پس از شش ماه تعلل، حکومت ایران اعلام کرد که جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه فرستاده است

محسن بهاروند، معاون حقوقی وزارت خارجه ، گفت:  جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی دو روز پیش به فرانسه ارسال شده است.

رژیم ایران بارها ادعا کرده بود که جعبه سیاه را تحویل می دهد  و زیر قول خودش زده بود. آگاهان می گویند که معلوم نیست در این جعبه چه  اسراری وجود دارد که رژیم  ایران ۵ ماه از ارایه آن خودداری ورزید و اکنون نیز در خبر آمده است که یک قاضی همراه با هیات نمایندگی رژیم ایران رهسپار پاریس شده است.

بهاروند گفته است:  “عملیات خوانش” جعبه سیاه در فرانسه فردا ( دوشنبه) ۳۰ تیرماه شروع می‌شود.

دولت فرانسه هنوز تایید نکرده است.

معاون وزیر خارجه افزود:   جعبه سیاه توسط مسئولان سازمان هواپیمایی و “یک نفر از قضات” به پاریس برده شده است. او درباره ترکیب هیئت ایرانی که در “عملیات خوانش”» هواپیما حضور دارند، جزئیات بیشتری نداده است.

این در حالی که در حدود شش ماه از هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی در آسمان ایران توسط سپاه پاسداران، می گذرد و در این مدت درخواست‌های زیادی برای ارسال جعبه سیاه به خارج از ایران مطرح بوده است که بسیاری از آنان بی پاسخ ماندند.

بارها حکومت ایران ابتدا اعلام کرده بود جعبه سیاه را تحویل نمی‌دهد، اما سپس اعلام کرد تکنولوژی خواندن اطلاعات آن را ندارد و بوئینگ، شرکت آمریکایی سازنده هواپیما، یا کشور دیگری باید تجهیزات فنی در اختیار ایران بگذارد تا خودش جعبه سیاه را بازخوانی کند.

اما بالاخره و پس از افزایش فشار خانواده بازماندگان و کشورهای خارجی،  مقام‌های حکومت ایران  اعلام کردند که حاضر به ارسال جعبه سیاه به کشور ثالث هستند.

سازمان هواپیمایی کشوری در تازه‌ترین گزارش درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر شد، اعلام کرد که این هواپیما به رغم دریافت مجوز پرواز از مراجع نظامی بر اثر “خطای انسانی” و “فراموش کردن اجرای مراحل الزامی بعد از جابه‌جایی یکی از سامانه‌های دفاع هوایی” هدف قرار گرفت و سرنگون شد.

سازمان هواپیمایی ایران  علت اصلی شلیک موشک را “خطای انسانی” به دلیل فراموش کردن مراحل الزامی “تنظیم مجدد راستای شمال” در یکی از سامانه‌ها بوده است و   باعث “خطای ۱۰۷ درجه‌ای” این سامانه شد.

“خطای انسانی”  عبارتی بود که سپاه پاسداران، پس از سه روز پنهان‌کاری، در شرح علت شلیک استفاده کرد.

حدود دو هفته پیش نیز، برای نخستین بار، دادستان نظامی تهران از “خطای ۱۰۵ درجه‌ای سیستم جهت‌یابی رادار” سخن گفته بود.

انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی نیز با انتشار بیانیه ای  از نوع رفتار حکومت ایران انتقاد کرده اند و گفته اند:  رژیم  قوانین بین‌المللی را به مضحکه گرفته است

آنان در این بیانیه نوشته اند: سازمان هواپیمای کشوری حکومت ایران  بر عامل “خطای انسانی”  در سرنگون کردن هواپیما را رد کرد و حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن نیز از از رسانه‌ها خواست تا از به کار بردن توصیف “حادثه” برای شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خودداری کنند.

در این بیانیه، امده است که  سازمان هواپیمایی کشوری در گزارش خود تلاش دارد که “موضوع پیچیده و چند لایه” این حمله را به سطح “خطای انسانی” در سایت دفاع ضد هوایی تقلیل دهد.

انان با اشاره به دلایلی که سازمان هواپیمایی کشوری برای اشتباه سامانه ضد هوایی سپاه ذکر کرده از جمله اشتباه در نصب سامانه که جهت شمال را با ۱۰۷ درجه اختلاف نشان می‌داد، این سوال مطرح شده که اگر چنین بود، چرا این پدافند فقط پرواز پی‌اس ۷۵۲ را هدف قرار داد و در مورد بقیه هواپیماها خطا نکرد؟

در این بیانیه ضمن طرح سوالات دیگر در مورد گزارش سازمان هواپیمایی کشوری آمده است که این سازمان یک مجموعه دولتی است و چون مستقل نیست، واجد شرایط تحقیق در این زمینه نیست؛ چرا که توجه خود را بر ارائه دلایل مطرح شده توسط رژیم جمهوری اسلامی قرار داده است.

همچنین انجمن خانواده قربانیان هواپیمای اوکراین از شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا، که اعلام کرده است، از ماه سپتامبر سال جاری پروازهای خود به تهران را از سر خواهند گرفت،  درخواست کرده‌اند برای پرواز به ایران شروطی تعیین کند.

شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا به نمایندگی از سوی شماری از شرکت‌های هواپیمایی اروپایی با مقامات حکومت ایران در حال مذاکره است.