پمپئو خطاب به بادین: مبادا با بازگشت به برجام به هدف دلجویی از رژیم ایران، مردم آمریکا را به خطر بیندازید!

مایک پمپئو به جو بایدن هشدار داد که مبادا با بازگشت به برجام به هدف جلب رضایت حکومت ایران،  برای مردم ایالات متحده خطرناک است

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، به جو بایدن در مورد بازگشت به برجام هشدار داد و گفت که از زمان انعقاد این توافق در سال ۲۰۱۵، اوضاع خاورمیانه به شکلی اساسی دستخوش تغییر شده است، او “جلب رضایت رژیم ایران” را موجب پیدایش خطرات برای مردم آمریکا دانست.

او در ادامه با محکوم کردن سیاست‌های دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین در قبال تهران، نگرانی خود را در مورد نامزدهای تصدی مناصب کلیدی در دولت آینده بایدن، ابراز داشت.

پمپئو گفت: «من میل دارم همیشه به دیگران فرصت عادلانه‌ای بدهیم اما ما می‌دانیم که (بایدن) به چه افرادی پیشنهاد پیوستن به دولت خود را داده و می‌دانیم که آنها در طول ۸ سال گذشته چه کرده‌اند. آنها طالب خشنودسازی ایران بوده و اجازه دادند که تروریسم را در سراسر جهان به مورد اجرا گذارد. آنها به ایران چک‌های کلان و مبالغ نقدی هنگفتی را تحویل داده و در واقع هیچ کاری برای حمایت از صلح و ثبات در خاورمیانه انجام ندادند».

او در ادامه با اشاره به اینکه این مقامات بر این باورند که تقویت “عناصر صلح در خاورمیانه” غیرممکن است، مگر اینکه مسئله فلسطین حل شود، تاکید کرد که ترامپ قواعد بازی را شکست و اولویت دادن به حل و فصل منازعه اسرائیل و فلسطین بر تقویت ثبات منطقه‌ای را رد کرد.

پمپئو  افزود: «صرف نظر از اینکه چه کسی رهبر آمریکا در سال ۲۰۲۱ خواهد بود، او متوجه خواهد شد که خاورمیانه سال ۲۰۲۱ دیگر مانند سال ۲۰۱۵ نیست و جلب رضایت رژیم ایران صرفا منجر به پیدایش خطرات برای مردم آمریکا خواهد شد».

بایدن پیشتر برای بازگشت به برجام در صورت تعهد ایران به اجرای کامل مسئولیت‌های برجامی‌اش را اعلام کرده بود، توافقی که پرزیدنت ترامپ در سال ۲۰۱۸ به طور یک‌جانبه از آن خارج شد.