پمپئو: «ارتش آمریکا قصد خروج از عراق را ندارد»؛ آگاهان: «با خروج آمریکا، رژیم ایران بر عراق مسلط خواهد شد»

وزیر خارجه ایالات متحده یک بار دیگر تاکید کرد که دولت واشنگتن قصد ندارد سربازان آمریکایی را از عراق فرا خواند. این سخنان پس از آن بود که یک نامه رسمی از جانب فرماندهی عالی نیروهای آمریکا خطاب به فرماندهی نیروها در خاورمیانه در مورد خروج از عراق انتشار یافت، ولی ساعتی بعد اعلام شد که این نامه فقط یک پیش نویس بوده و امضایی هم نداشته و تصمیم امروزی محسوب نمی‌شود.

در بغداد متن نامه ای انتشار یافت که به موجب آن یک ژنرال آمریکایی به دولت عراق اطلاع می دهد که ارتش آمریکا قصد دارد نیروهای خود را از آن کشور بیرون برد.

انتشار این نامه موجب بروز یک جنجال شد و شایعات بسیار زیادی به دنبال آورد. ولی وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کرد که مطالب آورده شده در این نامه دقیق نیست و قرار نبوده که چنین اطلاعیه ای از جانب ایالات متحده برای دولت عراق فرستاده شود.

پنتاگون تاکید کرد که هیچ قصدی برای خروج سربازان آمریکایی از عراق وجود ندارد.

شایعه خروج سربازان آمریکایی از عراق درحالی انتشار یافت که در واشنگتن اعلام گردید که واحدهای بیشتری از سربازان آمریکایی در راه رسیدن به خاورمیانه هستند و ارتش آمریکا نیروهای خود را در منطقه به طور چشمگیری تقویت می کند.

در همین رابطه، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده اعلام کرد که دولت واشنگتن به هیچ وجه قصد ندارد سربازان خود را از عراق فرا بخواند.

پارلمان عراق روز گذشته قطعنامه ای را تصویب کرد که در آن از همه نیروهای بیگانه خواسته شده خاک آن کشور را ترک گویند. این قطعنامه، نه تنها نیروهای آمریکایی بلکه همه افراد مسلح کشورهای دیگر و از جمله حکومت ایران را نیز شامل می شود.

نخست وزیر عراق در این رابطه گفت: «همان گونه که ما از ارتش آمریکا دعوت کرده بودیم برای تامین امنیت عراق و مبارزه با داعش به کشور ما بیایند، اکنون از آن ها می خواهیم خاک وطن ما را ترک گویند».

ولی این سخنان هنوز اعتبار قانونی ندارد و موجب افزایش تنش در منطقه شده است.

در واشنگتن اعلام گردید که پرزیدنت ترامپ تحریم هایی را علیه حکومت عراق تدارک می بیند. این خبر موجب بالا رفتن نرخ نفت در بازار جهانی شد.

رژیم ایران گفته است که خواهان خروج نیروهای آمریکایی از عراق می باشد. در روزهای اخیر، فرماندهان سپاه پاسداران از آغاز جنگی سخن گفته اند که هدف آن بیرون راندن ارتش آمریکا از خاک عراق است.

آگاهان می گویند: در چنین شرائطی، حکومت ایران خواهد توانست با کمک مزدوران شیعه خود در عراق، با موفقیت بیشتری بکوشد بر آن کشور مسلط شود.

آگاهان امور می گویند که قطعنامه پارلمان عراق، که فاقد ضمانت اجرایی می باشد، نیروهای ایرانی در آن کشور را نیز شامل می شود. ولی مشکل آن است که رژیم ایران، به صورت ظاهری هیچ نیرویی در عراق ندارد و چریک های وابسته به آن همگی شهروندان عراق هستند و در آن کشور باقی خواهند ماند.

 

یک دیدگاه

  1. نیروهای وابسته به حکومت ایران و سایرمزدوران رژیم اسلامی ونظامی های ایران باید ازکشور عراق خارج ویا خراج شوند تا منطقه روی آرامش را ببیند. نیروهای عراق تحت نظر نیروهای آمریکایی وطبق قرارداد آموزشهای نظامی را فرا میگیرند.

Comments are closed.