پس از عربستان سعودی و امارات بحرین،  آسمان خود را به روی قطر باز کرد

به دنبال توافق هفته گذشته قطر و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای پایان محاصره و از سرگیری روابط، بحرین از امروز (دوشنبه) آسمان خود را به روی هواپیماهای قطری باز می‌کند.

امیر قطر هفته گذشته،  سه سال و نیم پس از محاصره اقتصادی کشورش برای نخستین بار به منظور شرکت در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس به عربستان سعودی سفر کرد. در این سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به استقبال او رفت و در جریان اجلاس اعلام شد که محاصره قطر پایان می‌یاد و مرزهای زمینی، هوایی و دریایی عربستان به روی قطر باز می‌شود.

عربستان، امارات عربی متحده ، بحرین و مصر به دلیل سیاست‌های قطر در حمایت از آنچه “تروریسم” خوانده می‌شود و پشتیبانی از اقدامات حکومت ایران  در منطقه، در سه سال و نیم گذشته این کشور را در محاصره اقتصادی قرار داده بودند.

عربستان و امارات عربی متحده نخستین کشورهایی بودند که مرزهای خود را به روی قطر باز کردند. اکنون بحرین نیز در همین مسیر گام برمی‌دارند.

به گزارش رویترز، بحرین همواره ادعا‌هایی را درباره نقض حریم دریایی‌ خود از سوی قطر مطرح کرده بود. اما اکنون با روند بهبود روابط با قطر همراه شده است.

گفتنی است که بحرین پیش از این نیز توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل را امضاء کرده بود که پیش‌تر از سوی امارات عربی متحده تحت عنوان “پیمان ابراهیم” امضاء شده بود.

بسیاری از ناظران بین‌المللی بر این باورند که تهدید‌های ناشی از تحرک‌های حکومت ایران  در منطقه و لزوم شکل‌گیری جبهه‌ای متحد در برابر آن، روند عادی‌سازی روابط اعراب با اسرائیل و بهبود روابط شورای همکاری خلیج فارس با قطر را شتاب بیشتری بخشیده است.