پمپئو در قاهره: ما برای رسیدن به آزادی در کنار مردم ایران ایستاده ایم؛ آمریکا از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت می‌کند

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده که در ادامه سفر خود به کشورهای خاورمیانه، به مصر سفر کرده است، امروز پنجشنبه در دانشگاه آمریکایی قاهره به سخنرانی پرداخت و طی آن، از سیاستهای دولت باراک اوباما در قبال رژیم ایران و رویدادهای خاورمیانه، به شدت انتقاد کرد.

آقای پمپئو در این سخنرانی گفت: «در زمانی که مردم ایران در جریان جنبش سبز در تهران علیه آخوندها به پا خاستند، ما ساکت بودیم. آیت الله ها و سرسپردگانشان، مردم ایران را که خواهان آزادی بودند، به قتل رساندند، محبوس کردند و مرعوب ساختند».

وی افزود: «آخوندها به نادرستی آمریکا را به خاطر این ناآرامی مسئول دانستند در حالی که این ستم خود آنها بود که آن ناآرامی ها را شعله ور ساخت».

اشاره آقای پمپئو به اعتراضات گسترده سال ۲۰۰۹ میلادی (۸۸ خورشیدی) در ایران است که پس از “تقلب انتخاباتی” صورت گرفت و هفته‌ها ادامه یافت. دهها نفر از مردم در این اعتراضات که به «جنبش سبز» مشهور شد، کشته شدند و شمار زیادی از جوانان نیز روانه بازداشتگاههایی مانند کهریزک گشتند و مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفتند. مردم ایران در آن زمان در خیابانها فریاد می‌زدند: «اوباما، اوباما، یا با اونا یا با ما» که این شعار به معنای درخواست حمایت معنوی  ایالات متحده از سوی مردم ایران تلقی شد، اما باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا، پس از چند روز سکوت، تنها به محکومیت ساده و کمرنگ خشونت رژیم ایران در برابر اعتراضات مردمی بسنده کرد و پا را از این فراتر ننهاد.

آقای پمپئو، سیاستهای دولت پیشین آمریکا در برابر سیل رویدادهای خاورمیانه را “ساده لوحانه و منفعلانه” توصیف کرد و افزود: «آمریکا در آن زمان، خشونت و شدت خطر اسلام تندرو را دست کم گرفته بود، اما اکنون از اشتباهات گذشته خود درس عبرت گرفته است.”

آقای پمپئو در ادامه سخنانش در دانشگاه قاهره گفت: «رژیم ایران که دل و جرات یافته بود، نفوذ سرطان گونه‌اش در یمن، عراق، سوریه و لبنان را گسترش داد». وی در انتقاد تلویحی از سیاست‌های باراک اوباما گفت: «تمایل ما به خیال پردازی، آمریکا را به نادیده‌انگاری واداشت، در حالی که حزب الله که یک نماینده تحت مالکیت کامل رژیم ایران است، حدود ۱۳۰,۰۰۰ موشک را انبار کرد. آنها این سلاحها را در نقض آشکار قوانین بین المللی، در شهرها و روستاهای لبنان مستقر کردند. سلاح‌های انبار شده، مستقیما هم‌پیمان ما اسرائیل را هدف قرار داده‌اند».

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه با اشاره به تمایل فراوان دولت اوباما برای سازش اتمی با رژیم ایران گفت: «علاقه ما به صلح به هر قیمتی، ما را به برقراری یک توافق با ایران، دشمن مشترکمان، سوق داد. وقتی ما با دشمنان شریک می شویم، آنها پیشرفت می کنند».

وی افزود: «پرزیدنت ترامپ، نابینایی خودخواسته‌ی آمریکا در مورد خطر رژیم ایران را معکوس کرد و از قرارداد شکست خورده اتمی، با وعده‌های نادرست آن، خارج شد. ایالات متحده تحریم‌هایی را که هرگز نباید برداشته می‌شدند، دوباره وضع کرده است. ما یک کارزار فشار جدید را آغاز کرده‌ایم تا درآمد رژیم ایران را که برای گسترش ترور و تخریب در دنیا به کار می‌رود، قطع کنیم».

