پلیس اسرائیل توصیه می کند که نتانیاهو و همسرش به اتهام رشوه خواری محاکمه شوند، ولی دادستانی باید تصمیم بگیرد

پلیس اسرائیل به طور غیرمستقیم، به غرض ورزی علیه نخست وزیر و همسرش متهم گردیده و گفته شده که معلوم نیست پلیس چه لزومی دیده چنین خبر کهنه ای را دوباره منتشر کند

توصیه پلیس اسرائیل برای تشکیل پرونده علیه بنیامین نتانیاهو و همسرش خانم سارا نتانیاهو، خشم نخست وزیر اسرائیل را برانگیخت و با واکنش قاطعانه او روبرو شد.

در گزارش امروز گفته شده که پلیس اسرائیل در پایان همه بازپرسی ها و بررسی ها در مورد آن چه که “پرونده ۴۰۰۰” نام گرفته، به مشاور حقوقی ارشد اسرائیل که نقش دادستان کل کشور را نیز دارد توصیه کرد که نتانیاهو و همسرش به اتهام رشوه خواری و سوء استفاده از قدرت، مورد محاکمه قرار گیرند.

در بیانیه نخست وزیری گفته شده که این توصیه پلیس امر تازه ای نیست و از چند ماه پیش اتخاذ شده و معلوم نیست که چرا اکنون دوباره در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

در این واکنش، پلیس اسرائیل به طور غیرمستقیم، به غرض ورزی علیه نخست وزیر و همسرش متهم گردیده و گفته شده که معلوم نیست پلیس چه لزومی دیده چنین خبر کهنه ای را دوباره منتشر کند.

به موجب این خبر، پلیس اسرائیل به اداره دادستانی اطلاع داده که به دنبال بازپرسی‌هایی که از نخست وزیر و همسرش انجام شده، به این نتیجه رسیده که نتانیاهو در جریان فروش کمپانی مخابرات اسرائیل، موسوم به بِزِک، به یک شرکت خصوصی، از خریدار قول گرفته که بابت انجام این معامله تعهد کند که یک رسانه خبری که متعلق به او می باشد، از انتشار گزارش های منفی علیه او و همسرش خودداری ورزد.

نتانیاهو همه اتهامات را رد می کند و می‌گوید که هیچ تخلفی مرتکب نشده و هیچ کار غیرقانونی انجام نداده است. ولی پلیس در توصیه خود به اداره دادستانی می نویسد که مدارک و اسناد کافی برای اثبات جرم وجود دارد و توصیه می کند که نخست وزیر و همسرش به دادگاه کشانده شوند.

کارشناسان حقوقی توضیح می‌دهند که اداره دادستانی توصیه اداره پلیس را همراه با اسناد و متن بازپرسی‌ها به دقت بررسی خواهد کرد و سپس به طور مستقیم تصمیم خواهد گرفت. به گفته حقوقدانان، توصیه پلیس برای محاکمه نخست وزیر و همسرش، هیچ تعهدی برای اداره دادستانی ایجاد نمی کند و مشاور ارشد حقوقی دولت به طور مستقل تصمیم می گیرد.

توصیه پلیس در شرایطی دوباره انتشار می یابد که رئیس پلیس کنونی دوران خدمت خود را پشت سر می‌گذارد و تقاضای او برای تمدید یکساله دوران ریاستش رد شده است.

دفتر نخست وزیری، انتشار دوباره این خبر را با بحران کنونی کابینه و احتمال برگزاری انتخابات زودرس مربوط می‌داند.

آگاهان می گویند که نتانیاهو بی اعتنا به این اتهامات، نه تنها به پست نخست وزیری ادامه می‌دهد و وزارت خارجه را زیر سرپرستی خود دارد، بلکه از ده روز پیش ریاست وزارت دفاع را نیز به دست گرفته و سخت مشغول است.

گفتگوی تلویزیون بی بی سی فارسی با آقای منشه امیر، تحلیل گر امور اسرائیل و خاورمیانه در این رابطه:

یک دیدگاه

  1. نتانیاهو مرد بزرگی است و خیر اسراییل را میخواهد. کاری را که ما ایرانیان نمک نشناس با شاه مان کردیم شما با نتانیاهو نکنید.

Comments are closed.