پس از فاش شدن  فایل صوتی ظریف، خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی: مطمئنیم رژیم هواپیما را عمداً سرنگون کرده ‌است

انجمن خانواده‌های قربانیان، پس از انتشار خبر ناگهانی فایل صوتی منسوب به وزیر خارجه ایران در خصوص پرونده هواپیمای اوکراینی که سال گذشته توسط  موشک های سپاه پاسداران در آسمان ایران سرنگون شد، با انتشار بیانیه ای  بار دیگر انگشت اتهام خود را به سوی تهران به عنوان متهم این فاجعه گرفتند.

کوتاه مدتی پس از  فاش‌شدن این فایل صوتی از سوی شبکه کانادایی “سی‌بی‌سی”، دولت کانادا و سرویس‌های اطلاعاتی، در حال بررسی فایل صوتی درز داده شده هستند که احتمال می‌رود، صدای محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران باشد. در این نوار از احتمال اقدام عامدانه سپاه در هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی با موشک، سخن رفته‌ است. در این رابطه خانواده‌های قربانیان هواپیما خطاب به دولت کانادا گفتند: «آیا کانادا پس از فایل صوتی ظریف، این حادثه را یک اقدام تروریستی تلقی خواهد کرد؟».

در بیانیه انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیما اوکراینی آمده است  که از فایل صوتی تعجب نکردند زیرا آنها مطمئن هستند که رژیم ایران عمداً هواپیما را سرنگون کرده است.

گفتنی است که ظرف به عنوان صاحب صدا در این فایل صوتی شناسایی شده که طی آن می‌گوید: «درمورد سقوط هواپیما، هزاران احتمال وجود دارد، از جمله وجود عناصر نفوذی که عمداً این حمله را انجام داده‌اند.»

به گزارش شبکه کانادایی “سی‌بی‌سی”،  ظریف در این فایل صوتی گفته است  که حقیقت ماجرا از سوی بالاترین سطوح دولت و ارتش ایران، آشکار نخواهد شد. او به زبان فارسی گفت: «عللی برای عدم فاش‌سازی این امور وجود دارد… آنها به ما نخواهند گفت زیرا اگر این کار را انجام دهند، برخی از درها باز خواهد شد که سیستم‌های دفاعی کشور را برملا می‌سازد و لذا به نفع ملت نیست که این امور، علناً بیان شوند.»

همچنین رالف گودال مشاور ویژه نخست‌وزیر کانادا نیز توضیح داد که دولت، به‌ویژه دست‌اندرکاران در جریان این فایل صوتی هستند. او فاش ساخت که تیم بررسی و ارزیابی پزشکی قانونی پرواز پی اس ۷۵۲، نسخه‌ای از آن را در نوامبر گذشته به‌دست آورد.

گودال همچنین تاکید کرد که این فایل صوتی حاوی اطلاعات حساسی است و اظهار نظر عمومی درباره جزئیات آن ممکن است جان برخی از افراد را به خطر بیندازد اما پلیس، سرویس‌های اطلاعاتی و دستگاه‌های امنیت ارتباطات، در تلاشند تا درستی فایل را ارزیابی کنند.