پمپئو :  ایران را به ارتباط با القاعده متهم کرد

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع مطلع گزارش داد که  مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با در دست داشتن اسنادی که به تازگی از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده‌اند، ایران را متهم به ارتباط با القاعده خواهد کرد.

رویترز نوشته است: پومپئو در حالی که تنها هشت روز به پایان دولت دونالد ترامپ مانده است، به‌رغم شک و تردید هایی که در نهادهای اطلاعاتی و کنگره وجود دارد، تلاش می‌کند وارد جزییات این اتهام شود که ایران به بهشت امن رهبران القاعده تبدیل شده و این گروه را مورد حمایت خود قرار داده است.

در ادامه این گزارش آمده است  که مشخص نیست که وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی خود چه مواردی را افشا خواهد کرد.

رویترز به نقل از منابع خود نوشته است د که احتمال دارد او اطلاعاتی درباره فرد مظنونی به دست بدهد که گفته می‌شود مرد شماره دو القاعده بوده و مرداد ماه امسال در تهران به قتل رسیده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز نیز اواخر آبان ماه گزارش داد که ابومحمد المصری از طراحان حملات تروریستی ۱۹۹۸ به سفارت‌های آمریکا در آفریقا به دست ماموران اسرائیلی در ایران کشته شده است. ایران این گزارش را تکذیب کرد و گفت که هیچ “تروریست” عضو القاعده در خاک آن نیست.

تایمر در ادامه نوشته است:  حکومت ایران در تمام دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ تحت فشارهای واشینگتن بود و پومپئو در هفته‌های اخیر نیز تهدید  کرده که با اعمال تحریم‌های بیشتر، این فشارها را تشدید کند.

رویترز نیز نوشته است که مشاوران جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، معتقدند دولت ترامپ تلاش می‌کند امکان برقراری ارتباط دوباره با ایران را برای دولت بعدی آمریکا سخت‌تر کند. بایدن اعلام کرده که اگر ایران به تعهدات هسته‌ای خود عمل کند، واشنگتن به توافق هسته‌ای وین بازخواهد گشت.

یادآور می شود که پیشتر نیز پمپئو حکومت ایران را به ارتباط با سازمان القاعده متهم کرده و از جمله سال ۲۰۱۷، زمانی که رئیس سازمان سی‌آی‌ای بود، گفت که “ایران بارها و بارها با القاعده همکاری کرده است”.