پلیس اسرائیل: نتانیاهو باید محاکمه شود. نخست وزیر: قصد کناره گیری ندارم

با انتقال پرونده اتهامات علیه بنیامین نخست وزیر از اداره پلیس به اداره دادستانی، اکنون به عهده دادستان کل کشور است که تعیین کند آیا دلائل و شواهد و اسناد گردآوری شده می تواند نشان ارتکاب جرم باشد؟ دادستان کل، که در واقع مشاور حقوقی ارشد دولت نیز هست و دیدگاه های او معیاری برای رفتار مقامات ارشد حکومتی می باشد، اکنون ممکن است با تصمیم خود سرنوشت کابینه کنونی و شاید سرنوشت کشور را رقم بزند.

پلیس اسرائیل اکنون حدود سه سال است که دو رشته سوء ظن را در مورد نتانیاهو در دوران نخست وزیری بررسی می کند. در مورد اول که “پرونده یک هزار” است که به موجب آن نخست وزیر به مدت چند سال به طور منظم بطری های شامپانی و بسته های سیگار برگ از یک سرمایه دار اسرائیلی که دوست خوب او بوده دریافت می کرده است.

در حالی که نتانیاهو می گوید که او حق داشته از دوست خوب خود هدیه دریافت کند، پلیس این سوءظن را مطرح ساخته که نخست وزیر در ازای این هدایا، برای آن سرمایه دار که “ملچین” نامیده می شود “پارتی بازی” کرده است. یکی از موارد ذکر شده آن است که نتانیاهو برای گرفتن ویزای آمریکا برای ملچین اقدام کرده است.

ارزش کلی سسگار برگ و نطری های شامپانی حدود سیصد هزار دلار ارزیابی شده است.

به موجب رشته اتهامات دیگر که پلیس آن را “پرونده دو هزار” می نامد، نتانیاهو در چند گفتگو با صاحب امتیاز پرتیراژترین روزنامه کشور “یدیعوت اخرونوت” از او خواسته است که از انتشار حملات تبلیغاتی و گزارش های مغرضانه علیه وی در آن روزنامه خودداری شود، و در مقابل، نتانیاهو محدودیت هایی برای روزنامه رقیب ایجاد خواهد کرد.

روزنامه مورد بحث، “ییسرائیل هیوم” (اسرائیل امروز) نام دارد که به رایگان توزیع می شود و یک رقیب جدی برای روزنامه “یدیعوت اخرونوت” محسوب می شود. این روزنامه در مالکیت یک سرمایه دار بزرگ یهودی آمریکایی است که از دوستان نتانیاهو و پرزیدنت ترامپ محسوب می شود و شلدُن اِدِلسُن نام دارد

نتانیاهو شب گذشته (سه شنبه) در یک سخنرانی آتشین، همه اتهامات پلیس را رد کرد و بازپرسان را مورد انتقاد شدید قرار داد و دوباره گفت که “پلیس هیچ چیز نیافته، زیرا چیزی وجود ندارد”.

نتانیاهو در سخنان خود خدمات سال ها فعالیت در راه کشور را یکی یکی برشمرد و تاکید کرد که اتهامات وارده از جانب پلیس فاقد اساس و پایه است و بی گناهی او ثابت خواهد شد.

نتانیاهو تاکید کرد که حتی اگر دادستانی تصمیم به صدور کیفرخواست بگیرد، او در نخست وزیری باقی خواهد ماند و به خدمات خود ادامه خواهد داد.

آشنایان سیاست داخلی اسرائیل ارزیابی کردند که توصیه پلیس اسرائیل به دادستانی دایر بر تنظیم کیفرخواست، موجب سقوط دولت کنونی نخواهد شد، زیرا همه احزاب شرکت کننده در ائتلاف، پشتیبان نخست وزیر هستند.

اگر نتانیاهو مورد محاکمه قرار گیرد، شاهد عمدۀ دادستانی، یائیر لَپید از سیاستمداران جوان و برجسته اسرائیلی خواهد بود.

لپید که خود آرزو دارد به نخست وزیری برسد، و رهبری اسرائیل را به دست گیرد، رهبر حزب “یِش عاتید” می باشد که پس از لیکود (حزب حاکم به رهبری نتانیاهو) بیشترین شمار کرسی های پارلمانی را دارد.

یائیر لپید در دورانی که نتانیاهو متهم به “پارتی بازی” برای دوست خود ملچین می باشد، وزیر دارایی بود و از چون و چند قضایا آگاه است و شهادت او در دادگاه می تواند سرنوشت ساز باشد.

