پس از شلیک دو موشک از سوریه، ارتش اسرائیل برای نخستین بار مواضع داعش را هدف قرار داد

ارتش روسیه در یک اقدام بی سابقه، از این که ارتش اسرائیل با یک حمله هوایی شماری از مواضع داعش در سوریه را نابود کرده ابراز خرسندی عمیق کرد و آن را یک اقدام مثبت دانست. یک خبرگزاری روسی نیز خبر داد که مقامات وزارت خارجه روسیه، از این اقدام اسرائیل در مبارزه با داعش سپاسگزاری کرده اند.

این حمله هوایی پس از آن انجام گرفت که دو فروند موشک از نوع بی ام ۲۱ از خاک سوریه به سوی اسرائیل شلیک گردید و در ساحل دریاچه کینرت در شمال اسرائیل، در داخل آب سقوط کرد، ولی منفجر نشد.

ارتش اسرائیل بلافاصله این ساحل را بست و مردم را از ادامه شنا در این بخش در دریاچه منع کرد تا بتواند کار خنثی کردن و بیرون آوردن این دو موشک را به انجام برساند – وظیفه ای که بسیار خطرناک است و ممکن است موجب انفجار شود.

این نخستین بار است که موشکی از جانب داعش وارد حریم هوایی اسرائیل می شود و در آب دریاچه سقوط می کند. آگاهان می گویند که اگر این موشک های منفجر می شد، ممکن بود ده ها نفر از افرادی را که در آن حوالی اردو زده و مشغول گذراندن تعصیلات تابستانی خود بودند، به قتل برساند.

احتمال زیاد می رود که این دو موشک به طور اشتباهی به سوی اسرائیل شلیک شده بود، زیرا در حال حاضر نبردهای شدیدی در خاک سوریه و در فاصله نه چندان دوری از مرز اسرائیل جریان دارد که تلفات زیادی نیز به بار آورده است.

اسرائیل اعلام کرده که هیچگونه تجاوزکاری به خاک خود را، از جانب هیچ گروه یا نهادی تحمل نخواهد کرد.

با پیروی از این سیاست، هواپیماهای نیروی هوایی اسرائیل به پرواز در آمدند و به بمباران مواضع داعش در خاک سوریه پرداختند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در این حمله هوایی، چند تن از چریک های داعش کشته شده اند و چندین موشک منفجر گردیده و به مراکز استقرار داعش آسیب وارد آمده است.

اسرائیل روز گذشته (چهارشنبه) نیز یک جنگنده ارتش سوریه را که به سوی حریم هوایی اسرائیل نزدیک شده بود، با شلیک موشک منفجر ساخت.

این نخستین بار بود که وزارت دفاع روسیه درباره عملیات نظامی اسرائیل در خاک سوریه، بیانیه صادر می کند. همچنین، خبرگزاری اسپوتنیک اظهارات مقامات وزارت خارجه روسیه را منتشر ساخت که در آن از دولت اسرائیل بابت این عملیات علیه داعش به گرمی سپاسگزاری شده است.

مقامات ارتش اسرائیل تائید کردند که یکی از هدف های بمباران شده، پرتابگر موشک هایی بوده که در خاک اسرائیل سقوط کرد.

کارشناسان ضد تخریب ارتش اسرائیل در ساعات پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) همچنان مشغول بیرون آوردن دو موشک داعش از داخل دریاچه و خنثی کردن آن هستند.

کارشناسان می گویند که به احتمال زیاد، داعش موشک های خود را به سوی مواضع ارتش سوریه در نزدیکی مرز اسرائیل هدف گیری کرده بود که جهت آن اشتباه در آمد و در داخل اسرائیل سقوط کرد.

نخست وزیر بنیامین نتانیاهو امروز (پنجشنبه) با شماری از نوجوانان که خدمت نظام وظیفه را آغاز می کنند دیدار کرد و آن ها را مورد تفقد قرار داد و از خطرات امنیتی علیه کشور برای آنان سخن گفت.

نخست وزیر از جمله اظهار داشت که: اسرائیل هم اکنون در دو جبهه شمالی و جنوبی می کوشد از امنیت خود دفاع کند. اشاره او به وقایع در خاک سوریه بود که نه تنها حاوی خطرات فوری برای اسرائیل است، بلکه اگر سپاه قدس بتواند در آن جا مستقر شود، رژیم ایران پایگاه خطرناک تازه ای برای تعرض علیه اسرائیل  به دست خواهد آورد.

علاوه بر این، حزب الله نیز در لبنان در کمین نشسته تا در فرصت مناسب و پس از دریافت فرمان از حکومت اسلامی ایران، بتواند علیه اسرائیل به تعرض دست بزند.

نتانیاهو گفت: که خطر نظامی دوم از سوی نوار غزه است که در آن جا گروه حماس و دیگر سازمان های ترور مرتبا خود را تقویت می کنند و خطرات جدیدی علیه امنیت اسرائیل به وجود می آورند.

برخی کارشناسان نظامی در اسرائیل می گویند که حماس و گروه جهاد اسلامی آزادی فلسطین، از هنگامی که خود را زیر چتر حمایت رژیم ایران قرار داده اند، گستاخی بیشتری نشان می دهند. گفته می شود که رژیم ایران مقادیر زیادی پول و اسلحه در اختیار این سازمان های ترور قرار داده تا خود را مجهزتر سازند و به تعرض های شدیدتری علیه اسرائیل دست بزنند.