پس از شکست راهکارهای اروپایی برای دور زدن تحریم ها، اکنون روحانی شیوه “ترانزیت” را توصیه می کند

پس از شکست راهکارهای اروپایی برای دور زدن تحریم ها، اکنون روحانی شیوه “ترانزیت” را توصیه می کند

در تلاش دیگری از جانب حکومت اسلامی برای دور زدن تحریم ها ، حسن روحانی راهکار ترانزیت  بازرگانی با کشورهای همسایه را به میان کشیده است.

روحانی در توضیح طرح خود گفت : راه های ترانزیتی  به کشورهای همسایه ضرورت توسعه تجارت مرزی است و می تواند وضعیت اقتصادی کشور را بهتر کند .

در یکسال اخیر ،د ر مواجه با تحریم ها، حکومت ایران امیدوار بود که کشورهای اروپایی یک ساز و کار اقتصادی برای دور زدن تحریم ها ، به رژیم ایران پیشنهاد کنند که سودمند نیافتاد.

رییس جمهوری حکومت اسلامی، که در آیین رونمایی پروژه های وزارت راه سخن می گفت، افزود : برای کاهش فشار اقتصادی در کشور باید ارتباطات تجاری و بازرگانی دولت را در مناطق مرزی گسترش بدهیم .

حکومت ایران از طریق ارتباط ترانزیتی  با کشورهای ترکیه ، آذربایجان ، ترکمنستان ، افغانستان ، پاکستان و عراق، اقدام به صادرات و واردات کالاهای ضروری کشور میکند، اما بیشترین کالاهای مورد نیاز مردم را، حکومت  در ازای فروش نفت به کشورهایی مانند چین، ژاپن، روسیه و غیره تهیه میکند . اما به دنبال سنگین تر شدن تحریم های آمریکایی، این نوع داد و ستد نیز با مشکلات فزاینده ای روبرو می باشد.

ایالات متحده با اخطار به کشورهای طرف تجارت با ایران ، حلقه ی تحریم ها  اقتصادی را تنگ تر کرده وهمکاری کشورهای اروپایی با ایران را، جهت دور زدن تحریم ها محدود کرده است .

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، پیشتر گفته بود که آن کشور قصد تمدید معافیت از تحریم را ندارد.

آگاهان امور می گویند که جمهوری اسلامی ایران، به هدف دور زدن تحریم ها،  با برپایی شرکت‌های صوری، هویت اصلی خود را پنهان می‌کند و این امر برای کشورهای خارجی که می خواهند با ایران وارد معامله شوند، خطراتی را ایجاد می‌کند و آن ها باید نسبت به این حقیقت آگاه و هوشیار باشند.