پس از خروج اسرائیل و ایالات متحده، یونسکو ممکن است تصمیمات ضد اسرائیلی خود را اصلاح کند

در قطعنامه یونسکو، با تحریف حقایق تاریخی، ادعا شده بود که تپه صیون در شرق اورشلیم، که بیت المقدس یهود سه هزار سال پیش به روی آن بنا شد، یک مکان مقدس اسلامی است که مسجد الاقصی به روی آن بنا شده است

به دنبال خروج اعتراض آمیز اسرائیل و ایالات متحده از عضویت در نهاد فرهنگی و تربیتی یونسکو، وابسته به سازمان ملل، از پاریس خبر می رسد که یونسکو ممکن است در تصمیم خود در مورد حق مالکیت بر شرق اورشلیم تجدید نظر کند تا شاید ستمی را که با این تصمیم نسبت به اسرائیل روا داشته، جبران کرده باشد.

یونسکو سال گذشته با تصویب قطعنامه ای، ادعا کرد که شرق اورشلیم متعلق به مسلمانان و اعراب و فلسطینی ها می باشد و یهودیان را بر آن بخش از پایتخت جاودان اسرائیل، که سه هزار سال پیش توسط حضرت داود تعیین گردید، نیست

در قطعنامه یونسکو، با تحریف حقایق تاریخی، ادعا شده بود که تپه صیون در شرق اورشلیم، که بیت المقدس یهود سه هزار سال پیش به روی آن بنا شد، یک مکان مقدس اسلامی است که مسجد الاقصی به روی آن بنا شده است.

تپه صیون، که نام صهیونیسم، یعنی جنبش ملی یهودیان برای بازگشت به سرزمین پدری، از آن گرفته شده است، در سه هزار سال پیش به دستور حضرت داود به عنوان محل برپایی نیایش گاه مرکزی یهودیان تعیین گردید که حضرت سلیمان احداث آن را به پایان رساند و نام بیت همیقداش بر آن نهاده شد که اعراب آن را بیت المقدس می خوانند.

این مکان مقدس ترین اثر باستانی نیایشگاه بزرگ یهودیان است که تنها یک دیوار آن باقی مانده که به زبان عبری کوتل همعراوی نامیده می شود و دیگران آن را دیوار ندبه می نامند، زیرا یهودیان قرن ها در برابر آن، در سوگ بین المقدس ویران شده یهود، اشک ریختند.

ولی در تصمیم یونسکو ادعا شده است که این مکان، دارای تقدس اسلامی است و بخشی از دولت مستقل آینده فلسطینی خواهد بود.

گفتنی است که مسلمانان متعصب ادعا می کنند که دیوار ندبه، همان ستونی است که حضرت محمد با اسب بُراق از روی آن به آسمان معراج کرد و مکانی که برای یهودیان مقدس باشد وجود ندارد. این ادعا در حالی مطرح می شود که در حفاری های باستان شناسی، آثار دقیقی که پس از ویرانی بیت المقدس به جای مانده و در حفاری های باستانشناسی از زیر خاک بیرون آمده، دقیقا شبیه توضیحاتی است که در تورات در مورد بیت المقدس یا نیایشگاه اصلی یهودیان قید شده است.

تصویب این قطعنامه ظالمانه و تحریف آمیز موجب شد که اسرائیل و ایالات متحده سال گذشته خروج خود را از عضویت یونسکو در ظرف یک سال، اعلام کنند. چهار روز پیش، با آغاز سال نو میلادی، خروج دو کشور رسما عملی شد. اکنون محافل آگاه یونسکو می گویند که به اشتباه خود پی برده اند و متن قطعنامه را تغییر خواهند داد تا تحریف های تاریخی در آن اصلاح شود.

درباره علل خروج اسرائیل از یونسکو، شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال مصاحبه ای با منشه امیر و منصور فرهنگ انجام داد که آن را در اینجا می توانید ببینید و بشنوید:

 

یک دیدگاه

Comments are closed.