پلیس رومانی  بیش از ۸ هزار تن نیترات آمونیوم در انبارهای غیر ایمن  کشف کرد

پلیس رومانی با انتشار بیانیه ای درباره کشف هزاران تن نیترات آمونیوم دراین کشور خبرداد

در این بیانیه امده است که بیش از ۸ هزار تن نیترات آمونیوم به صورت غیرقانونی در این کشور انبار شده و در شرایط بسیار خطرناک نگهداری می شد در چندین سایت ذخیره‌سازی و انبار در سراسر این کشور کشف کرده است.

در این گزارش آمده است: میزان ماده شیمیایی نیترات آمونیوم کشف شده در رومانی ۸ هزار و پانصد تن اعلام شده، یعنی سه برابر بیش‌تراز مقداری که در بیروت، پایتخت لبنان انفجاری مهیب و مرگبار را رقم زد.

انفجار انبار ذخیره نیترات آمونیوم در پایتخت لبنان علاوه بر خسارات عمده مالی،‌ بیش از ۱۷۰ کشته و ۶ هزار زخمی برجای گذاشت.

پلیس رومانی در این بیانیه  اعلام کرده که مواد یاد شده طی سه روز در جریان ۵۱ مورد عملیات بازرسی و کنترل کشف شده و برای چندین شرکت مظنون به سهل انگاری و مدیریت نادرست در استفاده و نگهداری موارد خطرناک نیز پرونده‌های تخلف و جرم شناسی باز شده است.

یکی از انبار‌های مهم و بسیار خطرناک کشف شده در بندر «آجیجا» واقع در دریای سیاه قرار دارد.

ماموران پلیس در جریان عملیات بازرسی در این منطقه متوجه شدن که تنها در یک انبار میزان ۵ هزار تن نیترات آمونیوم ذخیره شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که در دو انبار کشف شده در سواحل رود دانوب واقع در شهرهای «برائیلا» و «گالاتچ» به ترتیب ۳۰ و ۳۵ تن نیترات آمونیوم که در شرایط بسیار خطرناک نگهداری می‌شدند، کشف شده است.

یکی دیگر از انبارها که پلیس رومانی آن را کشف کرده در یک مزرعه قرار داشت. در این انبار ۳۶۸ تن نیترات آمونیوم زیر سقفی که در معرض مستقیم ‌آفتاب قرار داشت نگهداری می‌شد.

همزمان با انتشار این خبر از سوی پلیس رومانی،  اداره بنادر دریایی رومانی نیز هفته گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در حال حاضر حدود ۲۶ هزار تن نیترات آمونیوم در «کنستانتسا»، بزرگترین بندر رومانی در ‌‌آب‌های دریای سیاه ذخیره می‌شود.

این مقدار نیترات آمونیوم حدود ۱۰برابر میزانی است که فاجعه به سختی جبران پذیر بیروت را رقم را زد.

در این بیانیه تاکید شده است که مواد خطرناک نیترات آمونیوم در انبارهایی با مجوز‌های ویژه جهت نگهداری اینگونه مواد ذخیره شده و عواملی که وظیفه دستکاری و جابجایی آنها را برعهده دارند با پرتکل‌های مصوب اداره بازرسی عمومی این کشور به خوبی آشنا هستند.

یادآور می شود: رومانی وارد کننده عمده نیترات آمونیوم است، ترکیبی شیمیایی با قابلیت‌های انفجاری که به ‌عنوان کود شیمیایی برای نیتراته کردن خاک جهت کشاورزی بکار می‌رود. این ترکیب شیمیایی باید در شرایط بسیار خاص و در مقادیری محدود‌ به دور از نور مستقیم خورشید در دمای خنک نگهداری و ذخیره شود.

در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۰۴ میلادی در «میهایلشت»،یک کامیون مملو از موارد شیمیایی که نوع آن اعلام نشده ‌ در یکی از شهرهای رومانی منفجر شد و هجده کشته برجای گذاشت.