پمپئو: «مناسبات آمریکا و اسرائیل باید بیشتر تقویت شود. الحاق بخشی از آبادی ها، نقض قوانین بین المللی نیست»

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در یک سخنرانی تاکید کرد که دولت واشنگتن همچنان به تلاش ادامه می دهد تا روابط ایالات متحده با اسرائیل، هرچه بیشتر گسترش و تحکیم یابد. این سخنان در مرحله ای بیان می شود که کارشناسان اسرائیلی و آمریکایی به گفتگو در اورشلیم ادامه می دهند تا مرزهای جغرافیایی نقاطی را که باید از کرانه باختری به خاک اسرائیل ضمیمه شود، تعیین کنند.

پمپئو این سخنان را به صورت پیام ویدیویی خطاب به همایش بزرگ نهادی با نام “اتحاد مسیحیان طرفدار اسرائیل” بیان داشت که در این روزها در ایالات متحده برگزار می شود.

بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس نیز در روزهای گذشته سخنرانی های ویدیویی در این همایش انجام داده بودند.

وزیر خارجه ایالات متحده که در روزهای اخیر از چند امیرنشین عرب در حوزه خلیج فارس دیدن کرده و پیرامون ادامه تحریم تسلیحاتی رژیم ایران با رهبران آنها سخن گفته، امشب در نشست شورای امنیت پیرامون ادامه تحریم تسلیحاتی رژیم ایران نیز سخن می گوید.

پمپئو در بخشی از سخنان خود گفت که از دیدگاه دولت واشنگتن، پیوستن شماری از آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری به خاک اسرائیل، نقض قوانین بین المللی محسوب نمی شود.

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه سخنان خود، به آن چه که “خطرات گسترش نفوذ حزب کمونیست چین در دنیا” نامید اشاره کرد که تذکری نیز به اسرائیل بود که از گسترش همکاری های اقتصادی و بازرگانی و تکنولوژی با چین خودداری ورزد.

دولت پرزیدنت ترامپ بر این گمان است که حزب کمونیست چین می کوشد از طریق امضای قراردادهای بازرگانی با کشورهای مختلف، بر اقتصاد آنها مسلط شود.

اسرائیل تا کنون چند قرارداد عمده صنعتی و بازرگانی با چین امضا کرده که مخالفت شدید دولت واشنگتن را برانگیخته است. ایالات متحده به شدت به اسرائیل فشار می آورد که این قراردادها را باطل کند. تلاش مشابه، در مورد بسیاری از کشورهای دیگر نیز که دوستان ایالات متحده محسوب می شوند