آقای پمپئو با ابراز حمایت از جنبش‌های آزادیخواهانه مردم ایران گفت: «ما در میل به آزادی و مسئولیت پذیری، به مردم ایران پیوستیم و مهمتر از آن، این‌که، ما یک درک مشترک از نیاز به مقابله با برنامه انقلابی رژیم ایران را پرورش دادیم».

آقای پمپئو در ادامه، از بیداری کشورهای جهان برای رویارویی با نقش مخرب رژیم ایران سخن به میان آورد و گفت: «کشورها هر روز، بیشتر و بیشتر پی می برند که ما باید با ملاهای ایران مقابله کنیم. کشورها به شکل بی‌سابقه‌ای برای مقابله با رژیم ایران  در کنار ما قرار گرفته اند. مصر، عمان، کویت و اردن همه در خنثی کردن تلاشهای ایران برای دور زدن تحریمها کلیدی بوده‌اند.»

وی افزود: «امارات متحده عربی درپی برقراری مجدد تحریمهای ایالات متحده، واردات میعانات گازی خود از ایران را لغو کرد. بحرین فعالیت عوامل نیابتی سپاه پاسداران در این کشور را فاش ساخت و در تلاش است تا فعالیتهای غیر قانونی دریایی این رژیم را در منطقه متوقف کند. عربستان سعودی برای مقابله با گسترش و نفوذ منطقه‌ای ایران درحال همکاری با ماست. ایالات متحده این تلاشها را ارج می نهد و از همه کشورها می‌خواهد تا به تلاش‌ خود برای محدود کردن گستره‌ی کامل اقدامات مخرب این رژیم ادامه دهند».

آقای پمپئو گفت که “کار برای محدود سازی بلندپروازیهای بدخواهانه رژیم ایران، تنها به خاورمیانه ختم نمی‌شود و  دوستان و شرکای ایالات متحده، از کره جنوبی تا لهستان، به تلاشهای آمریکا برای متوقف ساختن موج تخریب منطقه‌ای و کارزار جهانی ترور رژیم ایران پیوسته اند.”

آقای پمپئو در مورد تحریم‌های نفتی ایالات متحده علیه رژیم ایران که از نوامبر ۲۰۱۸ دوباره برقرار گشته، گفت: «کشورهایی در سراسر دنیا واردات نفت ایران را به صفر رسانده‌اند و سایر کشورها نیز به سوی آن هدف در حرکتند. شرکتهای خصوصی در فرانسه، آلمان، بریتانیا و دیگر نقاط جهان به این نتیجه رسیده‌اند که ثروت اندوزی از طریق معامله با رژیم ایران، هم برای تجارت و هم برای مردم کشورهای خودشان خوب نیست.»

او افزود: «ما در یمن به شرکایمان در ائتلاف، که سکان هدایت جلوگیری از گسترش نفوذ ایران، که برای تجارت جهانی و امنیت منطقه ای فاجعه بار خواهد بود، را برعهده گرفته اند، کمک کرده ایم».

آقای پمپئو در بخش دیگری از سخنان خود، به موضوع حزب الله لبنان پرداخت و گفت: «حزب الله در لبنان حضوری عمده دارد، اما ما این امر را به عنوان وضعیتی طبیعی نمی‌پذیریم. کارزار تحریمهای جدی ما علیه رژیم ایران همچنین این گروه تروریستی و رهبران آن، از جمله پسر حسن نصرالله، رهبر حزب الله، را هدف قرار می دهد.
آمریکا تا زمانی که نبرد با تروریسم پایان نیافته، از این کارزار کناره گیری نخواهد کرد.»

