پمپئو به بایدن هشدار داد: با بازگشت به برجام ، میلیاردها دلار به ملاهایی می‌رسد که در تهران میزبان القاعده هستند

«القاعده ۲۰ سال پیش سه هزار نفر را در آمریکا کشت، حالا رژیمی که از آن محافظت می‌کند، پول آمریکایی می‌گیرد»

مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، روز گذشته (چهارشنبه ) در توئیتی  بار دیگر به  پیامدهای بازگشت دولت جو بایدن، به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران هشدار داد.

پمپئو گفت: «فراموش نکنید؛ وقتی رئیس جمهوری بایدن به توافق معیوب هسته‌ای بازگردد، نه تنها حکومت ایران را برای ساخت برنامه هسته‌ای‌اش هموار می‌کند، بلکه اجازه می‌دهد میلیاردها دلار به ملاهایی برسد که در تهران از القاعده میزبانی و حمایت می‌کنند».

وی افزود: «القاعده حدود ۲۰ سال پیش سه هزار نفر را در آمریکا کشت. حالا رژیمی که از آن محافظت می‌کند، پول آمریکایی می‌گیرد».

پمپئو پیشتر در مصاحبه با بخش فارسی صدای آمریکا جزئیات بیشتری از این ادعا را که ایران با القاعده روابط پنهانی دارد، مطرح کرد.

وی  جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده است که به دو شرط به فرماندهان ارشد القاعده اجازه داده است در ایران بمانند؛ اول آن که به ادعای او، باید هر چه مسئولان ایرانی می‌گویند، انجام دهند، و دوم آن که حملاتی در داخل ایران یا علیه دارایی‌های ایران در خارج از کشور انجام ندهند.

در سالهای گذشته ، بارها این اتهام مطرح شده است که حکومت ایران با القاعده ارتباط دارد، و تهران آن را رد کرده است. این اتهام زمانی جدی‌تر شد که سال گذشته روزنامه نیویورک تایمز گزارشی در مورد ترور مرد شماره دو القاعده در تهران منتشر کرد. تهران آن گزارش را هم رد کرده است.