پمپئو: آمریکا با ادعاهای ناموجه ایران در دیوان بین‌المللی مقابله می‌کند

ایران خواستار آن است که دیوان بین‌المللی لاهه حکم به توقف تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا بدهد

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه پنجم شهریور گفت که متوسل شدن ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری تلاشی در راستای زیر سوال بردن حق آمریکا برای اقدام در زمینه امور امنیت ملی است و واشینگتن قاطعانه با ادعاهای ایران مقابله خواهد کرد.

اظهارات مایک پمپئو همزمان با شروع روند طرح شکایت ایران از آمریکا به دلیل بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران بیان می‌شود که از صبح دوشنبه در دیوان بین‌المللی دادگستری، در شهر لاهه هلند، آغاز شد.

جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که بازگشت تحریم‌های آمریکا «نقض عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین ایران و آمریکا در سال ۱۹۵۵» است.

وزیر خارجه آمریکا در واکنش به شکایت ایران از این کشور گفته است: «شکایت ایران به دیوان، تلاشی در راستای زیر سوال بردن حق حاکمیت آمریکا برای اتخاذ اقدامات مبتنی بر قانون است، از جمله تحمیل دوباره تحریم‌ها، که برای حفاظت از امنیت ملی ضروری است».

وی متوسل شدن ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری را «سوء استفاده» از این دادگاه عنوان کرده است.

آقای پمپئو تاکید کرد که ایالات متحده «با قدرت تمام» از خودش در برابر «ادعاهای ناموجه» ایران دفاع می‌کند.

محسن محبی، رئیس مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست‌جمهوری ایران، در نخستین جلسه دادگاه به تشریح استدلال‌های تهران در طرح این شکایت پرداخت و دولت فعلی آمریکا را متهم کرد که «قصد دارد با وضع شدیدترین تحریم‌ها، ایران را به زانو در بیاورد».

ایران خواستار آن است که دیوان بین‌المللی دادگستری وابسته به سازمان ملل که مقر آن در لاهه است حکم به توقف تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا بدهد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز ۱۸ اردیبهشت این کشور را از برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام خارج کرد و در اواسط مردادماه نیز تحریم‌های معلق شده واشینگتن علیه تهران را بازگرداند.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در ادامه سخنانش افزود: «پرزیدنت ترامپ به یک دلیل ساده از برجام خارج شد: این توافق در تضمین امنیت مردم آمریکا در برابر خطری که مسبب آن رهبران ایران هستند ناکام بود».

یک دیدگاه

  1. انگلیس میخواهد به این وسیله انتقام حمایت آمریکا از مصدق در دادگاه لاهه (که منجر به محکومیت انگلیس و ملی شدن صنعت نفت ایران گردید) را بگیرد.
    متاسفانه پس از ملی شدن نفت، آمریکا فریب انگلیس خبیث را در کودتای ۲۸ مرداد خورد که همان زمینه ساز روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی ۲۵ سال بعد از کودتا (با حمایت انگلستان) گردید؛ حکومتی که اساس خود را بر دشمنی با آمریکا بنا کرده است.
    کودتایی که حکومت جمهوری اسلامی فقط و فقط آمریکا را مسبب آن می داند در حالی که طراح و مجری اصلی آن انگلیس بود.
    بدبختی اینجاست که با همه این دشمنی های پنهان و آشکار، آمریکا همچنان به انگلیس اعتماد میکند.

Comments are closed.