در حالی که احزاب ائتلاف قاطعانه از نتانیاهو پشتیبانی می کنند، احزاب اوپوزیسیون قاطعانه خواهان کناره گیری او هستند.

نتانیاهو چند ماه پیش خطاب به رقیبان خود گفته بود: «در سفارش دادن دوخت لباس صدارت عجله نکنید، زیرا من قصد کناره گیری ندارم و پلیس چیزی نخواهد یافت، زیرا چیزی برای یافتن وجود ندارد».

کارشناسان حقوقی می گویند که علیرغم توصیه پلیس در مورد تهیه کیفرخواست، احتمال زیاد می رود که دولت نتانیاهو بتواند دوره قانونی خود را تا اواسط سال آینده بگذراند. زیرا حتی اگر دادستان کل مدارک ارائه شده از جانب پلیس را برای تهیه کیفرخواست کافی بداند، تنظیم کیفرخواست ممکن است یک سال به درازا بیانجامد و اگر محاکمه ای در راه باشد، آن هم چندین ماه طول خواهد کشید و حتی پس از صدور رای دادگاه، نتانیاهو حق فرجامخواهی دارد و کل این مراحل ممکن است طولانی تر از دوران خدمت دولت کنونی باشد.

8 دیدگاه‌

  1. این اتفاق نشان میدهد که ایران در فرماندهی پلیس و امنیت اسرائیل نفوذ کرده مانند ارتش و اف بی ای و وزارت خارجه امریکا که در نفوذ ایران عمل میکنند و به ترامپ بی اعتنا هستند و یا مخالف وی هستند!

  2. محمود عباس برای تحریک امریکا به ادامه حمایت مالی و سیاسی در مقابل اسرائیل و پیگیری صلح احمقانه بین اسرائیل و تروریستها که هرگز عملی نخواهد شد و تاکنون به انزوا و عقب نشینی اسرائیل و امتیازگیری و اقتدار بیشتر تروریسم انجامیده ! با پوتین ارتباط برقرار کرده و بدون شک اگر پوتین تحت نفوذ ایران میتوانسته کاری بکند تاکنون کرده بود و تمام این سناریو توسط ایران نوشته میشود زیرا تمام گروههای فلسطینی و تروریستی در جهان خط سیاسی و عملی خودرا از ایران میگیرند.

  3. گویا ایران نتوانسته نتان یاهو را مانند ابامای خائن بخرد و سعی دارد مانند ترامپ با تهمتهای واهی از طریق عوامل نفوذی خود در پلیس و امنیت و سیاست اسرائیل وی را کنار بزند. ایران هرگز وارد نبرد تمام عیار نمیشود و از طریق تهاجمات ایذایی و تروریستی انفرادی و جمعی سیاستمدارن را خسته و سردرگم میکند و زمینه را برای تعمل خائنانه و بقدرت رساندن عوامل وابسته فراهم میکند و به همین روش کشورها را بدون جنگ فتح نموده و بزودی حکومت ظالمانه اسلامی را در جهان اعلام خواهد نمود.

  4. به نام خدا.اینم حقشه چرا؟چون به جای اینکه به خدا توکل کنه این کرانه غربی را ضمیمه کنه نیشسته عکس بمب نقاشی میکنه یه کم میگه برجام یه کم میگه ایران.یه موقع ها یی باید دل زد به دریا توکل کرد به خدا.فک میکنی الا اگه حضرت محمد بود چی کار میکرد با فلسطین با حق داوود چیکار میکرد میگفت به من میگن محمد امین بیا اقا این امانتتونو ۱۴۰۰ سال از دست روم و غرب سالم نگه داشتیم فقط حقو زحمه بچه ها یادت نره یه پولی به ما بده بریم.منو اون دنیا سرم جلو حضرت محمد و حضرت داوود اگه به خاست خدا ملاقاتشون کردم پایین نیست وگرنه این دنیام که خدا بهم داده

  5. برای من همیشه جای تعجب است که چرا کسانی که بیشتر خدمت میکنند و غم آرامش مردم را میخورند بیشتر بی مهری میبینند، تاریخ و مردم فهیم اسرائیل هیچوقت محبت و عشق مرد بزرگی مثل آقای نتانیاهو رو فراموش نخواهند کرد .مردی که هیچگاه هیچ چیزی را به امنیت و آرامش مردمش برتری نداد

  6. ایران بدون جنگ اسرائیل را از طریق عوامل نفوذی خود در سازمانهای امنیتی و نظامی و سیاسی نابود خواهد کردو این سناریو هم توسط ایران درحال اجراست

Comments are closed.