پس از هشدار عضو شورای شهر تهران مدیر پخش فراورده های نفتی احتمال وقوع انفجار در تهران را رد کرد

در پاسخ هشدارهای شدید ی که سه مقام مسئول دولتی نسبت به خطر انبارهای شیمیایی در تهران دادند، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی گفت:  انبار نفت شهران «استانداردهای ایمنی لازم را دارد».

پس از انفجار در بیروت،  سه مقام مسئول  در ایران، نیز  طی هشدارهایی  به دولت روحانی اعلام کردند که مشابه این حادثه ممکن در تهران نیز رخ دهد و نسبت به خطر انفجار  انبارهای شیمیایی در مناطق مسکونی شهرهای بزرگ ایران به ویژه پایتخت هشدار دادند.

یکی از این مقام ها مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران است که می گوید:  در صورت بروز حادثه‌ای در این انبارها، «فاجعه‌ای بزرگ‌تر از بیروت در تهران» رخ خواهد داد.

به گفته فراهانی، هر روز حدود ۳۰۰ تانکر سی هزار لیتری حمل سوخت از ابر مخازن انبار نفت شهران بارگیری می‌کنند و با گذر از وسط بافت مسکونی و خیابان‌ها و کوچه‌های شهران، وارد بزرگراه می‌شوند.

همچنین رضا کرمی محمدی، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران، نیز هشداردادو گفت:  انبارهای مواد شیمیایی داخل شهر تهران، خطرناک‌ هستند علیرغم تذاکر های مکرر ما نهادهای مسئول تاکنون به این هشدارها توجه نکرده و پاسخ نداده اند.

کرمی محمدی گفت که تخلیه و انتقال این انبارها بر عهده نهادهای مرتبط با آن انبارها است و برای مثال انبار شیمیایی شمیران متعلق به شرکت نفت و نیروگاه بعثت برای وزارت نیرو است و این نهادها باید اقدام به انتقال انبار کنند.

وی از نهادهای دیگر که مرتبط با انبار کردن مواد شیمیایی بودند نامی نبرده است.

کرامت ویس کرمی مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، نیز در این باره گفته است که  مثلث حیاتی سوخت رسانی در شهر تهران وجود دارد، که  این مثلث شامل سه انبار نفت جنوب، انبار نفت ری جنب پالایشگاه و شمال غرب تهران کن و شمال شرق تهران قوچک می شود.

او افزود:  طی سالیان گذشته مکاتباتی انجام شده و جلسات کارشناسی و مدیریتی درون و برون سازمانی با هماهنگی و همکاری دستگاه های مربوطه  انجام شده و در نهایت به این نتیجه رسیده اند که  وجود انبار نفت در آن نقطه با رعایت استانداردهای فنی و ایمنی ضروری است. این در حالی که رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران، گفته بود تاکنون به نامه های هشدار ما پاسخ نداده و توجه نکرده اند.