پس از سخنرانی نیمه شعبان، در تهران می پرسند “آیا خامنه ای تعقل خود را از دست داده است؟”

محافل خبری در تهران به “رادیو پیام اسرائیل” گفتند که بسیاری از مردم به این باور رسیده اند که آخرین سخنرانی علی خامنه ای که روز گذشته (پنجشنبه) به مناسبت نیمه شعبان و زادروز حضرت امام غایب انجام گردید، نشان می دهد که او تا چه حد از واقعیت روزمره ایران و جهان ناآگاه مانده و ثابت کرده که توان و کفایت رهبری ندارد.

آن ها می گویند که این واقعیت، در شرایط امروز که کشور با کورونا و پیامدهای کمرشکن آن رویارویی می کند، یک مصیبت دیگر در کنار همه مصیبت های پزشکی و درمانی و اجتماعی و اقتصادی است.

در توضیح این برآورد، آن ها مثال های زیادی از سخنرانی خامنه ای و اظهارات پیشین او نقل می کنند.

آن ها در عین حال می گویند که اشتباه کردن خامنه ای در ذکر شمار جانباختگان کورونا، نباید یک امر وخیم تلقی شود، زیرا ممکن است که افراد هنگام سخنرانی دچار اشتباه شوند. ولی این واقعیت که او همچنان اصرار می ورزد که سال خورشیدی فرا رسیده را “سال جهش تولید” بنامد، با هیچ عقل سلیم و منطق اقتصادی و واقعیت های زندگی همخوانی ندارد.

خامنه ای دوباره ادعا کرد که در سال گذشته، ایران “رونق تولید” داشته و اکنون باید به آن جهش دهد و چند برابر سازد.

در سالی که گذشت، اقتصاد ایران به تنها به رونقی دست نیافت، بلکه رو به قهقرا رفت و اوضاع اقتصادی مردم بدتر شد و میزان تولید به میزان چشمگیری کاهش یافت و نرخ رشد اقتصادی کاملا منفی بود.

گرچه عامل اصلی این رکود اقتصادی سال گذشته، تاثیرگذاری کمرشکن تحریم های اقتصادی و کاهش بی سابقه درآمد ارز خارجی کشور بود، ولی بی کفایتی مقامات رژیم در مدیریت اقتصاد کشور و همچنین عدم توانایی در مدیریت تولید، کارخانجات کشور را با معضلات بیشتری روبرو ساخت و رشوه خواری و سوء استفاده های مالی نیز بر وخامت آن افزود.

برای امسال نیز که کورونا میلیاردها دلار خسارت وارد آورده و بازگشت به وضع عادی ماه ها و حتی سال ها ممکن است به درازا بکشد، هیچ امکانی برای آن چه که خامنه ای “جهش اجتماعی” نامیده، وجود ندارد.

در گذشته نیز، او هر سال لقبی را برای سال پیش رو تعیین میکرد که هیچ مفهوم واقعی نداشت.

به گفته محافل خبری در تهران، این ادعای خامنه ای نیز که پیشرفت های غرب باعث بدبختی و فقر و ظلم شده، و پیشرفت علمی سود منفی دارد، و تاکید کردن او بر شیوع بی عدالتی در دنیا، نشان می دهد که او در واقع، همه بدبختی های ملت ایران را به غرب منتقل می کند که دز نظر رفاه زندگی ده ها پله از ایران جلوتر است و این در حالی که نگون بختی ملت ایران در سالی که گذشت، افزایش بسیار داشته است.

تاکید خامنه ای بر آن چه که او بی عدالتی گسترده در غرب نامید، نشان نا آگاهی او از اوضاع در ایران، و یا دست کم دگرگون جلوه دادن واقعیاتی است که مانند خورشید، پر نور و قابل دیدن است.

خامنه ای در ضمن در پیام نیمه شعبان خویش کوشید چنین القاء کند که کورونا یک بیماری نیست، بلکه یک دشمن حکومت ایران است که علیه رژیم اعلام جنگ داده است. به گفتۀ آشنایان امور در تهران، این شیوه برداشت خامنه ای به هدف آن است که مرگ و میر گسترده در ایران را به پای یک نبرد مسلحانه بنویسد که طبعا در هر جنگی، قربانیان بسیاری وجود دارد و مردم ایران نباید از تلفاتی که داده اند نگران و ناراضی باشند. او همچنین ادعا کرد که جهان با مصیبت های بدتری روبرو بوده است و کورونا اهمیتی ندارد.

آگاهان گفتند که خامنه ای در زیر پوشش جنبه جنگی کورونا، دستور اجرای چند مانور نظامی را نیز صادر کرد تا جامعه بین المللی نتواند به چنین کاری اعتراض کند.

 

19 دیدگاه‌

 1. جهش تولید رونق تولید رشد حیرت انگیز اقتصاد ……دنیا نباید نگران کورونا باشد.دنیا گرفتار بیمارانی است که هرروزه به خلق کروناهای جدید کمک میکنند.

