پمپئو با دیدار از آبادی اسرائیلی نشین نشین در کرانه باختری گفت: فشار حداکثری بر رژیم ایران ادامه خواهد یافت

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده که از اسرائیل دیدن می کند، امروز (پنجشنبه) به بازدید از یک آبادی اسرائیلی نشین در کرانه باختری پرداخت و با اهالی سخن گفت. این اقدام از نظر سیاسی خارجی ایالات متحده یک اقدام بی سابقه است زیرا در دولت های پیشین آمریکایی، این آبادی ها همیشه “غیرقانونی” اعلام می شد که کارمندان رسمی ایالات متحده اجازه دیدار از آن ها را ندارند.

این دیدار از جانب وزیر خارجه ایالات متحده، با استقبال گرم اهالی روبرو گردید و یک اقدام دیگر دولت پرزیدنت ترامپ برای بیان دوستی و پشتیبانی از اسرائیل تلقی گردید.

بازدید پمپئو از این آبادی در حالی صورت گرفت که کشورهای اتحادیه اروپا در این هفته بیانیه ای در نکوهش تصمیم اسرائیل برای برپایی ۱۲۰۰ واحد مسکونی دیگر در آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری اعتراض کردند و یک هیات بازرسی به اسرائیل فرستادند که اهالی آبادی ها علیه آن ها به تظاهرات پرداختند و آنان را به قطع این بازدید ناچار ساختند.

مایک پمپئو در ساعات ظهر امروز در اورشلیم با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر نیر به مدتی طولانی گفتگو کرد. پیشتر ارزیابی شده بود که محور این گفتگوها شیوه ایستادگی در برابر حکومت اسلامی ایران و تهدیدها منطقه ای آن بود. دولی درباره جزئیات آن هنوز خبری انتشار نیافته است.

دوران اول ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ در بیستم ژانویه آینده، یعنی حدود دو ماه دیگر پایان می گیرد. ولی مقامات ارشد آن کشور با جدیت بسیار به اجرای برنامه های تعیین شده از جانب رئیس جمهوری ادامه می دهند.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ به خبرنگاران در اورشلیم گفت که فشار حداکثری بر حکومت ایران، به طور فزاینده ادامه خواهد یافت.

دولت پرزیدنت ترامپ، که طرح صلح آن بین اسرائیل و فلسطینیان، با نام “معامله قرن” از جانب فلسطینیان رد شد، همیشه بر این باور بوده که سرنوشت آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باید در مذاکرات مستقیم بین اسرائیل و فلسطینیان تعیین گردد. دولت پرزیدنت ترامپ حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را پذیرفته و سفارتخانه خود را به اورشلیم منتقل کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، هم اکنون در حال بازدید از هفت کشور جهان و به ویژه خاورمیانه می باشد که به گفته آشنایان امور، هدف از آن، برپایی محور کشورهایی است که بتوانند در برابر زیاده خواهی های رژیم اسران ایستادگی کنند.