پس از چین ، پاکستان و روسیه،هم  ایران را دور زدند

روزنامه آفتاب یزد با انتشار گزارشی درباره بدعهدی روسیه و پاکستان نسبت به ایران نوشته است: شاید این خبر برای افرادی که در جریان مذاکرات پیشین ایران و پاکستان جهت انتقال خط لوله گاز از ایران به پاکستان بودند تکان‌دهنده نباشد؛ اما برای آنها که در بطن مذاکرات پیشین بودند و به ارزش استراتژیک این خط لوله واقف هستند همچون آواری است که بر سر آنها ریخته شده است! آفتاب یزد نوشته است خبر در یک جمله آشکار است: «توافق روسیه و پاکستان برای ساخت خط لوله ۱۱۰۰ کیلومتری انتقال گاز» اما این را به گونه دیگری هم می‌توان خواند: «روسیه و پاکستان ایران را دور زدند!» دو کشوری که خود را برادر و دوست نزدیک ایران می‌خوانند متاثر از تحریمهای تحمیلی پرزیدنت  ترامپ بر صنعت نفت و گاز ایران هر آنچه ایران و زحمتکشان حوزه وزارت نفت رشته بودند پنبه کرد!

روزنامه اکسپرس تریبیون نیز طی گزارشی اعلام کرد:  هزینه اولیه پروژه خط لوله انتقال گاز ۱۱۰۰ کیلومتری ۲ میلیارد دلار برآورد شده است. سهام پاکستان در این پروژه ۷۴ درصد و سهام روسیه ۲۶ درصد خواهد بود. این خط لوله توانایی انتقال سالانه ۱۲٫۴ میلیارد فوت مکعب گاز را دارد.

گفته شده است که پرزیدنت  پوتین، نیز علاقه زیادی به پروژه تامین گاز وارداتی به ایالت پنجاب داشته و اساساً هر دو طرف این طرح را آغازِ دوره‌ای جدید و فرصتی برای تقویت روابط اقتصادی و استراتژیک خود ارزیابی کرده‌اند.

ندیم بابر، مشاور نخست وزیر نفت پاکستان نیز گفته است که  ۵۱ تا ۷۴ درصد از سهام این پروژه را در اختیار خواهد داشت و روسیه مالک باقی مانده آن خواهد بود، اظهار کرد:

شرکتهای South Souther- و Sui Norther- Gas Pipelines، که خرید زمین برای خط لوله را آغاز کرده اند، بخشی از این پروژه خواهند بودو مدیریت ساخت و ساز بر عهده یک کنسرسیوم روسی است.

پاکستان در سالهای اخیر، به یکی از بازارهای نوظهور سوخت تبدیل شده و واردات گاز را افزایش داده است. بابر گفت، پاکستان برای تشویق فعالیتهای اکتشافی، ۲۰ بلوک نفت و گاز را به حراج گذاشته است، انتظار می‌رود پیشنهادات تا اواسط ژانویه ارائه شود.

پیش از این، روسیه در راه‌اندازی شرکت توسعه نفت و گاز (OGDC) و کارخانه‌های تولید فولاد پاکستان (PSM) به این کشور کمک کرده بود.»

آفتاب یزد نوشته است:  رویکرد پاکستان به گسترش روابط با روسیه،در شرایط کنونی بیش از جنبه اقتصادی، زمینه‌های همکاری با این ابرقدرت در حوزه‌های امنیتی، دفاعی و نظامی را فراهم می‌سازد و در صورت نهایی شدن قرارداد ۹ میلیارد دلاری فروش تجهیزات نظامی روسیه به پاکستان، مسکو به صادرکننده نخست تسلیحات به پاکستان تبدیل خواهد شد

سایت خبری اعتماد آنلاین نیز نوشته است هنگامی که مشغول یلدا بودیم ، خبر بدی برای راه‌آهن و تجارت ایران شنیدیم: نخستین قطار باری ترکیه-چین بدون گذشتن از ایران به مقصد رسید. شاید این سوال برای خیلی از شما مطرح شود که اصلا چرا این راه‌های ریلی مهم‌اند؟ چون چین تلاش دارد راه‌ابریشم قدیمی را احیا کند؛ یعنی از دریا و زمین، راه تجاری‌اش را به اروپا ساده کند.

این سایت خبری در ادامه نوشته است: کشورهایی که میان چین و اروپا قرار دارند هر یک زودتر جایگاه‌شان را در این خط تثبیت کنند، برنده‌اند و این خبر که از ایران نامی درش نبود، بسیار خطرناک است.

البته در این شرایط ترکیه هم تا مطمئن شد چینی‌ها؛ با یا بدون استانبول بارشان را به اروپا می‌رسانند، کوشید حلقه‌ مهمی در این زنجیره ترانزیتی باشد. روی یک خط ریلی مهم سرمایه‌ بزرگی گذاشت؛ خط قارص، گرجستان و آذربایجان.