پس از شکست حزب لیکود در برپایی دولت جدید، اکنون شخصیت های حزبی خواهان براندازی او هستند

یک هفته پس از برپایی دولت جدید اسرائیل، و در حالی که بنیامین نتانیاهو گفته است که برای برانداختن آن به بیشترین تلاش ممکن دست خواهد زد، صداهای مخالف در داخل حزب لیکود نیز به تدریج بلند می شود و برخی شخصیت های درون حزبی نتانیاهو را متهم می سازند که اشتباهاتی در جریان رهبری خود مرتکب گردیده که موجب شده قدرت از دست حزب لیکود بیرون بیآید و مخالفان آن حزب به قدرت برسند.

نتانیاهو در دوازده سال اخیر بدون وقفه نخست وزیر اسرائیل بود و از این نظر رکورد شکست. پیش از آن نیز نتانیاهو مدت سه سال در سمت نخست وزیر خدمت کرده بود.

مخالفان نتانیاهو می گویند که سرسختی او برای ماندن در مقام رهبری لیکود موجب شکست این حزب در تشکیل کابینه جدید شد. زیرا احزابی که اکنون ائتلاف جدید را برپا کرده اند، همگی گفته بودند که حاضر نیستند با نتانیاهو دور میز دولت بنشینند.

از قول یکی از شخصیت های لیکود به نام یولی ادلشتین گفته شده که نتانیاهو حاضر بود برای آن که در راس قدرت بماند، نیمی از دوران نخست وزیری را به شخصیت های دیگری مانند بنی گانتس، نفتالی بنت و یا گیدعون سعر بسپارد. پس چرا حاضر نشد این وظیفه را به یکی دیگر از سران لیکود منتقل سازد که می توانست به آسانی با همه آن احزاب، یک دولت ائتلافی پرقدرت برپا سازد.

نتانیاهو از همان هفته پیش که نشست او در برپایی دولت آینده قطعی گردید، پیشنهاد کرد که در حزب لیکود برای تعیین رهبر آینده انتخابات درون حزبی برپا گردد. ولی این پیشنهاد با مخالفت آنانی روبرو شده که احتمالا قصد دارند در آن انتخابات درون حزبی در برابر وی قرار گیرند و هنوز از نظر سازمانی، آمادگی لازم را ندارند و نیازمند زمان هستند.

آشنایان امور می گویند که اگر انتخابات درون حزبی هم اکنون برگزار شود، مسلما نتانیاهو به پیروزی قاطع خواهد رسید. ولی رقیبان او برای ریشه دواندن در داخل حزب نیاز به زمان دارند.

وزیر بهداشت اسرائیل در آخرین دوره نخست وزیری نتانیاهو، به نام یولی ادلشتاین، از هم اکنون فعالیت هایی را در میان اعضای برجسته لیکود آغاز کرده و از آن ها خواسته است که به او رای بدهند.

ادلشتاین این گزارش را نادرست می خواند، ولی صدای ضبط شدۀ او، آن را تائید می کند.

همچنین گفته شده که ییسرائل کاتس وزیر دارایی در آخرین دولت نتانیاهو، قصد جانشینی او را دارد. کاتس تاکنون حاضر به تایید این خبر نشده، ولی آشنایان امور آن را معتبر می دانند.