پس از واکسن کوبایی اکنون سفیر رژیم در روسیه  ادعا می کند، خط تولید واکسن کرونای “اسپوتنیک وی” در تهران راه اندازی می شود

کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه روز گذشته(چهارشنبه) در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیمای حکومت ادعا کرد که  مذاکرات ایران و روسیه برای راه‌اندازی خط تولید مشترک واکسن کرونا به نتیجه نهایی رسید و به زودی شاهد تولید این واکسن در ایران خواهیم بود.

اولین محموله واکسن “اسپوتنیک وی” ۷ روز پیش وارد ایران شد و واکسیناسیون علیه ویروس کرونا رسما در کشور آغاز شد.

این محموله شامل ۵۰۰ هزار دوز واکسن بود.

جلالی در ادامه مدعی شده است که محموله دوم قرار است امروز (پنج‌شنبه ) بارگیری شود.

سفیر ایران به حجم این محموله اشاره نکرد اما خبرگزاری صداوسیما گزارش داده محموله دوم شامل ۱۰۰ هزار دوز واکسن است. مقام‌های ایران قبلا اعلام کرده بودند که تهران دو میلیون دوز از واکسن “اسپوتنیک وی” را خریداری کرده است.

سومین محموله از این واکسن نیز تا دهم اسفندماه به ایران ارسال خواهد شد.حال به گفته کاظم جلالی، قرار است دانش و تجهیزات تولید این واکسن به ایران منتقل شود.

گروهی از مقام‌های وزارت بهداشت ایران از جمله معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، همچنین رئیس انستیتو پاستور ایران نیز روز گذشته (چهارشنبه) با هیات بهداشتی روسیه دیدار و سند “برنامه جامع همکاری‌های بهداشتی و درمانی برای دو سال آینده” را امضا کردند که شامل راه‌اندازی خط تولید واکسن روسی در تهران نیز می‌شود.

ایگور مورگولوف، معاون وزیر خارجه روسیه، نیز  همکاری‌های وزارتخانه‌های بهداشت ایران و روسیه برای مبارزه با شیوع کرونا را “بسیار مهم” توصیف کرد.

وی در ادامه گفته است که  نسبت به تاثیر واکسن تولیدی روسیه در مهار کرونا در ایران امیدوار است..

یادآور می شود که حکومت اسلامی  قبلا با کوبا بر سر راه‌اندازی خط تولید واکسن تولیدی این کشور در ایران به توافق رسیده بود.

حدود سه هفته پیش کوبا اعلام کرد که قرارداد انتقال دانش ساخت واکسن کرونا با ایران را امضا کرده و آخرین مرحله کلینیکی آزمایش واکسن تولیدی این کشور روی مردم ایران انجام خواهد داد.

خود ایران نیز تاکنون دست به تولید آزمایشی چند واکسن از جمله واکسنی با نام «کُوو ایران برکت» زده، اما تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.