پلیس ایران : قاچاق دختران ۱۴ سال ایرانی به امارات و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس افزایش یافته است.

فصلنامه علمی دانش انتظامی پلیس شرق تهران ، در گزارشی  با عنوان «وضعیت قاچاق انسان از مرزهای ایران» نوشته است  ایران در زمینه قاچاق دختران ۱۴ سال به کشورهای شرقی و اروپایی پیشی گرفته است .قاچاق این دختران در ایران از طریق زمینی، دریایی و هوایی توسط قاچاق‌بران انجام می‌شود.

پلیس ایران گفته است :  «کشورهای عربی اغلب واردکننده زنان و دخترانی هستند که غالبا از ایران قاچاق می‌شوند» و سن قاچاق دختران در ایران به «کمتر از ۱۴ سال» رسیده است.

قاچاق انسان به تجارت انسان گفته می‌شود، بیشتر با هدف بردگی جنسی، بیگاری و سوءاستفاده تجاری جنسی ‏برای قاچاقچیان یا افراد دیگر است .

۴۲ سال است که در ایران به علت فقر و نداری و بیکاری بسیاری از خانواده ها دست به فروش اعضا بدن خود می زنند و یا خودکشی می کنند  و در مواردی هم  فرزندان خود را می فروشند .در این مورد نیز خانواده ها ی کم دست ایرانی ، دختران خود در سن ۱۴ سالگی به قاچاقچیان انسان کشورهای عربی می فروشند

به گزارش رسمی پلیس ایران ، پس از روی کار آمدن حکومت ایران و گسترش فقر و بیکاری و نداری مردم ، اکنون  ایران یکی از مهم‌ترین مسیر‌های ترانزیت قاچاق انسان، به خصوص دختران و زنان کم سن، به کشور‌های عربی و اروپایی است.

در ادامه این گزارش آمده است که بر اساس شواهد موجود، ایران در مسیر انتقال قاچاق انسان از همسایگان شرقی‌اش، پاکستان و افغانستان، به کشورهای اروپایی قرار دارد و قاچاق انسان در ایران از طریق زمینی، دریایی و هوایی توسط قاچاق‌بران انجام می‌شود.اصلی‌ترین ‌آن‌ها هم راه‌های زمینی است که از شرق ایران شروع و به غرب ختم می‌شود.

به گزارش  پلیس ایران  «مسیر آبی خلیج فارس بیشتر به عنوان مسیر قاچاق زنان و دختران ایران به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شناخته می‌شود.»

شوربختانه ، قاچاق زنان و دختران پس از مواد مخدر از سودآورترین انواع قاچاق است و پلیس ایران هم این را تایید کرده و گفته است : «افزایش قاچاق زنان و دختران در استان‌های مرزی ایران و روند صعودی داشته و سن قاچاق دختران به کمتر از ۱۴ سال» رسیده است.

در تحقیقات پلیس آمده است که  مهم‌ترین عامل روی آوردن دلالان به قاچاق انسان، فقر مالی و نیاز اقتصادی آنهاست. بسیاری از کارشناسان، خرید و فروش انسان را محصول فقر می‌دانند.

این مطالعات می‌گوید که ۸۰ درصد دختران فراری از خانواده‌های طلاق هستند و بیشتر آمار قاچاق زنان و دختران نیز از طریق همین دختران فراری صورت می‌گیرد.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز سه سال پیش ،  در گزارش سالانه تازه خود با موضوع قاچاق انسان‌ اعلام کرد که ایران در میان بدترین کشورها در زمینه قاچاق انسان قرار دارد.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش خود به مسائلی همچون قاچاق دختران برای برده‌داری جنسی اشاره کرده و کارنامه دولت ایران در این زمینه را مورد انتقاد قرار داده و نوشته که ایران در زمینه قاچاق انسان در رتبه سوم جهانی قرار دارد.