفجار بزرگ در بندر بیروت بود که میلیاردها دلار خسارت وارد آورد و بسیاری از مردم لبنان، حزب الله را عامل آن می‌دانند.

با این همه، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که از دیدگاه دولت اورشلیم، مسئولیت هرگونه عملیات خرابکارانه از خاک لبنان، به عهده دولت مرکزی در بیروت است و در آینده نیز با واکنش شدید اسرائیل روبرو خواهد شد.

به دنبال عملیات نیروی هوایی اسرائیل، در ساعات پیش از ظهر امروز آرامش در منطقه برقرار بود، ولی ارتش اسرائیل خود را برای رویارویی با هرگونه احتمالی آماده ساخته است.