پس از ملاقات امریکا با طالبان، حکومت ایران هیئت سیاسی طالبان را به تهران دعوات کرد 

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، گزارش داد که هیئت سیاسی طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان، بامداد امروز (سه‌شنبه) با دعوت وزارت خارجه ایران به منظور دیدار با محمدجواد ظریف، و دیگر مقام‌های ارشد حکومت وارد تهران شد.

در پی گفتگوی امریکا با طالبان در قطر و ایجاد امنیت وآرامش در افغانستان با هدف خروج نیروهای آمریکا از آن کشور، حکومت ایران در صدد است که از مذاکرات آنان مطلع و به سود خود ازآن بهره برداری کند.

این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران تاکید کرد که سفر هیئت سیاسی طالبان به تهران با دعوت وزارت امور خارجه  ایران انجام شده است و در این سفر اعضای هیات سیاسی طالبان با محمدجواد ظریف دیدار و “پیرامون مسائل مربوط به صلح افغانستان” گفت‌وگو خواهند کرد.

محمدجواد ظریف، پیشتر در یک گفت و گوی رسانه ای با تاکید بر مخالفت رژیم ایران  با مذاکرات آمریکا و طالبان، گفته بود: «آن چیزی به ضرر ایران و افغانستان است که آمریکا بنشیند با طالبان توافق امضا کند و بخواهد آن توافق بر مردم افغانستان تحمیل شود».

او درادامه افزوده بود: «با طالبان گفت‌وگوی جدی داریم و من شخصا با ملا برادر در تهران ملاقات کردم».

ظریف همچنین “کار کردن با گروه طالبان” را تایید کرد اما گفت که ما تمامی تبادلات‌ و گفت‌وگوهایمان با طالبان را به اطلاع دولت افغانستان رساندیم. در بسیاری مواردی که دولت افغانستان با آن‌ها نیاز داشتند کمک کنیم، کمک کردیم.

او پیشتر نیز  حضور چند سال قبل ملا اختر منصور، رهبر سابق طالبان، در ایران را نیز تایید کرد و گفت: «ما هیچ‌گاه نگفتیم که ما با طالبان ارتباط نداریم. البته آن سفر تا جایی که من می‌دانم،‌ یک عبوری بود با اسم مستعار».

اما در عین حال در ادامه حضور و عبور “ملا اختر منصور، رهبر وقت طالبان” را تکذیب کرد و گفت: «این را من دیگر اطلاع ندارم».

اختر محمد منصور، معروف به ملا اختر منصور، پس از مرگ محمد عمر، رهبر طالبان شده بود. او که تحت تعقیب آمریکا قرار داشت در خردادماه سال ۱۳۹۵ پس از خروج از ایران، در بلوچستان پاکستان هدف حمله هوایی پهپاد آمریکا قرار گرفت و کشته شد.

علاوه بر این رسانه‌های افغانستان می‌گویند که حکومت ایران  اجازه فعالیت‌های تشکیلاتی به طالبان را در برخی مناطق ایران داده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت  خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز سفر هیات سیاسی طالبان به ایران را تایید کرد و گفت که ریاست هیات طالبان در سفر به تهران را ملا عبدالغنی برادر بر عهده دارد.

سفر هیات سیاسی طالبان به تهران در حالی انجام شده است که در پی افزایش بی‌سابقه بمب‌گذاری‌ها و ترورهای هدفمند در افغانستان، از جمله کشتن دو قاضی زن در بامداد ۲۸ دی ماه، اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، این حملات را به طالبان نسبت داد.

رییس‌جمهوری افغانستان گفته بود که  حمله تروریستی گروه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی به افراد بی‌دفاع و خشونت با آن‌ها مخالف تعالیم اسلامی و روحیه صلح و در تضاد با اجماع ملت افغانستان است.