پمپئو در پایان دیدار از اسرائیل، به امارات رفت. موضوع اصلی: ایستادگی در برابر رژیم ایران

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، در ادامه سفرهای خود به چند کشور خاورمیانه وارد ابوظبی شد و با استقبال سران امارات عربی متحده روبرو گردید. پمپئو به خبرنگاران گفت که یکی از موضوع های اصلی این سفر پیشبرد و تحکیم پیمان صلح برخی کشورهای مسلمان و عرب با اسرائیل است که “پیمان ابراهیم” نامگذاری شده و امارات در انجام آن پیشگام بوده است.

ولی برخی منابع خبری ارزیابی می کنند که یکی از محورهای اصلی گفتگوهای پمپئو با سران امارات، تقویت محور ایستادگی در برابر زیاده خواهی های حکومت ایران است که بارها کشورهای منطقه و اسرائیل را به جنگ تهدید کرده است.

همین منابع خبری همچنین می گویند که موضوع اصلی گفتگوهای وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر اسرائیل که در اورشلیم انجام گرفت، احتمال رویارویی نظامی با رژیم ایران بوده است. اسرائیل گفته است که اگر تلاش های مسالمت آمیر نتواند به برنامه های اتمی رژیم ایران پایان دهد، چاره ای جز حمله نظامی نخواهد بود.

اسرائیل ترجیح می دهد که به تنهایی به چنین اقدامی دست نزند، بلکه ایالات متحده رهبری آن را به عهده داشته باشد و امیرنشین های سواحل جنوبی خلیج فارس نیز در آن سهم فعال داشته باشند.

پمپئو پس از ورود به ابوظبی به خبرنگاران گفت که انتظار دارد مذاکرات پرباری با سران امارات داشته باشد و بتوان در راه تقویت امنیت و آرامش در منطقه گام های دیگری نیز برداشت.

آگاهان گفتند که پمپئو و دیگر همکاران نزدیک پرزیدنت ترامپ که حدود دو ماه دیگر به خدمت آن ها باقی مانده، می کوشند برخی امور را به نحوی قطعی کنند که با تغییر رئیس جمهوری، دچار اختلال نشود.

دیدار وزیر خارجه ایالات متحده از اسرائیل با اهمیت بسیار تلقی شد و یکی از دستاوردهای آن، دیدار پمپئو از یک آبادی اسرائیلی در کرانه باختری و یک شهرک در بلندی های گولان بود.

او همچنین یک نهاد بین المللی مورد حمایت کشورهای اروپایی را که ماموریتش تحریم بازرگانی اسرائیل است، نامشروع خواند و اعلام کرد که ایالات متحده به کارخانجات برخی آبادی های اسرائیلی در کرانه باختری اجازه می دهد که کالای خود را با مارک “ساخت اسرائیل” به ایالات متحده صادر کنند. کشورهای اروپایی همچنان اصرار دارند روی این کالاها قید شود که در آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری تولید شده اند.

آگاهان گفتند که یکی از مطالب مهمی که در گفتگوهای وزیر خارجه ایالات متحده و نخست وزیر اسرائیل مطرح گردید، این موضوع بود که چگونه می توان همه سیاست های چهار سال اخیر به به طریقی به مرحله نهایی رساند که دولت آینده جو بایدن نتواند آنها را باطل سازد.