پس از دو سال از زندانی شدن دانشجویان تظاهرات دیماه، اکنون خبر می دهند که آنان را آزاد کرده اند

با  گذشت دوسال از اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۶ و بازداشت شماری از دانشجویان در آن زمان اکنون وزیر علوم گفته است:  «با رایزنی‌های صورت گرفته هشت تن از این دانشجویان عفو و اجرای احکام مابقی آنها متوقف شده است».

همزمان با اعتراضات دی‌ماه سال ۹۶، گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران و برخی از دیگر دانشگاه‌ها بازداشت شدند. گفتنی است احکام دانشجویان بازداشت شده در سال ۹۶، بار‌ها مورد انتقاد دانشجویان و مسئولان دانشگاه قرار گرفته است.

۵۰۰ تن از دانشجویان دانشگاه تهران در نامه‌ای به وزیر علوم ضمن اعتراض به احکام صادر شده برای فعالان دانشجویی نوشته اند که  برای ۱۲ دانشجوی این دانشگاه ۷۰ سال زندان صادر شده است. در این نامه اعلام شده که چهار نفر از دانشجویان این دانشگاه زندانی هستند.

منصور غلامی وزیر علوم روز پنجشنبه به ایرنا گفت آنچه به عنوان حکم قضایی در این نامه مطرح شده، نتیجه مجموع احکام اولیه صادر شده برای چند دانشجو است.

غلامی پیشتر مدعی شده بود که  در اعتراضات آبان سال‌جاری هیچ دانشجویی “به خاطر ارتکاب جرم “بازداشت نشد، بلکه تعدادی به خاطر حضور در این فضا بازداشت شده بودند که همگی آنها آزاد شدند.

وی در حالی این ادعا را مطرح می کند که پیشتر  شورای صنفی دانشجویان کشور، در گزارشی اعلام کرده بودند که مأموران لباس‌شخصی در جریان اعتراضات برای ورود به دانشگاه از آمبولانس استفاده کرده و بین ۴۰ تا ۵۰ نفر از دانشجویان را بازداشت کرده‌اند.

غلامی افزود: ما دانشجوی زندانی نداریم.و در این بین عده‌ای تلاش دارند زندانی شدن یک فرد غیر دانشجو را در قالب دانشجوی زندانی مطرح کنند که باید نسبت به این موضوع آگاه بود.

اشاره وی به خانم سها مرتضایی، دبیر پیشین شورای صنفی کل دانشگاه تهران است که اخیراً گزارش شد خانواده‌اش از طرف حراست و معاونت فرهنگی دانشگاه تهران “تحت فشار” است تا به بهانه تخفیف در مجازات زندان قبول کنند وی در بیمارستان روانی بستری شود.