پلیس کانادا برای پیدا کردن قاتل مهدی امین فراخوان داد   

به دنبال قتل مهدی امین، از مخالفان حکومت اسلامی در تورنتو، پلیس کانادا از کسانی که در نزدیکی محل قتل این فعال سیاسی در تورنتو زندگی می‌کنند خواسته است تا هر مورد مشکوکی که مشاهده کرده و یا در دوربین‌های مداربسته ساختمان‌های آنها ثبت شده را به دایره جنایی پلیس اطلاع دهند.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها نیز پیشتر به تهدیدات گسترش حضور نیروهای حکومت اسلامی در کانادا برای مخالفان اشاره و نوشته بود: «این پیامی است که ایرانیان کانادایی از تهران و به نوعی از اوتاوا دریافت کرده‌اند: هیچ‌کجا از جمهوری‌اسلامی در امان نیستید.»

پلیس کانادا با انتشار بیانیه ای با تایید اینکه امین به قتل رسیده، اعلام کرد به دنبال جمع‌آوری اطلاعات و شواهد در مورد یک خودرو هوندا سی‌آروی مشکی است. یادآور می شود که پلیس تورنتو جسد مهدی امین که ۵۸ سال سن داشت را در منزل شخصی خود در مارکهام در شمال تورنتو پیدا کرده بود.

شبکه سی‌بی‌سی کانادا به نقل از دوستان و آشنایان امین، گفته است که این فعال سیاسی ایرانی بیشتر وقت آزاد خود را به شرکت در رویدادهای اجتماعی و تظاهرات اختصاص می‌داد.

همزمان با قتل مهدی امین، حامد اسماعیلیون،‌ نویسنده ساکن این شهر که همسر و فرزندش بر اثر اصابت موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی کشته شدند، نیز از «تهدید به مرگ» خود خبر داد.

در سال‌های اخیر، فعالان سیاسی و مدنی مخالف رژیم  اسلامی ایران  ساکن تورنتو بارها نسبت به افزایش حضور افراد و در مواردی نیروهای نزدیک به نهادهای امنیتی تهران از جمله وزارت اطلاعات و نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، در تورنتو هشدار داده‌اند.

در ادامه این خبر آمده است که شمار زیادی از  خانواده، بستگان و خود مقام‌ها و مدیران پیشین و فعلی حکومت  اسلامی در کانادا اقامت دارند. برخی از این مقام‌ها از جمله متهمان به فساد مالی بوده و در مواردی برخی از آنها همچنان در حکومت ایران صاحب منصب هستند.

بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها  یک ماه پیش در گزارشی نسبت به گسترش نفوذ حکومت اسلامی در کانادا هشدار داد و گفت این کشور به یک «کانونی اصلی» برای حامیان رژیم ایران تبدیل شده و آنها میلیاردها دلار را با پول‌شویی از ایران خارج کرده و در اقتصاد کانادا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

اما دولت لیبرال کانادا به هشدارهای ایرانیان مقیم کانادا در مورد گسترش نفوذ رژیم  اسلامی توجهی نشان نمی‌دهد. این در حالی است که حامیان رژیم ایران در کانادا بسیاری از کنشگران ایرانی، از جمله خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی را مورد تهدید قرار داده‌اند.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها بی‌توجهی دولت جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به گسترش حضور حکومت اسلامی ایران  در این کشور را با سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته از سوی وابستگان رژیم در این کشور مرتبط دانسته بود.

این بنیاد در ادامه نوشته است که  حامیان رژیم ایران در تورنتو به صورت علنی بسیاری از ایرانیان کانادایی را مورد تهدید فیزیکی قرار داده‌اند.