 2. وقتی پیرمرد ۹۰ ساله ای را با قرص و هزار آمپول در آزمایشگاه فقط نگهداری می کنند تا نمیرد فکر می کنید مغز او خوب کار میکند ایشان آلزایمر دارد سرطان دارد مشکل بیماری چند وجهی حیران است شبها با قرص می خوابد دائم خواب کشته شدن غزافی را میبیند صدام را بخاطر می آورد که چگونه اعدام شد از خودش که عمری باقی نیست پسران و عاقبت خانواده خودش برایش مهم است که چگونه سلاخی خواهند شد می خواهی خوب صحبت کند این چند کلام را هم گفت که بگویند زنده است

 3. مگر علی خامنه ای از قبل عقلی داشت که حالا نداشته باشد وسیفه شده باشد؟؟ این مربی شیطان همیشه کارش همینطور بوده وخواهد بود تا کل مملکت وملت را به نابودی کامل نکشاند دست بردار نیست.

 4. پرواضح است که رژیم ایران سالهاست که به زوراسلحه وکشتارمعترضین وعوام فریبی رنگ باخته فسیل خودراحفظ کرده.اگرنه هیچ مشروعیتی ازدید مردم ندارد.ونفس های اخرش رامی کشد.

 5. اگر مردم الان،تازه بعد از چهل سال، به این نتیجه رسیدن این بیشتر نشونه اینه که در حقیقت این مردم هستند که تعقل خودشون رو از دست دادند که کنترل مملکت رو دادن دست یک فرقه تبهکار، جنایتکار، خرافاتی و جاهل.

 6. ایالات متحده از درخواست ایران برای دریافت منابع مالی از صندوق بین‌المللی پول مطلع است و ما کماکان، همانند گذشته، با انتقال هرگونه وجه – که می‌تواند صرف حمایت از فعالیت‌های شریرانه و بی‌ثبات‌کننده رژیم شود – به ایران، مخالفیم.»

  وی افزود: «متاسفانه بانک ملی ایران که هم اکنون تحت تحریم است یکی از عوامل کلیدی در تامین مالی تروریسم در سراسر منطقه بوده و ما از این بابت که این وجوه صرف مبارزه با ویروس کرونا خواهد شد، هیچ اطمینانی نداریم.»

  این مقامات گفتند که ایالات متحده در صورت لزوم از حق وتوی خود برای مسدود کردن کمک‌های صندوق بین‌المللی پول استفاده می‌کند.

 7. این یک جبر و تکرار تلخ تاریخ است که سردمداران حکومتی در ایران دچار بیخبری از حال مردم شوند و به یکباره کل سیستم حکومتی از هم فرو بریزد، خامنه ای نیز مانند یزدگرد سوم در زمان حمله اعراب و سلطان محمد خوارزمشاه در زمان مغولان و شاه سلطان حسین در زمان حمله افغان ها در اثر فساد رژیم و اطرافیانش زمانی از واقعیت ها خبر دار خواهد شد که در ایران سرزمین سوخته بوجود آمده و فقر و فلاکت مردم ایران به نقطه بی باز گشت رسیده است؟

 8. خامنه ای سالهاست اثبات کرده که دچار زوال عقل شده.
  کسی که به صراحت میگه: هیچ مردم سالاری در دنیا مثل مردم سالاری ما واقعی نیست.
  و یا :
  《حتا اگر مخالف نظام هستید در انتخابات شرکت کنید》.
  و یا :
  《ممکن کسی از من خوشش نیاد اما در انتخابات شرکت کنید》.
  و یا:
  《به درک که منزوی شدیم》
  و..و..و..
  ایا چنین شخصی با این نوع ادبیات و تفکرات دارای قدرت تعقل و سلامت روانی ست؟!

  و صدها نمونه مشابه از این قبیل صحبت ها

 9. مردم بشینیدتماشا کنیدحالا بگیدولایت فقیه.این کروناسربی کفایتی وعدم هزینه پول های حداقل اختلاس شده چه عزیزانی روازدست خواهیدداددیگه بس است اطاعت کورکورانه
  سال جهش درست گفته منظورش جهش کروناهست ومسئولان اختلاس گرنظاره گرخواهندبود

 10. کاملا همینطور است، و تعقل خود را ازدست داده و جان ۸۰ میلیون نفر را یک فرد بی عقل به خطر انداخته، و به هیچ عنوان ریاست را رها نمیکند

 11. سلام.شما این همه بد بختی هایی که الآن در غرب و آمریکا هست نمی بینید و همش در فکر تزریق افکار منفی به ایران و ایرانی هستید.در حالی که بسیاری از گرفتاری های کشور از زور گویی آمریکا و کشورهای اروپایی به ایران سرچشمه می گیرد که چون ایران نمی خواهد تابع فرهنگ زورگویی و منحط غرب شود دست به تحریم ایران زده اند و مردم ایران باید تاوان آن را بدهند.از خودتان خجالت بکشید و اینقدر به ایران و مسءو لانش گیر ندهید!!!

 12. خامنهای از اول هم اشتباه انتخاب شد ..باید از قدرت کنار گزاشته شود بیاد یک پرچم آمریکا رو جای چفیه بیندازد بربریمش دختر بازی تو استریپ کلاب عمامه رو هم در بیاره ریشاشم بزنه….

 13. با درود.بله من هم معتقدم که ایشون به زوال عقل گرفتار شده ، و این عاقبتی است که در انتظار دیکتاتورهای جهان است. مانند ،هیتلر و این اواخر صدام و یا رهبر معدوم لیبی ، سرهنگ قذافی. اما افسوس که این محجورین که یکی هم نصیب ما شد. ایران را به ویرانه ای تبدیل نموده. که بازسازی آن سالها زمان و میلیارد ، میلیارد. دلار هزینه دارد.به امید آزادی ایران.

Comments are closed.