آقای پمپئو افزود: «ایالات متحده در لبنان تلاش خواهد کرد تا تهدید انباشت موشکی حزب الله که اسرائیل را هدف قرار داده‌اند و می توانند به همه نقاط این کشور برسند را کاهش دهد. بسیاری از این موشکها، به کمک رژیم ایران، به سیستمهای پیشرفته هدایتی، مجهز شده اند و این قابل قبول نیست. رژیم ایران احتمالا فکر می کند که مالک لبنان است. این رژیم در اشتباه است.»

آقای پمپئو در ادامه سخنانش با ابراز حمایت از اقدامات دفاعی اسرائیل علیه فتنه‌گریهای رژیم ایران در سوریه که به قصد آسیب رسانی به اسرائیل انجام می‌پذیرد، گفت:
«ما قویا از تلاشهای اسرائیل برای جلوگیری از تبدیل شدن سوریه به لبنان بعدی توسط رژیم ایران، حمایت می‌کنیم. ما به اطمینان پیدا کردن از اینکه اسرائیل دارای توان نظامی لازم برای انجام مقتدرانه‌ این کار است، ادامه  خواهیم داد.»
وی افزود: «همچنین مهم است همگان بدانند ما کارزارمان را برای متوقف ساختن نفوذ شوم و اقدامات رژیم ایران علیه منطقه و جهان رها نخواهیم ساخت. اگر رژیم انقلابی ایران بر روند کنونی خود پافشاری کند، کشورهای خاور میانه هرگز از امنیت، رسیدن به ثبات اقتصادی یا پیشبرد رویاهای مردمشان لذت نخواهند برد.»

وی با تاکید بر لزوم بی چون و چرای خروج تمامی نیروهای سپاه پاسداران ایران از سوریه، گفت:
«ایالات متحده با استفاده از دیپلماسی و همکاری با شرکایش، تلاش می کند تا آخرین افراد نظامی ایرانی را از سوریه اخراج کند و با رهبری سازمان ملل متحد، برای مردم سوریه که مدت طولانی در رنج بوده‌اند، صلح و ثبات به ارمغان آورد، اما تا زمانی که ایران و نیروهای نیابتی‌اش از سوریه خارج نشوند، و تا زمانی که آمریکا فرآیند غیر قابل بازگشتی به سوی راه حلی سیاسی نبیند، کمک‌های ایالات متحده برای بازسازی سوریه، به مناطق تحت کنترل اسد تعلق نخواهند گرفت.»

آقای پمپئو، در ادامه بار دیگر با پافشاری بر شروط دوازده گانه ایالات متحده برای عادی سازی روابط آمریکا با ایران، گفت:
«یازدهم فوریه چهلمین سالگرد به قدرت رسیدن رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی در تهران است. تحریمهای اقتصادی آمریکا علیه رژیم ایران، قدرتمندترین تحریمها در طول تاریخ هستند و تا زمانی که رژیم ایران مانند یک کشور عادی رفتار نکند، این تحریم ها سخت تر خواهند شد. دوازده خواسته‌ای که در ماه مه مطرح کرده‌ایم، با قدرت پابرجا هستند چرا که تهدیدهای رژیم برای منطقه پابرجا مانده‌اند.»

آقای پمپئو همچنین از کاهش نفوذ ایران در عراق خبر داد و گفت: «ایالات متحده در عراق به همپیمانانش کمک خواهد کرد تا کشوری عاری از نفوذ ایران بسازند. عراقی‌ها در ماه مه گذشته در انتخابات سراسری، فرقه گرایی را رد کردند و ما از آن کاملا حمایت می کنیم. مردم عراق، ترس و واهمه از اوباش و گروههای مسلح مورد حمایت ایران را کنار گذاشتند. عراقی‌ها پیوندشان را با کشورهای عرب همسایه تقویت کرده‌اند، همکاری بین مناطق کردنشین و بغداد را به طور صلح آمیزی از سر گرفته‌اند و تمرکزشان را بر مبارزه با فساد تجدید کرده‌اند.»